krpan in druščina postani član

Naslov teme: Registracija dejavnosti - obvezna?

4363  23.11.2015 - 13:06h / Ostalo / Avtor: Jure / 154 / 6

V najem bi oddali manjši poslovni prostor (z izjavo po 45. členu ZDDV). Delež prihodkov iz tega naslova bo zanemarljiv. Ali se moramo obvezno registrirati še za to dejavnost in če se ne, kakšne so lahko posledice. V mislih imam sankcije na podlagi Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter pravico do odbitka vstopnega ddv pri najemniku?

Martin Krpan - 23.11.2015 - 15:20

Če boste navedeno dejavnost vršili kot (obstoječi) davčni zavezanec (npr. kot d.o.o. itd.), potem je "registracija" v sodnem registru za tovrstno dejavnost "brezvezna" :) - vse dejavnosti se obdavčijo po njihovi vsebini, ne glede na to, ali ste vi za takšno dejavnost registrirani ali ne.

 

http://www.dobrodavem.si/

00 - 23.11.2015 - 18:12

...  je "registracija" v sodnem registru za tovrstno dejavnost "brezvezna" ... ?

 

Martin, si v to prepričan?

 Kolikor vem, brdavsi (pa najbrž tudi tržna) težijo, da mora biti vsaka dejavnost, ki jo opravljaš, vpisana v register  /čeprav je res, da se dejavnosti obdavčijo po njihovi vsebini, ne glede na to, ali ste vi za takšno dejavnost registrirani ali ne/

//pri čemer pa je tudi res, da recimo "najstarejša obrt" ni obdavčena po svoji vsebini,  ne glede na to, da izvajalka za takšno dejavnost ni registrirana, ker jo ne smejo/znajo registrirati.//

 

Ali se je naknadno dopisovanje dejavnosti domislil notarski lobi (kar brez zakonske podlage)?

Martin Krpan - 23.11.2015 - 21:38

V to me je absolutno prepricala evropska sodna praksa s področja DDV :). Da pa se še vedno najdejo indijanci med brdavsi, pa vsi vemo :).

majam - 24.11.2015 - 08:06

DELO NA ČRNO


To je kopirano s strani MGRT

 

Delo na črno

 

Prepovedano je delo na črno, za kar se šteje opravljanje dejavnosti ali dela, kadar:

  • pravna oseba ali tuj pravni subjekt, ki je pravna oseba, opravlja dejavnost, ki ni določena v ustanovitvenem aktu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti, določene v ustanovitvenem aktu;
  • samozaposlena oseba ali tuj pravni subjekt, ki je samozaposlena oseba, opravlja dejavnost, ki ni vpisana v register, ali nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje te dejavnosti;
  • pravna oseba, tuj pravni subjekt ali samozaposlena oseba opravlja dejavnost kljub prepovedi opravljanja dejavnosti;
  • tuj pravni subjekt opravlja dejavnost v Republiki Sloveniji brez registrirane podružnice ali brez predpisanega dovoljenja;
  • pravni subjekt, ki ima sedež v državi članici Evropske unije, Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, ne opravlja dejavnosti storitev v skladu z zakonom, ki ureja storitve na notranjem trgu;
  • posameznik opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakoni.

D_Svet - 24.11.2015 - 08:09

Martin Krpan vam je podal odgovor v povezavi z DDV-jem.

 

Ne pozabite pa "doregistrirat dejavnosti":

 

 

ZPDZC-1

3. člen

(delo na črno)

Prepovedano je delo na črno, za kar se šteje opravljanje dejavnosti ali dela, kadar:

pravna oseba ali tuj pravni subjekt, ki je pravna oseba, opravlja dejavnost, ki ni določena v ustanovitvenem aktu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti, določene v ustanovitvenem aktu;

[...

 

 

21. člen

(globe za kršitev prepovedi dela na črno)

(1) Z globo od 2.000 do 26.000 eurov se za prekršek kaznuje pravna oseba ali tuj pravni subjekt, ki je pravna oseba, kadar opravlja dejavnost, ki ni določena v ustanovitvenem aktu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti, določene v ustanovitvenem aktu (prva alineja 3. člena).

(2) Z globo od 2.000 do 26.000 eurov se za prekršek kaznuje samozaposlena oseba ali tuj pravni subjekt, ki je samozaposlena oseba, kadar opravlja dejavnost, ki ni vpisana v register, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje te dejavnosti (druga alineja 3. člena).

(3) Z globo od 2.000 do 26.000 eurov se za prekršek kaznuje tuj pravni subjekt, kadar opravlja dejavnost v Republiki Sloveniji brez registrirane podružnice ali brez predpisanega dovoljenja (četrta alineja 3. člena).

(4) Z globo od 2.000 do 26.000 eurov se za prekršek kaznuje pravni subjekt, ki ima sedež v državi članici Evropske unije, Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, kadar ne opravlja dejavnosti storitev v skladu z zakonom, ki ureja storitve na notranjem trgu (peta alineja 3. člena).

(5) Z globo od 520 do 2.600 eurov se kaznuje za prekršek iz prvega, drugega, tretjega in četrtega odstavka tega člena tudi odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba tujega pravnega subjekta, odgovorna oseba samozaposlene osebe, odgovorna oseba v državnem organu ali v samoupravni lokalni skupnosti.

(6) Z globo od 1.000 do 7.000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, kadar opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakoni (šesta alineja 3. člena).

Martin Krpan - 24.11.2015 - 08:49

Hvala tudi za tovrstno "prosvetlitev" :). Res je, jaz vedno odgovarjam v povezavi z davčnim predpisom in če sem koga "zavedel", se opravičujem. Vseeno pa menim, da če določeno zadevo opraviš kot del "postranske dejavnosti" (npr. "Prefakturiraš" prevozne storitve in nisi registriran za opravljanje prevozne dejavnosti), nisi kršil ZPDZC-1..

 

P.S. Hkrati pa dodajam - moraš pa res biti "počen", če nekoga kaznuješ, pri čemer je le-ta korektno izpolnil vse svoje davčne obveznosti. Delo na črno je pa res "hecen pojem" :)).