Naslov teme: Prenos vozila iz gospodinjstva v dejavnost
111 09.01.2017 - 08:30h / Ostalo / Avtor: Pika / 264 / 1
Vozilo imam pisan na sebe in sem lastnik s.p.-ja. kako se to vozilo lahko prenese v dejavnost, da si lahko obračunavam amortizacijo in, da so stroški goriva in vzdrževanje od s.p.-ja?
Matjaž K - 09.01.2017 - 09:10
Glede knjigovodske "papirologije" za prenos:
sklep o prenosu iz gospodinjstva v podjetja
SRS 30 (2016) Računovodske rešitve pri samostojnih podjetnikih posameznikih;
30.12. Podjetnik prenese stvarno premoženje iz gospodinjstva med svoje premoženje do dneva priglasitve, lahko pa tudi kasneje. Od drugih oseb brezplačno pridobljena osnovna sredstva pa se po dnevu priglasitve ne morejo obravnavati kot prenosi stvarnega premoženja iz gospodinjstva.
Vrednost opredmetena osnovnega sredstva, pridobljenega s prenosom stvarnega premoženja iz gospodinjstva, je vrednost, ki izhaja iz izvirne listine ali cenitvenega poročila in ne sme presegati poštene vrednosti sredstva.
[...]
Pri dohodnini iz dejavnosti pa morate upoštevati 50. člen ZDoh-2 – v primeru, da ste vozilo pridobili po dnevu registracije s.p., AM »pod črto« ne bo zniževala davčne osnove (ker boste morali prikazati toliko prihodkov, kolikor je stroškov amortizacije)
50. člen
(prenosi sredstev med podjetjem in gospodinjstvom)
(1) Za odtujitev oziroma pridobitev sredstev se štejejo tudi prenosi sredstev med podjetjem zavezanca in njegovim gospodinjstvom, razen prenosov denarnih sredstev.
(2) Stvarno premoženje, preneseno iz gospodinjstva v podjetje, se šteje za prihodek na način, kot je določeno v računovodskih standardih za brezplačno pridobljena sredstva. Ne glede na prejšnji stavek, se za prihodek ne šteje stvarno premoženje, preneseno iz gospodinjstva v podjetje ob začetku opravljanja dejavnosti ali po začetku opravljanja dejavnosti, če je bilo to stvarno premoženje pridobljeno oziroma zgrajeno pred začetkom opravljanja dejavnosti.
(3) Za prenos stvarnega premoženja med podjetjem zavezanca in njegovim gospodinjstvom se ne šteje pridobitev sredstev od tretje osebe oziroma odtujitev sredstev tretji osebi.
(4) Prenosi sredstev med podjetjem zavezanca in njegovim gospodinjstvom se štejejo za transakcije med povezanima osebama.