Naslov teme: Bolniška - odpoved
844 15.02.2017 - 11:25h / Ostalo / Avtor: Anja / 127 / 3
Trenutno sem na bolniški, avgusta pa grem na porodniško. Mogoče bom na bolniški vse do porodniške. Ali mi delodajalec vmes lahko da odpoved delovnega razmerja? Imam še nekaj dopusta od lani in cel letošnji dopust - kako je pa s tem?
anelija - 16.02.2017 - 07:56
Če imate pogodbo o zaposlitvi za določen čas, potem se vam delovno razmerje izteče skladno s pogodbo, ne glede na to, ali delate ali ste v bolniški. Če pa imate pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, pa v času bolniške odpovedi ne smete prejeti. V zadnjem primeru bi do odpovedi lahko prišlo, če bi bolniško prekinili, vendar pa mora delodajalec v tem primeru dokazati vašo malomarnost oz. nekvalitetno opravljanje delovnih obveznosti, ukinitev delovnega mesta oz. tehnološki višek ipd.
Sicer je pa moje mnenje, da če se je nekdo namenil, da vas odpusti, bo poiskal način in to izvedel. Jaz osebno s takim občutkom ne bi mogla opravljati dela pri dotičnem delodajalcu, saj bi v mislih ves čas premišljevala, kaj se mi pripravlja in kdaj bom dobila neprijeten pozdrav. Pa zagotovo bi pričakovala kakšna šikaniranja, nalaganje gore obveznosti, ki jih ne bi mogla opraviti... Se pa vedno najde pot, tudi če v začetku izgleda, da ni izhoda.
Kar se pa dopusta tiče, pa se bostre o tem morala pogoviti z delodajalcem. Letni dopust morate izkoristiti do konca junija naslednjega leta, sicer vam zapade. Samo v primeru, da dopusta ne bi mogla izkoristiti, ker vam bi ti preprečil delodajalec, imate pravico do odškodnine.
Opa Zovalec - 16.02.2017 - 08:02
Samo komentar glede dopusta - ob prekinitvi DR pripada delavcu odškodnina za neizkoriščeni dopust ne glede na to, ali je razlog na strani delodajalca, ali delavca. Citiram:
Iz 166. člena ZDR ne izhaja, da je plačilo nadomestila delavcu za neizrabljen letni dopust ob prenehanju delovnega razmerja možno samo, če se delavec in delodajalec o tem dogovorita (skleneta sporazum) in da delodajalec v drugih primerih te obveznosti nima. Delodajalec je namreč dolžan plačati delavcu nadomestilo za neizrabljen dopust tedaj, ko delavec svoje pravice do plačanega letnega dopusta ni mogel izvršiti. Čeprav zakon uporablja izraz »odškodnina«, ga vsebinsko ni mogoče razlagati v civilnopravnem smislu. Plačilo denarnega zneska v zameno za neko (neizrabljeno) pravico pa je po svoji naravi nadomestilo in ne odškodnina. Iz zgoraj navedenega izhaja, da moramo 166. člen ZDR razlagati tako, da je delavec upravičen do nadomestila za neizrabljen letni dopust ob prenehanju delovnega razmerja, če ga do izteka pogodbe o zaposlitvi objektivno ni mogel izrabiti. Bistveno je torej dejstvo, ali je imel delavec dejansko možnost izkoristiti svojo pravico do letnega dopusta, ali pa je to možnost izgubil zaradi nepredvidljivih dogodkov. (Sklep Vrhovnega sodišča VIII Ips 191/2010)
tinag - 16.02.2017 - 07:56
Isti primer je imela moja sestra, in ja, dobila je odpoved. Je pa res, da je bilo to nekaj let nazaj, ko so firme zapirali ( gospodarska kriza ) in odpuščali kot po tekočem traku in ena izmed takih je bila tudi firma kjer je bila zaposlena. Srečno.