Naslov teme: AJPES-SUPERDAVKI
612 04.02.2017 - 13:48h / Ostalo / Avtor: Breda / 376 / 6
na superdavkih obrazložitve glede pojasnil ajpes.. Še manj vem kot prej kaj je s stimi razkritji pri bilancah. Torej če je mikro podjetje se odločimo za izvirno vrednost in lahko delamo pojasnila k izkazom?
Če je vzel posojilo direktor, ki je hkrati tudi lastnik se to poroča ali?
Sedaj vem da če je samo lastnik in ni zaposlen se ne poroča. Če je samo direktor se poroča..
Matjaž K - 04.02.2017 - 17:43
Da ponovim in tudi malo razširim odgovor podan malo nazaj pod temo 602 Ajpes - razkritja ali pojasnila za mikro družbe
Mikro družba se sama odloči, ali bo uporabila;
a)
posebni režim po 70.a členu ZGD-1 -> razkritja kot dodatek k bilanci stanja
ali
b)
69. člen ZGD-1 -> pojasnila kot priloga k računovodskim izkazom
Iz vidika obsežnosti pisanja je vsekakor lažja varianta a).
Kar pa zadeva kombinacijo "izvirna vrednost - način pojasnjevanja (posebni režim ali priloga s pojasnili k izkazom):
-> če vrednotite skladno z načelom izvirne vrednosti (nabavna vrednost oz. proizvajalni stroški) potem se lahko prosto odločate med variantama a) in b).
-> če vrednotite skladno z načelom prevrednotenja potem pride v poštev samo varianta a). Pri varianti razkrivanja b) = po 70.a členu ZGD-1, je v tem členu namreč izrecno določeno, da je posebni režim razkrivanja možno uporabiti samo v primeru, če se vrednoti skladno z načelom izvirne vrednosti.reim varianta v poštev samo, jo je stroški) potem se lahko prosto odločate med variantama a) in b).Kar pa zadeva rakritje posojila direktorju, ki je tudi lastnik: če je direktor zaposlen, potem se poroča (in to ne glede na to, ali je/ni lastnik). Več na to temo lahko preberete v/na http://www.superdavki.com/article/15424
Breda - 04.02.2017 - 23:57
Hvala.
Eno pomoč oz. vprašanje. če vrednotite skladno z načelom izvirne vrednosti če vrednotite skladno z načelom prevrednotenja potem.
Kaj je pravzaprav razlika, oz., delamo vedno enako.., kako vemo da delamo po prvi varianti ali po drugi? Se opravičujem vendar res teh zadev ne poznamo. Hvala za pomoč
Matjaž K - 05.02.2017 - 11:15
1.
"vendar res teh zadev ne poznamo."
Bi jih pa morali poznati, če se greste sestavljanje letnih poročil.
Če (Ker) ne veste v čem je razlika med vrednotenjem po izvirni in prevrednoteni vrednosti, dajte najprej prebrati ZGD-1, in se potem "popredalčkajte:
67. člen
(splošna pravila vrednotenja)
(1) Za vrednotenje postavk v računovodskih izkazih veljajo naslednja splošna pravila:
....
4. treba je upoštevati načelo izvirne vrednosti; to je začetnega merjenja po nakupni ceni ali proizvajalnih stroških, kot je določeno s slovenskimi računovodskimi standardi ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
Družbe lahko v skladu s tem zakonom in slovenskimi računovodskimi standardi oziroma mednarodnimi standardi računovodskega poročanja vrednotijo:
- opredmetena osnovna sredstva po revaloriziranih zneskih in
- finančne instrumente, vključno z izvedenimi finančnimi instrumenti, ter naložbene nepremičnine po poštenih vrednosti na način, kot je določeno s slovenskimi računovodskimi standardi ali mednarodnimi standardi računovodskega poročanja.
....
2.
V primeru, da vrednotite po izvirni vrednosti (sklepam da je temu tako), pa imate proste roke pri odločanju, ali boste razkrivali po posebnem režimu 70.a člena ZGD-1 (razkritje informacij kot priloga k BS) ali po 69. členu (priloga s pojasnili k računovodskim izkazom).
Breda - 05.02.2017 - 00:01
Še tole:
torej če je oseba lastnik in zaposlen potem pa se poroča pod rubriko drugi.., glede posojil?
silba - 05.02.2017 - 14:14
lastnik je vedno lastnik. Kako je zaposlen ali ni zaposlen bi tematika pri razkritjih. Kaj morajo mikro podjetja razkriti pove 69. člen ZGD-1 (da tudi to je treba poznati poleg računovodskih standardov in še mnogo drugega).
Mikro podjetja so pravzaprav za 8. poglavje del majhnih podjetij, le da lahko izberejo poseben režim poročanja v kolikor vrednotijo sredstva tako kot je napisal Marjaz.K. To pomeni da morajo razkriti le tri zadeve, ki jih navaja 69.2 člen ZGD-1, ki vsebuje razkritja, ki jih morajo pripraviti vse družbe ne glede na velikost. Teh je deset. In od teh desetih je treba mikro podjetjem po 70.a členu ZGD-1 (poseben režim za mikro podjetja) razkriti le štiri: Mikro družbe, ki so hkrati kapitalske družbe, niso dolžne izdelati prilog k izkazom, vendar morajo na koncu bilance stanja razkriti informacije iz 4., 5., 6. in 10. točke drugega odstavka 69. člena ZGD-1.
69.2/4
skupni znesek pogojnih finančnih obveznosti, ki niso vključene v bilanci stanja, če so ti podatki pomembni za oceno finančnega položaja družbe. Pri tem morajo biti ločeno izkazane obveznosti iz izplačila pokojnin in obveznosti do družb v skupini
69.2/5
višino vseh obveznosti, ki so zavarovane s stvarnim jamstvom (zastavno pravico in podobno), s podatki o obliki in načinu zagotovitve stvarnega jamstva, ločeno za vsako postavko obveznosti iz prvega, drugega, tretjega ali petega odstavka 65. člena tega zakona
69.2/6
predujme in posojila, ki jih je družba ali njena odvisna družba odobrila članom poslovodstva, članom nadzornega sveta, drugim delavcem družbe in zaposlenim na podlagi pogodbe, za katero ne velja tarifni del kolektivne pogodbe, z navedbo obrestnih mer, glavnih pogojev in vseh zneskov, ki so bili odplačani odpisani ali odpuščeni, ter poroštva družbe za obveznosti teh oseb, z navedenimi podatki, ločeno za vsako od teh skupin oseb
69.2/10
če ima družba lastne deleže ali je med poslovnim letom imela lastne deleže:
• število, znesek in delež lastnih deležev v osnovnem kapitalu, ki jih je družba ali tretja oseba za račun družbe pridobila ali odtujila v poslovnem letu, datum njihove pridobitve, razlog za pridobitev ali odtujitev lastnih deležev in denarno vrednost nasprotne dajatve;
• število, znesek in delež lastnih deležev v osnovnem kapitalu, ki jih je družba ali tretja oseba za račun družbe v poslovnem letu sprejela v zastavo;
• skupno število, skupni znesek in skupni delež lastnih deležev v osnovnem kapitalu, katerih imetnik je družba ali tretja oseba za račun družbe in jih ima v zastavi družba ali tretja oseba za račun družbe na bilančni presečni dan letne bilance stanja.
Štefan - 07.02.2017 - 08:55
Silba: Tole ne vem če je bil odgovor za Bredo, vsaj jaz ga ne razumem?
Torej če je lastnik dobil posojilo se poroča ali ne??