krpan in druščina postani član

Naslov teme: k.d.

4049  21.10.2002 - 18:38h / Dohodnina / Avtor: Matjaž K / 104 / 6

Ve kdo za kakšno literaturo v slovenskem jeziku, v katerem bi bile opisane posebnosti knjiženj v R9 za komanditno družbo?

V mislih imam predvsem vprašanje dvigov iz blagajne, ki gredo v breme družbenikovega deleža. Problem je namreč v tem, da se dobički v k.d. pripišejo družbenikovim vložkom. Potem pa se postavi vprašanje, ali je dvig izplačilo dobička (ima vpliv na dohodnino), ali zmanjšanje prvotno vplačanega vložka?

Se da zadeva rešiti z dobro nastavljeno analitiko gibanj deležev družbenikov in z zahtevo družbenikom, naj natančno opredlijo, v breme katerega delža svojega deleža (vložek ali dobiček) digujejo denar iz blagajne?

LP

Anna - 22.10.2002 - 08:20

Dvig sam po sebi ne pove nič, saj to ni s.p. in se ne more knjižit v breme R9. Če pa se, se to lahko tolmači kot izplačilo dobička. Plačan davek od tega dobička pa se šteje za plačano ak. dohodnine. Morda so kake spremembe o katerih še nisem seznanjena, sicer se pa k.d. enači z d.o.o. po načinu vodenja knjigovodstva.

Matjaž K - 22.10.2002 - 09:21

Glede obdavčitve izplačil dobičkov v osebni družbi se z vami strinjam in mi sploh ni sporen oz. problem. Glede drugih vaših trditev pa se ne strinjam, ker:

se za k.d. uporabljajo določbe, ki veljajo za d.n.o., če ni z ZGD drugače določeno. Tako se za komplementarja k.d. uporablja tudi določilo 97. člena ZGD, ki pravi:
"Vsak družbenik sme v LASTNO BREME dvigniti denar iz blagajne družbe do zneska 5% svojega, v preteklem letu ugotovljenega kapitalskega deleža in lahko zahteva, razen če bi bilo to očitno v škodo družbe, tudi izplačilo svojega deleža pri dobičku v preteklem poslovnem letu, ki presega navedeni znesek."

Iz navedenega je jasno razvidno, da komplementar dviguje gotovino v breme svojega kapitalskega deleža (ki je v R9 -> analogija: s.p.).

V skladu s 95. členom ZGD pa se družbeniku pripadajoči dobiček pripiše njegovemu kapitalskemu deležu (torej ni na ločeni postavki dobiček preteklega leta, oz. nerazdeljeni dobički preteklih let). S tem je struktura R9) za k.d. (osebno družbo) drugačna kot za d.o.o.

LP

- 22.10.2002 - 13:10

Oooo, hvala za pojasnilo, se vidi, da nisem temeljito preštudirala novega ZGD. Žal, ne morem biti v pomoč.

Pepelka - 22.10.2002 - 17:36

Kdo pa pravi, da "v lastno breme" pomeni v breme svojega kapitalskega deleža. Kolikor razumem, je kapitalski delež le kriterij za višino zneska!
Glede analitike R9 (kapital): enako kot d.o.o., le da analitično po ustanoviteljih.

Matjaž K - 22.10.2002 - 18:00

Kateri konto pa je potem "v lastno breme"? Posojila družbeniku (če pa ni posojilne pogodbe).
Sicer pa je k.d. kot osebna družba nekje vmes med samostojnim podjetnikom in pravno osebo (npr. v Nemčiji d.n.o. ni pravna oseba in se družbeniki obdavčujejo kot s.p. - bilance je treba "razbiti" po deležih po posameznik družbenikih).

Saj zato ravno vprašujem, če v Sloveniji obstaja kakšna litertura za k.d. (oz. osebne družbe nasploh). Milsim, d aje to v Sloveniji bolj neobdelano področje.

LP

Matjaž K - 22.10.2002 - 18:03

Zahvaljujem za odziv. Že postavljanje vprašanj človeka napelje na določene rešitve.

Glede ZGD pa, to ni bilo v spremembah (novela ZGD-F). Ta stvar je že od sprejetja prvega ZGD nespremenjena. Sicer pa, kaj hočemo, vsi se učimo. Sano da se naučimo prej, preden nas "zgrabi" kakšen državni organ.

LP