krpan in druščina postani član

Naslov teme: Prenos dejavnosti na sina

609  02.02.2015 - 09:39h / Dohodnina / Avtor: neza / 109 / 3

Pozdravljeni,

 

s.p. je od ZPIZ prejel, da se lahko upokoji 22.03.2015. Ima popoldanski s.p., DDV zavezanec. Iz razpoložljive literature na superdavkih in preteklih pogovorov na forumu sem razbrala, da je možen davčno nevtralen prenos.

Če prav razumem, bo oče naredil zaključno bilanco na dan 21.03.2015 in jo predložil v 30 dneh ( torej do 20.04.2015).

Najkasneje do tega dne bo podan Dursu tudi obrazec za priglasitev davčne obravnave po 4. odstavku 51. člena ZDoh-2. Sin pa bo s.p. priglasil najkasneje z datumom 21.03.2015. Glede na to, da so datumi nekje sredi meseca me zanima ali je bolj praktično, da npr. sin s.p. odpre s.p že 01.03.2015 in z očetom prekine delovno razmerje 28.02.2015? Kako naj sin postopa glede identifikacije za DDV, da bo že s pričetkom opravljanja dejavnosti DDV zavezanec?

Če bo šlo za kompleten prenos, je končna očetova bilanca stanja, začetna bilanca stanja pri sinu. Dilema, ki še obstaja, je delavnica, ki je tudi evidentirana v poslovnih knjigah s.p-ja. Če prav razumem, jo bo treba z darilno pogodbo prenesti iz očeta na sina in v tem primeru se bo evidentirala v poslovnih knjigah sina z isto nabavno vrednostjo in popravkom vrednosti kot je bila knjižena pri očetu. Kaj pa se zgodi v primeru, ko bi oče delavnico obdržal na svoje ime in bi sinu npr. zaračunaval najemnino? Prosim za kakršnokoli dodatno informacijo, da se ne bomo zapletli z datumi ali nepredložitvijo kakšnega dokumenta, ki bi lahko potem vplival na davčno nevtralen prenos. Hvala, če si boste vzeli čas, da preberete zgornje pisanje in z mano mogoče delite še kakšno informacijo iz prakse.

xxx - 02.02.2015 - 09:50

V vsakem primeru mora biti oče s. p. prijavljen v zavarovanje do 21.3.2015, lahko tudi pri sinu, drugače mu bo manjkalo 21 dni in se verjetno ne bo mogel upokojiti.

anih - 03.02.2015 - 06:37

Za nepremičnine morate najprej preveriti iz katerih let izhajajo, ali so takšne, ki bi jih lahko izvzeli iz bilance stanja kako drugače. 

Če to ne gre, potem bi teoretično lahko šlo za izvzem nepremičnine, vendar v tem primeru ne bo šlo za davčno nevtralen prenos in bo pri izvzetju potrebno vse davke poravnati. Prenos nepremičnine ne bo šel brez notarja, ker mora to biti tudi v zemljiški knjigi spremenjeno. Ko bo to notar delal, vsaj pri nas je tako, vedno prosi bilanco stanja, tisto, ki je končna ob zaprtju očeta in ki bo potem otvoritvena za sinovo bilanco.

 

za registracijo za DDV za sina pa skoraj ne bi bilo slabo, da se malo pozanimate na davčnem uradu. Od primera do primera je različno. registracija za DDV Gre zelo hitro, mogoče kakšen dan vmes hodi narobe, včasih niti to ne, vendar če imajo na davčnem vlogo in vse pripravljeno, bi se lahko zgodilo celo vse na isti dan.

Če bi sin vzel DDV številko že pred tem, potem, da je v sistem DDV-eja prostovoljno vstopil, kar pomeni, da v naslednjih petih letih ne more izstopiti. Odvisno je tudi kakšen obseg poslovanja imate. Če gre za večji obseg poslovanja, pet let hitro mine, če pa ste vedno na robu mejnih vrednosti za DDV, potem pa ni pametna prostovoljna registracija.

 

datumi pri prenosu so pomembni pri očetu. On od datuma odločbe naprej, več ne more biti s.p. in če ne bo prenesel pred tem datumom na sina, potem bo moral klasično zapreti s.p., seveda bo moral poračunati vse davke.

neza - 03.02.2015 - 09:10

Hvala lepa za izčrpna pojasnila. Nepremičnina je bila vnesena v s.p. leta 1999 - na dan odprtja s.p., tako da razmišljam, da bi se lahko brez davčnih posledic prenesla v gospodinjstvo (mogoče že v bilanci za leto 2014?).

Ker oče pravi, da nepremičnine zaenkrat itak ne bi prenesel na sina.