Naslov teme: vino ali res nihče ne ve
271 15.01.2015 - 11:24h / Ostalo / Avtor: marjanca / 118 / 2
vinogradnik bi rad najel prostor, da bi v njegovem oz. kot podaljšana vinska klet prodajali vino. prinesel bi tudi svoj program. sedaj pa ne vem kako naj to uredimo da bo štimalo tudi zakonsko
hvala za odgovor in lep pozdarv
? - 15.01.2015 - 12:41
naj najame še računovodjo
SuperDavčnik - 15.01.2015 - 18:11
To vprašanje (kot vsako ki je povezano s kmetijstvom) je bolj za kmetijsko-podjetniške svetovalce ali pa pravnike, kot pa za računovodje / davčne svetovalce.
Kolikor sem na hitro pobrskal je zadeva taka:
1. Zakon o vinu
13. člen
(pridelovalci grozdja, mošta, vina in drugih proizvodov)
(1) S pridelavo grozdja, mošta, vina in drugih proizvodov se lahko ukvarjajo samostojni podjetniki posamezniki in pravne osebe, ki za to dejavnost izpolnjujejo predpisane pogoje glede strokovne usposobljenosti, prostorov in opreme ter so vpisane v register.
(2) Če izpolnjujejo pogoje iz prejšnjega odstavka, se lahko ukvarjajo s pridelavo grozdja, mošta in vina ter drugih proizvodov tudi fizične osebe, ki niso samostojni podjetniki posamezniki, vendar mora biti grozdje njihov lastni pridelek.
[...]
(4) Ne glede na določbo drugega odstavka tega člena se lahko fizične osebe, ki niso samostojni podjetniki posamezniki in izpolnjujejo pogoje iz prvega odstavka tega člena, ukvarjajo s pridelavo mošta, vina in drugih proizvodov tudi iz določene količine grozdja, ki ni njihov lastni pridelek, če je bil njihov lastni pridelek pomembno zmanjšan zaradi naravne nesreče, kar pomeni, da je pridelek najmanj 60 % manjši od triletnega povprečja, kot je vpisan v Register pridelovalcev grozdja in vina. V Registru pridelovalcev grozdja in vina se o odkupu in sledljivosti grozdja in vina vodi evidenca o nakupu grozdja. Grozdje mora biti pridelano v vinorodnem okolišu oškodovanega pridelovalca grozdja. Skupni pridelek (lastni in dokupljen) ne sme presegati 100 % triletnega povprečja prijavljenega pridelka grozdja.
(5) Obseg škode se določi v skladu s predpisi, ki urejajo ocenjevanje škode v kmetijstvu oziroma v postopku ocenjevanja škode za izvajanje ukrepov kmetijske politike in velja za pridelek tekočega leta.
(6) Minister predpiše pogoje glede strokovne usposobljenosti, prostorov in opreme iz prvega odstavka tega člena.
2. Zakon o kmetijstvu - ZKme-1
Iz vidika ZKme-1 je zadeva po moje nejasna.
Vinogradništvo spada pod kmetijsko dejavnost (ker je pod SKD 01.2 Gojenje trajnih nasadov -> 01.210 Vinogradništvo), pri čemer pa je treba vedeti, da je eno vinogradništvo (pridelava grozdja), drugo pa pridelava vina (predelava grozdja v "promile").
Pridelava vina je v preteklosti nesporno spadala pod dopolnilno dejavnost na kmetiji, le-ta pa se je dohodninsko obravnavala kot dohodek iz dejavnosti.
Ko pa berem Uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (UL RS 58/2014) pa v njej v 3. členu sicer piše, da se na kmetiji kot dopolnilna dejavnost lahko opravlja tudi predelava primarnih kmetijskih pridelkov, gozdnih sadežev in zelišč (1. tč. 1. odst. 3. člena), vendar v 10. členu, ki opredeljuje kaj natančneje spada med dopolnilne dejavnosti predelava primarnih kmetijskih pridelkov, gozdnih sadežev in zelišč in kakšni so pogoji te dopolnilne dejavnosti, ni mogoče zaslediti šifre SKD11.020 Proizvodnja vina iz grozdja. Od »alko« zadev so navedeni samo:
»16. proizvodnja žganih pijač (SKD 11.010 Proizvodnja žganih pijač);
17. proizvodnja piva in medenega piva (SKD 11.050 Proizvodnja piva);
18. proizvodnja drugih fermentiranih pijač, sadnih vin, medice in peneče medice (SKD 11.030 Proizvodnja sadnih vin in podobnih fermentiranih pijač);
19. proizvodnja medenih likerjev in tinkture iz propolisa (SKD 11.010 Proizvodnja žganih pijač): za predelavo teh izdelkov ne veljajo določbe drugega odstavka tega člena o zagotovitvi 50 odstotkov količin lastnih surovin v izdelku. Zagotovljen mora biti lasten primarni čebelji pridelek. Žganje se lahko kupi na drugih kmetijah, ki imajo dovoljenje za opravljanje dopolnilne dejavnosti proizvodnja žganih pijač.
lp