krpan in druščina postani član

Naslov teme: Obvestilo davčne izvoz-uvoz 2.del

4914  02.12.2002 - 10:57h / Ostalo / Avtor: neža / 152 / 9

V petek 27.11.2002 nas je Starka obvestila, da razpolaga s kopijo pojasnila glede uvoza in izvoza. Ker ga sama na našem DURS nisem dobila, mi je starka ponudila, da mi ga pošlje po fax-u. Javila sem svoj fax, za mano pa je to storilo še 38 davkoplačevalcev. Vendar do danes še nisem prejela njenega fax-a. Saj nisem jezna, ampak ne zdi se mi korektno, da najprej sama ponudi uslugo, potem pa pusti 39 sotrpinov, da čakajo ...

LP

vesna - 02.12.2002 - 11:15

Najbrž ni pričakovala takega odziva. Bi pa bilo korektno s strani države, da bi pojasnilo objavila na spletnih straneh dursa, če ga že ni uspela pripraviti do zadnje številke Davčnega lista. Očitno antibirokratski program še ne daje rezultatov.

MARTIN KRPAN - 02.12.2002 - 11:47

Številka: 24775/02Datum: 26. novembra 2002
NUJNO!DAVČNA UPRAVA RSGlavni davčni urad CARINSKA UPRAVA RSGeneralni carinski urad



Zadeva: EVIDENTIRANJE VSTOPNEGA DDV PRI UVOZU BLAGA IN NAKNADNIH POPRAVKOV DAVČNE OSNOVE PRI UVOZU BLAGA TER EVIDENTIRANJE IZVOZA BLAGA



V zvezi z enotnim izvajanjem 135. in 137. člena pravilnika o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS; št. 79/02, v nadaljevanju PZDDV) Ministrstvo za finance izdaja naslednje pojasnilo:


I. POSEBNA EVIDENCA O VSTOPNEM DDV PRI UVOZU BLAGA (OBRAZEC E-UVOZ)

A. Splošno

V skladu s petim odstavkom 56. člena zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list RS, št. 89/98, 17/00-Odl.US, 30/01 in 67/02; v nadaljevanju ZDDV) se v posebno evidenco o vstopnem davku na dodano vrednost (v nadaljevanju: DDV) pri uvozu blaga (obrazec E-UVOZ) iz 137. člena PZDDV vpisujejo podatki le o tistem DDV, ki je bil pri uvozu tudi obračunan. Obveznost za obračun in plačilo DDV pri uvozu blaga v skladu z 20. členom ZDDV nastane istočasno z nastankom obveznosti za obračun in plačilo uvoznih dajatev, oziroma, če uvoženo blago ni zavezano plačilu uvoznih dajatev (npr. carinska stopnja »prosto«), takrat, ko bi nastala obveznost za obračun teh dajatev, če bi le-te bile predpisane.

Glede na pravila o nastanku carinskega in davčnega dolga pri uvozu blaga, se v obrazec E-UVOZ vpisujejo podatki iz:
- carinske deklaracije (ECL ali drugega pisnega dokumenta, ki se v skladu s carinskimi predpisi šteje za pisno carinsko deklaracijo ali elektronske carinske deklaracije), na podlagi katere je bilo blago sproščeno v prost promet ali
- carinske deklaracije, na podlagi katere je bil obračunan DDV za blago, prepuščeno v postopek začasnega uvoza z delno oprostitvijo plačila uvoznih dajatev ali
- potrdila o plačilu uvoznih dajatev (priloga 21 k uredbi za izvajanje carinskega zakona; v nadaljevanju: UICZ), na podlagi katerega so bile obračunane dajatve ob sprostitvi blaga v prost promet ali
- odločbe carinskega organa.

Če je davčnemu zavezancu izdano dovoljenje za uporabo ene od poenostavitev glede carinskih deklaracij na podlagi 59. člena carinskega zakona (Uradni list RS, št. 1/95, 28/95, 32/99 in 59/02; v nadaljevanju CZ), ki vsebuje tudi obveznost davčnega zavezanca, da sam obračunava uvozne dajatve in DDV od uvoza blaga, se v obrazec E-UVOZ vpišejo podatki iz nepopolne ali poenostavljene deklaracije oziroma knjigovodskega vpisa, vendar le, če ta deklaracija oziroma vpis vsebuje vse predpisane podatke iz 137. člena PZZDV. Če ta deklaracija ali vpis ne vsebuje vseh predpisanih podatkov iz 137. člena PZDDV ali če dovoljenje, izdano davčnemu zavezancu ne vsebuje obveznosti, da zavezanec sam obračunava dajatve, ampak jih obračunava carinski organ na podlagi dopolnilne deklaracije, se v obrazec E-UVOZ vpisujejo podatki iz dopolnilne deklaracije, podatki iz poenostavljene deklaracije oziroma knjigovodskega vpisa pa se v obrazec E-UVOZ ne vpisujejo.

Prejšnji odstavek velja tudi za elektronske deklaracije.

Davčni zavezanec mora posebej paziti, da je vsak uvoz blaga vpisan v E-UVOZ samo enkrat. Ta vpis se lahko spremeni le na podlagi odločbe carinskega organa, s katero se naknadno spremeni davčna obveznost iz naslova uvoza blaga.

Davčni zavezanec, ki DDV obračunanega ob uvozu blaga ne bo uveljavljal kot odbitek vstopnega davka, ker se uvoženo blago nanaša na opravljanje njegove oproščene dejavnosti iz 26. oziroma 27. člena ZDDV v obrazcu E-UVOZ izpolnjuje le stolpce 1 do 7. Če uveljavlja odbitek vstopnega davka z odbitnim deležem, izpolnjuje tudi preostale stolpce.


B. Posamezni stolpci v obrazcu E-UVOZ se izpolnjujejo na naslednji način:

Stolpec 1
V stolpec 1 se vpiše zaporedna številka vpisa carinske deklaracije, potrdila o plačilu dajatev ali odločbe carinskega organa (v nadaljevanju: uvozna listina) v obrazec E-UVOZ.

Stolpec 2
V stolpec 2 se vpiše datum vpisa prejete uvozne listine v obrazec E-UVOZ.

Stolpec 3
V stolpec 3 se vpiše datum, ko je davčni zavezanec prejel uvozno listino.

Stolpec 4
V stolpec 4 se vpiše dvomestna šifra carinskega postopka, določena v skladu s carinskimi predpisi.

Glede na različne vrste uvoznih listin se šifra postopka lahko razbere iz:
- polja 37 ECL (prvi dve številki štirimestne šifre), v primerih, ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL, ali
- vsebine uvozne listine, v primerih ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali je uvozni DDV obračunan na podlagi druge uvozne listine.

Če šifra postopka ni razvidna iz uvozne listine, se uporabijo šifre carinskega postopka, ki so objavljene v kodeksu šifer za izpolnjevanje ECL iz priloge 20 k UICZ (10. šifrant postopkov).

Stolpec 5
V stolpec 5 se vpiše številka, ki je razvidna iz uvozne listine.

Glede na različne vrste uvoznih listin se v stolpec 5 vpisujejo naslednje številke:
- zaporedna številka, pod katero je deklaracija knjižena v kontrolnik carinskega organa in je razvidna iz črkovnega polja A ECL, v primerih, ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL,
- številka uvozne listine, ki omogoča njeno identifikacijo, v primerih ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali je uvozni DDV obračunan na podlagi druge uvozne listine (na primer številka odločbe carinskega organa).

Stolpec 6
V stolpec 6 se vpiše datum, ki je razviden iz uvozne listine.

Glede na različne vrste uvoznih listin se v stolpec 6 vpisujejo naslednji datumi:
- datum sprejema carinske deklaracije iz črkovnega polja A ECL, v primerih, ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL,
- datum izdaje uvozne listine, v primerih ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali je uvozni DDV obračunan na podlagi druge uvozne listine (na primer datum izdaje odločbe carinskega organa).

Stolpec 7
V stolpec 7 se vpiše davčna osnova pri uvozu blaga.

Glede na različne vrste uvoznih listin se v stolpec 7 vpisuje davčna osnova iz:
- drugega podpolja polja 47 ECL, v primerih, ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL Davčna osnova se iz drugega podpolja polja 47 ECL razbere iz vrstice označene s šifro 91.
- iz vsebine uvozne listine, v primerih ko je blago prepuščeno v izbrani carinski postopek z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali je uvozni DDV obračunan na podlagi druge uvozne listine.

Stolpec 8
Stolpec 8 se ne izpolnjuje.

Stolpec 9
V stolpec 9 se vpiše skupni znesek uvoznega DDV, ki se sme odbiti v skladu s 40. členom ZDDV. Znesek uvoznega DDV pomeni seštevek vseh zneskov DDV, ki so vpisani v četrtem podpolju polja 47 za posamezno postavko blaga ali znesek, ki je izkazan v drugi uvozni listini. Znesek DDV se iz četrtega podpolja polja 47 ECL razbere iz vrstice označene s šifro 91. Ta znesek se razporeja v stolpca 11 in 12.

Če davčni zavezanec v skladu z 41. členom ZDDV ugotavlja odbitek vstopnega DDV z odbitnim deležem, v stolpec 9 vpiše tisti znesek uvoznega DDV, ki ga sme glede na uporabljani odbitni delež, odbiti kot vstopni DDV.

Stolpec 10
V stolpec 10 se vpiše skupni znesek DDV, ki se ne sme odbiti v skladu s petim odstavkom 40. člena ZDDV. Znesek DDV pomeni seštevek vseh zneskov DDV, ki so vpisani v četrtem podpolju polja 47 ECL za posamezno postavko blaga ali znesek, ki je izkazan v drugi uvozni listini.

Stolpec 11
V stolpec 11 se vpiše znesek vstopnega DDV, ki je zaračunan pri uvozu blaga po 8,5% stopnji in ki se sme odbiti. Znesek vstopnega DDV pomeni seštevek vseh zneskov DDV obračunanih po stopnji 8,5%, ki so vpisani v četrto podpolje polja 47 ECL ali znesek vstopnega DDV obračunanega po 8,5% iz druge uvozne listine.

Stolpec 12
V stolpec 12 se vpiše znesek vstopnega DDV, ki je zaračunan pri uvozu blaga po 20% stopnji in ki se sme odbiti. Znesek vstopnega DDV pomeni seštevek vseh zneskov DDV obračunanih po stopnji 20%, ki so vpisani v četrto podpolje polja 47 ECL ali znesek vstopnega DDV obračunanega po 20% iz druge uvozne listine.


C. Evidentiranje naknadnih popravkov davčne obveznosti pri uvozu blaga

Če je z odločbo carinskega organa naknadno spremenjen znesek DDV, obračunan ob uvozu blaga, se podatki iz odločbe vpišejo v obrazec E-UVOZ samo, če je:
- carinski organ ugotovil, da je bil prvotno zaračunan nižji znesek DDV od zakonsko dolgovanega in je z odločbo v skladu s 154. členom CZ naložil zavezancu, da doplača razliko premalo obračunanega DDV ali, če je
- carinski organ ugotovil, da je bil prvotno zaračunan višji znesek DDV od zakonsko dolgovanega in je izdal odločbo o odpustu oziroma povračilu preveč plačanega dolga v skladu s 158. členom CZ, davčni zavezanec pa je na podlagi te odločbe znižal že uveljavljeni odbitek vstopnega davka oziroma je uveljavljal le z odločbo določeni nižji odbitek vstopnega DDV, ali če je
- carinski organ izdal odločbo v skladu s 158. členom CZ in dejansko vrnil davčnemu zavezancu preveč plačani znesek DDV od uvoza blaga oziroma mu odpustil plačilo preveč obračunanega zneska DDV, ker davčni zavezanec v skladu s 40. členom ZDDV tega zneska DDV ni uveljavil kot odbitek vstopnega davka.

Pri vpisu podatkov o naknadnih popravkih davčne obveznosti pri uvozu blaga v obrazec E-UVOZ mora davčni zavezanec še posebej paziti, da je znesek DDV od uvoza blaga vpisan v tistem znesku, v katerem je bil dejansko plačan. Spremembo davčne obveznosti davčni zavezanec v obrazcu E-UVOZ evidentira na enega od naslednjih načinov:
- če je pred izdajo odločbe v obrazec E-UVOZ že vpisal dokument, na podlagi katerega je bil prvotno obračunan DDV od uvoza blaga (na primer ECL):
i. stornira ta vpis in vpiše podatke iz odločbe carinskega organa ali
ii. pusti prvotni vpis nespremenjen, posebej pa vpiše le podatke iz odločbe carinskega organa, ki se nanašajo le na razliko obračunanega DDV. Če se vpisujejo podatki o zmanjšanju davčne obveznosti, se podatek v stolpcih 9, 10 in 11 oziroma 12 vpiše s predznakom
minus (-)
- če pred izdajo odločbe ni ničesar vpisoval v obrazec E-UVOZ, vpiše le podatke iz odločbe, podatkov iz prvotnega dokumenta pa ne vpisuje.



II. KNJIGA IZDANIH RAČUNOV – EVIDENTIRANJE IZVOZA BLAGA (OBRAZEC I-RAČ)

A. Splošno

Za namene evidentiranja izvoza blaga se v obrazcu I-RAČ stolpci od 6 do 8 in stolpci od 11 do 18 ne izpolnjujejo.

V I-RAČ se ne vpisuje:
- tranzita blaga,
- začasnega izvoza blaga na oplemenitenje,
- začasnega izvoza blaga z ATA zvezkom,
- izvoza blaga, ki je namenjeno, da bo ponovno uvoženo v skladu s 167. členom CZ,
- iznosa domačega blaga iz carinskega območja Republike Slovenije z namenom, da bo ponovno prepeljano na slovensko carinsko območje, preko tujega carinskega območja (126. člen CZ),
- storitev popravila blaga v garancijskem roku.

Listine, iz katerih se lahko zajemajo podatki o izvozni dobavi so: pisna izvozna carinska deklaracija na obrazcu ECL ali drugi dokumenti, ki se v skladu s carinskimi predpisi štejejo za carinsko deklaracijo, vključujoč poenostavljene deklaracije in dopolnilne deklaracije oziroma potrdilo carinskega organa, da je blago dejansko zapustilo carinsko območje Slovenije, izdano v skladu s carinskimi predpisi.

Vrednost izvoza blaga se praviloma zajema iz listine s katero se dokazuje izvozna dobava blaga, vendar le pod pogojem, da je na tej listini naveden tudi podatek o vrednosti izvoza. Če listina, ki dokazuje izvozno dobavo blaga ne vsebuje vseh podatkov, ki so v skladu s 135. členom PZDDV potrebni za vpis v obrazec I-RAČ, se uporabijo podatki iz listin, ki so priloženi listini, ki dokazuje izvoz blaga.

Izvoz oziroma ponovni izvoz se lahko v obrazec I-RAČ evidentira na podlagi nepopolne ali poenostavljene carinske deklaracije, če ta listina vsebuje vse predpisane podatke, ki jih je treba evidentirati v obrazcu I-RAČ. V tem primeru se podatki iz dopolnilne carinske deklaracije ne vpisujejo v I-RAČ.

Če v nepopolni ali poenostavljeni deklaraciji niso zajeti vsi podatki, ki se v skladu s 135. členom PZDDV vpisujejo v obrazec I-RAČ, davčni zavezanec ne vpisuje teh deklaracij v I-RAČ, ampak izvozno dobavo evidentira v I-RAČ na podlagi dopolnilne carinske deklaracije.


B. Posamezni stolpci v obrazcu I-RAČ se v primeru evidentiranja izvoza in ponovnega izvoza blaga izpolnjujejo na naslednji način:

Stolpec 1
V stolpec 1 se vpiše zaporedna številka vpisa carinske deklaracije, potrdila carinskega organa ali drugih dokumentov, s katerimi se lahko dokazuje izvozna dobava in na katerih je vpisana vrednost izvoza (v nadaljevanju: izvozna listina).

Stolpec 2
V stolpec 2 se vpiše datum vpisa prejete izvozne listine v obrazec I-RAČ.

Stolpec 3
V stolpec 3 se vpiše številka, ki je razvidna iz izvozne listine.

Glede na različne vrste izvoznih listin se v stolpec 3 vpisujejo naslednje številke:
- zaporedna številka pod katero je deklaracija knjižena v kontrolnik carinskega organa in je razvidna iz črkovnega polja A ECL, v primerih, ko je blago izvoženo ali ponovno izvoženo s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL,
- številka izvozne listine, ki omogoča njeno identifikacijo, v primerih ko je blago izvoženo ali ponovno izvoženo z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali se izvoz blaga dokazuje z drugo izvozno listino.

Stolpec 4
V stolpec 4 se vpiše datum, ki je razviden iz izvozne listine.

Glede na različne vrste izvoznih listin se v stolpec 4 vpisujejo naslednji datumi:
- datum sprejema carinske deklaracije iz črkovnega polja A ECL, v primerih, ko je blago izvoženo ali ponovno izvoženo s carinsko deklaracijo na obrazcu ECL,
- datum izdaje izvozne listine, v primerih, ko je blago izvoženo ali ponovno izvoženo z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali se izvoz dokazuje z drugo izvozno listino.

Stolpec 5
V stolpec 5 se vpišejo podatki o kupcu blaga, naziv oziroma ime in sedež oziroma stalno prebivališče, ki so razvidni iz izvozne listine. V primerih, ko zahtevani podatki niso navedeni na zadevni izvozni listini, se vpišejo podatki iz priložene komercialne listine.

Stolpec 9
V stolpec 9 se vpiše vrednost oproščenega prometa iz naslova izvoza blaga (izvoz ali ponovni izvoz blaga – 1. in 4. točka prvega odstavka 31. člena ZDDV).

Glede na različne vrste izvoznih listin, je vrednost izvoza razvidna iz:
- polja 22 ECL, v primerih, ko davčni zavezanec razpolaga s carinsko deklaracijo na
obrazcu ECL,
- vsebine druge oblike carinske deklaracije ali druge izvozne listine, v primerih, ko je blago izvoženo ali ponovno izvoženo z drugo obliko carinske deklaracije, kot je navedena v prvi alinei tega odstavka ali se izvoz dokazuje z drugo izvozno listino.

Če je vrednost izvoza določena v tuji valuti, se za preračun te vrednosti v domačo valuto upošteva srednji tečaj Banke Slovenije, na dan nastanka davčne obveznosti v skladu z 19. členom ZDDV.



Prosim vas, da z vsebino tega pojasnila na primeren način seznanite davčne oziroma carinske urade in zavezance.

Lep pozdrav!



Darko KONČANDRŽAVNI SEKRETAR





V vednost:
- Gospodarska zbornica Slovenije
- Obrtna zbornica Slovenije




neža - 02.12.2002 - 12:07

Najlepša hvala za vašo prijaznost!
Pa lep dan vam želim!

Cenka - 02.12.2002 - 15:47

Najlepša hvala in lepo pozdravljeni.

mirjam - 02.12.2002 - 19:12

najlepša vam hvala in lep večer

Bojči - 02.12.2002 - 20:12

MK pohvale vredno.

- 02.12.2002 - 22:20

V vednost! Danes na DURS-u še niso imeli pojma o navodilu.Kako naj delamo mi, če naše kontrolorje ne obveščajo njihovi nadrejeni pravočasno?Predvidevam, da je večina izvoznikov za izvoz prepisala podatek iz polja 46.Če prav razumem navodilo temu ni tako.

starka - 03.12.2002 - 10:30

Se opravičujem vsem, nisem imela časa. Ali si predstavljate, da sem morala oddat ddv v petek, pa da 10.ure nisem bila prepričana, kaj sploh poročati pod izvoz. Izvozimo pa mesečno cca za 1mrd prometa, ali veste koliko ECL je to, koliko je razlik med ECL in računom, ki je knjižen v GK. Sicer pa če berem 19.člen kot je napisano v pojasnilu Dursa, govori pa o nastanku obveznosti obračuna ddv, razumem da je merodajen datum računa (glej 2.odstavek tega člena) torej imam vedno pravi tečaj tudi v glavni knjigi, če račun izdam tisti trenutek, ko gre blago iz skladišča proti meji.
Problem je bolj v poročanju o višini izvoza, kajti polje ECL 22 je vrednost bruto, o čemer sem že razglabljala na teh straneh. Npr: račun je osnovna cena 1000 enot popust 100 enot, neto 900 enot. V polju ECL 22 pa je vrednost 1000 enot. Menim, da če je vrednost prikazana na izvoznem računu, ki je priloga ECL, enaka tisti, ki jo imamo v GK, ne bi smela carinska uprava jemati osnovo bruto, temveč neto, ker je popust že izkazan na računu in ni nikakršen naknadni popust. Kaj menite ostali. KAM NAJ PRIKAŽEM RAZLIKO MED ECL VREDNOSTJO IZ POLJA 22(polje 46 statistična vrednost pa je zmanjšano za popuste in povečano za prevoz do slo-meje) IN DEJANSKO VREDNOSTJO PO RAČUNU, KI JE KNJIGOVODSKI DOKUMENT. GRE ZA 3 DO 5 % RAZLIKO.

Luci - 03.12.2002 - 11:46

Izgleda da Darko sploh ne ve kakšna navodila daje oz. kaj hoče.
Ena sama zbrka brez primere. Oh kje si Milojka?