Naslov teme: DELOVNA RAZMERJA
4168 26.10.2002 - 12:57h / Ostalo / Avtor: BRANKA / 55 / 9
V PODJETJU IMAMO DELAVCE, KI SO ZAPOSLENI ZA DOLOČEN IN ZA NEDOLOČEN ČAS.
ALI MORAMO ZA TISTE DELAVCE, KI SO ZAPOSLENI ZA NEDOLOČEN ČAS SKLENITI NOVE POGODBE? KAJ PA DELAVCI , KI SO ZAPOSLENI ZA DOLOČEN ČAS DO 31.01.2003. ALI MORAM STARO POGODBO PREKINITI IN SESTAVITI NOVO.
SMO S.P. IN NE D.O.O.. ALI JE TU KAKŠNA RAZLIKA PRI ZAPOSLOVANJU DELAVCEV
HVALA ZA ODGOVORE
ALI MORAMO ZA TISTE DELAVCE, KI SO ZAPOSLENI ZA NEDOLOČEN ČAS SKLENITI NOVE POGODBE? KAJ PA DELAVCI , KI SO ZAPOSLENI ZA DOLOČEN ČAS DO 31.01.2003. ALI MORAM STARO POGODBO PREKINITI IN SESTAVITI NOVO.
SMO S.P. IN NE D.O.O.. ALI JE TU KAKŠNA RAZLIKA PRI ZAPOSLOVANJU DELAVCEV
HVALA ZA ODGOVORE
Milko - 26.10.2002 - 14:52
Vsekakor morate sestaviti novo pogodbo.
Mira - 26.10.2002 - 22:41
Kolikor sem se zanimala ali nove pogodbe ali ne, je razlaga takšna, da nove takrat kadar stare vsebinsko ne ustrezajo. Predvsem, če bi radi nekatere pravice in dolžnosti iz delovnega razmerja določili bolj podrobno
Bety - 27.10.2002 - 07:47
Tudi nam je bilo tako obrazloženo na seminarju "Zakon o delovnih razmerjih".
Počakajmo na nove obrazce, ki bodo izšli baje v veliko bolj obsežni vsebini, potem se bo pa lažje vsak delodajalec sam odločil glede na staro pogodbo ali je potrebno skleniti novo ali ne.
Vsekakor bo zelo važno, da bo pogodba zajemala vse najbolj važne elemente po novem zakonu.
LP
boos - 27.10.2002 - 15:16
Za nedoločen šas - ne, za določen čas - da. Zakon o delovnih razmerjih natančno določa primere možnosti sklenitve delovnega razmerja za določen čas, če gre:
po naravi trajanja dela za določen čas
za nadomeščanje začasno odsotnega delavca (npr.: zaradi bolezni, porodniške, daljšega dopusta, izobraževanja, opravljanja pomembne družbene funkcije …)
za začasno povečan obseg dela
za zaposlitev tujega državljana ali osebe brez državljanstva, ki ima delovno dovoljenje za določen čas
za poslovodne osebe
za sezonsko delo
zaradi zaposlitve za določen čas v uvajalnem času za konkretno delo na podlagi odločbe organa v postopku priznavanja kvalifikacij
za opravljanje javnih del ali drugačno vključitev v delovni proces v skladu s politiko zaposlovanja
zaradi dela za določen čas zaradi izobraževanja, usposabljanja ali priprave na delo
za delo v kulturno - umetniških ustanovah
za delo potrebno zaradi uvajanja novih programov, nove tehnologije in drugih sprememb tehnološkega procesa ali usposabljanja delavcev
za voljene in imenovane funkcionarje ali druge delavce vezane na mandat organa ali funkcije
za druge primere, ki jih določa zakon ali kolektivne pogodbe …
Navedene omejitve delovnega razmerja za določen čas ne veljajo za delodajalce z manjšim številom zaposlenih delavcev, če je tako določeno s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti. Za delodajalca z manjšim številom zaposlenih zakon šteje, če je število delavcev (10) deset ali manj.
Delavec in delodajalec se s pogodbo o zaposlitvi lahko dogovorita, da bo delavec delal tudi pri drugem delodajalcu (podrobnosti so določene v 60., 61. in 62. členu zakona).
Miloš - 28.10.2002 - 07:39
Je pa tudi res, da veljajo prehodne določbe za primere zaposlitve za določen čas še 7-10 let (odvisno od velikosti delodajalca). Tako , da ne vidim razloga za paniko v naslednjem letu.
naivna - 28.10.2002 - 13:27
Stare pogodbo pustite, ni nobenega smisla, da jih spreminjate. ZDR marsikaj določa sam, kar velja v primeru, ko v pogodbi zadeva ni dorečena. Tiste za določen čas tako prenehajo same, pazite pi novih! Pri tistih za nedoločen čas pa preglejte, če vam ne bo samodejnost zakona poslabšala položaja. V takem primeru raje zadeve vnesite v pogodbo o zaposlitvi. Več o tem pa zveste na mnogih seminarjih, ki trenutno tečejo, sicer pa je tudi zakon kar razumljivo spisan. Če pa o DR ne veste nič, bo bolje, da najdete nekoga, ki se na stvar spozna in vam zadeve "pošlihta" - sicer nekaj stane, red pa tudi ima svojo ceno... Osebno menim, da se je pametno posvetiti sistemizaciji in opisom delovnih mest, saj bo "prerazporejanje" v bodoče bistveno težje, kot do 31.12.2002!
Tiče - 28.10.2002 - 21:19
Vsi govorite o pogodbi, to pa je dvostranski pravni posel in brez pristanka nasprotne strani-delavca ni nove pogodbe.
avocato - 29.10.2002 - 23:33
Pri pogodbah za nedoločen čas, delavcem ne boste mogli vsiliti novih pogodb. Kot je že bilo omenjeno gre za dvostranske pogodbe, kjer je potreben sporazum obeh strank. Kdor bo hotel skleniti novo pogodbo o zaposlitvi jo pač bo, kdor pa ne, pa je ne bo sklenil in bo veljala stara. Kolikor mi je znano npr. v Franciji imajo vse od leta 1980 še delavci pogodbe po starem zakonu.
Tajči - 13.11.2002 - 14:45
Pri s.p.je pri pogodbah za določen čas kar nekaj sprememb. Najbolj bistvena je ta, da delavcu, ki preneha DR za DČ, moraš delavsko knjigo poslati na Zavod, da ti jo zaključijo in poštempljajo. Šele potem ga lahko zopet zaposliš za določen čas. Če tega ne storiš je delavec avtomatsko sprejet za nedeločen čas.Do leta 2007 lahko delavcu podaljšuješ delovno razmerje,do dobe treh let. Po tem ga moraš poslati na Zavod za dobo treh mesecev, šele potem ga lahko zopet zaposliš za DČ. Po letu 2007 pa se zaposlitev za določen čas skrajša na dve leti.In potem tako najprej zopet na Zavod za brezposelne za dobo treh mesecev...... LP