Naslov teme: računi po mailu v pdf
2981 28.07.2015 - 14:39h / Ostalo / Avtor: an / 531 / 12
Od enega dobavitelja prejemamo račune po mailu v pdf obliki in jih printamo. Moramo imeti na računanliku shranjeno pdf datoteko?
Andrea - 29.07.2015 - 06:07
Zakaj?
Račun s skeniranim podpisom je verjetno čisto enak, kot, če bi ga dobili po pošti. Torej ni potrebe po arhivu.
Cicero - 29.07.2015 - 08:06
ZDDV-1 84.člen
(1) Račun se lahko izda v papirnati ali elektronski obliki.
(2) Elektronski račun je za namene tega zakona račun, ki vsebuje predpisane podatke v skladu s tem zakonom in ki je bil izdan in prejet v kateri koli elektronski obliki.
(3) Prejemnik računa se mora strinjati z uporabo elektronskega računa.
Neprimerna hramba je po 141. členu ZDDV-1 hujši davčni prekršek. Cena 2.000 do 125.000 EUR.
Toliko o nekritičnem pošiljanju računov po e-poteh.
leo - 29.07.2015 - 08:19
cicero, te prav razumem, da je lahko poslan v pdf, samo mora biti dokaz o elektronskem prejemu shranjen ?
Podloznik - 29.07.2015 - 08:20
Hranjenje takšnih računov v elektronski obliki je nepotrebno, saj tak dokument nima pravne veljave.
Seveda tudi sprintan nima pravne veljave, v primeru, da bi prišlo do sodnega spora in bi nasprotna stran imela čisto pravi "originalni" papirnati račun, ki bi bil drugačen od tega vašega.
Verodostojnosti "elektronskega računa", kot ga pojmuje ZDDV-1 v zgoraj citiranm 84.členu, točka 2, namreč ni možno zagotoviti. Zato je tudi zelo butasta kazenska določba za neprimerno hrambo, saj je že sam račun neprimeren, v kolikor ni elektronsko podpisan.
Žal je zakonodaja neusklajena (ZDDV-1, ZEPEP in ZVDAGA), zato se vsak pač drži svojega matičnega zakona.
Za DURS/FURS je ZDDV-1, medtem pa se MJU trudi vzpostaviti tudi tehnološko pravilne zakonske okvirje za pravno veljavnost... več kot očitno je, da se že kakšnih 15 let ne morejo poenotiti in uskladiti (da UJP in e-računov sploh ne omenjam), zato pač ravna vsak po svoje... uporabniki pa so prepuščeni sami sebi.
Če torej skrajšam: če ni tožnika, ni sodnika.
Sprintajte PDF in ga arhivirajte v fascikel. To je bolj pragmatično, kot pa hranjenje mailov, ki se v 10 letih lahko tudi kje izgubijo...
Martin Krpan - 29.07.2015 - 10:39
"Podpišem" se pod to, kar pravi Podložnik :), tudi sami tako ravnamo v praksi (pdf datoteke - natisnemo, odložimo in vse "štima").
Pravno pa se jaz osebno naslavljam na http://www.superdavki.com/article/8490/search_for/pravila+za+izdajanje+ra%25C4%258Dunov/ref_cat/1
P.S. Pa ne me znova "nabijat", da nekaj prodajamo :) (kdor ima članstvo na superdavkih in se mu da vso to "salato" brati, naj prebere, gre pa za določena POJASNILA v povezavi z izdajanjem računa, veza Direktiva Sveta 2010/45/EU).
P.S.2 - če pa res koga zanima, pa ni član - priporočam članstvo :))
Podloznik - 29.07.2015 - 10:46
Navodila bi me seveda zanimala, ker je to moje področje ;-)
Ampak zato se ne bom včlanil v Superdavke.
Je pa morda potrebno povedati, da bo predvidoma spomladi 2017 na nivoju EU "uzakonjen" nov standard za e-račune, ki bo uzakonil PDF/A in takrat se bo temu morala prilagoditi tudi slovenska zakonodaja.
Obstoječi e-račun je namreč nekako polovičarska rešitev, ampak to je verjetno preobsežna tema za ta forum.
Martin Krpan - 29.07.2015 - 10:51
Jaz menim, da je preko navedenih pojasnil PDF na nek način že sprejet kot "gotovo korektno dejstvo" :).
P.S. Berite temo, ki je "vroča" in se midva oba pojavljava - tam sem vam nekaj ponudil, brez da plačate članarino :). Lahko pa nas obiščete na CE sejmu septembra, pa si boste sami na naši "pametni tabli" pogledali to, kar ne bi plačali :)).
Podloznik - 29.07.2015 - 12:39
PDF ali elektronsko podpisan PDF/A, ki vsebuje XML?
Napisati zgolj PDF je namreč tako, kot - napisati "obračun honorarja" ;-)
Verjamem pa, da je FURS suveren v svojih pojasnilih, a vendar so po njihovi verziji elektronski računi problematični, oziroma brez pravne veljave in ne izpolnjujejo pogojev za dolgoročno arhiviranje.
Martin Krpan - 29.07.2015 - 14:31
Govorim o prejemu/pošiljanju računov v pdf obliki :). In o računih v elektronski obliki za namene DDV (torej - za uveljavitev pravice do odbitka DDV in za nastanek obveznosti obračuna DDV)! Pri čemer prakticiram, da si račun, če ga v takšni obliki pošljem/prejmem VEDNO natisnem.
To je samo moje skromno mnenje :), pa čeprav zveni, kot da sem zapisal "obračun honorarja" :).
00 - 29.07.2015 - 14:45
poskus povzetka za nas "davkoplačevalske telebane":
račun v pdf (navadnem) spada med elektronske račune in ga brdavsi priznavajo (za zdaj...).
PS Za zdaj me prav nič ne briga, kaj se kuha (pdf od A do Ž) - ko bodo skuhali in objavili, pa se bomo menili naprej.
Martin Krpan - 29.07.2015 - 20:27
Ker tudi jaz nisem računalniški expert, se bom posipal in se v tej smeri pridružil "davkoplačevalskim telebanom" :). Tako, kot jaz (mi) počnemo (glejte prejšnji odgovor), vključno z zapisi v navedenem linku, ki sem ga podal v tej temi, ga ni brdavsovskega junaka, ki bi oporekal pravico do odbitka DDV za takšen račun (saj pri obračunanem DDV tako ne komplicirajo, a ne :)).
Če pa se bo takšen junak našel, ga boste po priimku in imenu spoznali na tej spletni strani v novem blogu :).
Anika - 11.08.2015 - 16:35
Če ti jaz pošljem račun v pdf obliki kar po emailu, na tem računu je že skeniran moj podpis, je to za mene isto kot, če tega istega sprintam in vložim v kuverto in prilimam znamko ter pošljem po pošti. Edina razlika pri tem je, da so višji stroški (list papirja, kuverta, znamka in čas, da vse to kompletiraš).
Tako, da jaz v taki obliki ne arhiviram emaila, saj, bi dobila sprintano isto po pošti. Ali kuverte tudi vse arhivirate?