krpan in druščina postani član

Naslov teme: Odpravnina - redna odpoved iz poslovnih razlogov

1904  26.04.2017 - 11:47h / Dohodnina / Avtor: Lejči02 / 363 / 7

Pozdravljeni,

Delavki odpovedujemo pogodbo o zaposlitvi iz poslovnih razlogov. Zanima me,  kako je s plačilom prispevkov in dohodnine v primeru ko delavki izplačamo višjo odpravnino kot jo določa 108. člen ZDR-1, ne pa  presega 10 x povprečne plače v RS. ( Delavki bi radi izplačali nekoliko več kot določa ZDR-1 ).

Ali je s prispevki in dohodnino obremenjena le razlika med izračunano višino po 108. členu ZDR-1 in višino dogovorjene odpravnine, ali pa se takšna odpravnina v celoti obdavči z dohodnino in prispevki ?

Hvala za pomoč. 

anelija - 26.04.2017 - 11:52

Samo razlika.

cah - 26.04.2017 - 12:31

Vaše razmišljanje pelje v smer, da ji boste izplačali odpravnino v nasprotju z 108. členom (višina ni rezultat pogojev iz tega člena: delovna doba in % od plače zaposlenega). Če pogledate Zdoh, je neobdavčena tista odpravnina: copy


odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa Zakon o delovnih razmerjih, v višini odpravnine, kot je določena zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi Zakona o delovnih razmerjih (Uradni list RS, št. 21/13), vendar največ do višine desetih povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji.

 

Torej je obdavčena z dohodnino in prispevki v celoti.

Lejči02 - 26.04.2017 - 13:49

Hvala za odgovore. Bolj kot berem razna pojasnila manj vem. V pojasnilu DURS, št. 4210-4305/2014-1, 25.04.2014 piše:

Odpravnina izplačana zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine, določene v 108. členu ZDR-1, vendar največ do višine 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji. Če je odpravnina izplačana v višjem znesku, se od razlike obračuna in plača akontacija dohodnine in prispevki za socialno varnost.

V 108. členu ZDR-1 so določeni pogoji za izplačilo odpravnine, prav tako višina odpravnine, ki pripada delavcu glede na leta zaposlitve pri delodajalcu. V četrtem odstavku navedenega člena je tudi določeno, da višina odpravnine ne sme presegati 10- kratnika osnove določene v prvem odstavku 108. člena ZDR-1, če v kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti ni določeno drugače.

Davčna obravnava je določena v 9. točki prvega odstavka 44. člena ZDoh-2. Odpravnina zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi, ki je določena kot pravica iz delovnega razmerja in izplačana pod pogoji, ki jih določa ZDR-1, se ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja do višine v višini odpravnine, ki jo je delodajalec dolžan izplačati na podlagi 108. člena ZDR-1, vendar največ do višine 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji.

Za odpravnino, ki se davčno obravnava skladno z 9. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2, se ne šteje odpravnina zaradi odpovedi vsake naslednje pogodbe o zaposlitvi pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba in odpravnina, izplačana delojemalcu, ki je z delodajalcem povezana oseba. Navedeno pomeni, da se vsaka naslednja odpravnina izplačana zaradi prenehanja pogodbe o zaposlitvi zaradi poslovnih razlogov ali razloga nesposobnosti, pri istem delodajalcu ali pri osebi, ki je z delodajalcem povezana oseba, v celoti všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja.

Osnova za plačilo prispevkov je, skladno s 144. členom ZPIZ-2, določena v višini zneska dohodka, od katerega se skladno z zakonom, ki ureja dohodnino, plačuje dohodnina. Navedeno pomeni, da se prispevki za socialno varnost od odpravnine zaradi odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnih razlogov ali iz razloga nesposobnosti, obračunajo in plačajo od odpravnine, ki presega znesek določen v 108. členu ZDR-1 oziroma zneska, ki presega 10 povprečnih mesečnih plač zaposlenih v Sloveniji.

Glede na navedeno pojasnilo sem sklepala, da se dohodnina in prispevki obračunajo le od razlike. Kaj menite ?

Lp.

cah - 26.04.2017 - 14:25

Ampak vaša odpravnina ni obračunana v skladu s 108. členom, ker želite delavcu izplačati več kot pa bi dobil, če upoštevate način obračuna višine v skladu s 108. členom (ne upoštevate 108. člen ampak "kar nekaj"). Od razlike bi plačali v primeru, ko višina odpravnine izračunana v skladu s 108. členom presega 10kratnik povprečne plače.

Lejči02 - 26.04.2017 - 14:39

Hvala za odgovor. 

Želim vam lepe praznike.

Simbi - 26.04.2017 - 20:06

Cah, po mojem mnenju  bi se pa od razlike med izplačano odpravnino in višino, določeno v skladu s 108. členom ZDR-1 (ne od celotne izplačane), plačale dajatve tudi v primeru, da:

- je s kolektivno pogodbo, ki zavezuje delodajalca, določena višja odpravnina oz. določeno merilo, po katerem bi znesek odpravnine presegal tisto iz 108. čl.,

- je odpravnina določena v internem aktu delodajalca in veljajo enaki kriteriji za vse zaposlene ali 

- je višja odpravnina določena v pogodbi o zaposlitvi

mr-1 - 28.04.2017 - 10:19

Prispevke in dohodnino obračunajte samo na razliko, torej za znesek, ki presega višino, določeno v 108. členu ZDR-1. Verjetno jo boste v obračunu razdelili na dva dela: znesek izračunan po 108. členu, kjer ne bo davkov in prispevkov in bo neto = bruto ter dodatno za razliko do dogovorjenega zneska, na katero boste obračunali vse dajatve.