krpan in druščina postani član

Naslov teme: Prenos na naslednika

3483  26.10.2017 - 07:59h / Ostalo / Avtor: Tinca / 130 / 5

Navezujem se na temo 3341 z dne 12.10.2017

Tudi sama se bom v kratkem soočila s tem problemom. Po vsej prebrani literaturi me še vedno begajo nekatera vprašanja. Mogoče se je kdo ukvarjal s tem in mi bo znal odgovoriti.

Najprej Danja prosim kaj ste imela v mislih z zadnjim stavkom, da je potrebno še posebno paziti na priglasitev na Furs?

Ali bo vredu, če mati svoj s.p. zapre 31.12.2017 in prevzemnica hči istočasno odpre s.p. na isti dan 31.12.2017?

(pred tem je seveda potrebno sestaviti bilanco za notarja)

Ali je mogoče bolj pametno, da prevzemnica svoj s.p. odpre že pred 31.12.2017? 

Ali je potrebno uradno napraviti cenitev O.S.-za izpolnitev obrazca 14.a?

Hvala za odgovore in lep dan želim.

Danja - 27.10.2017 - 08:47

Če se bosta mati in hči odločili za univerzalnega pravnega naslednika, tako da ostane ista matična številka pri hčeri, kar mora izrecno biti napisano v notarskem zapisu, potem ni potreben cenilec, v prilogo 14.a pa se v obe koloni napiše knjigovodska vrednost. Pri tem načinu prenosa se na VEM-točki istočasno opravi registracija hčere in izbris matere (izbris bo 31.12.2017, novi s.p. hčere pa 01.01.2018, to je tudi edina izjema, da hči ne rabi biti registrirana že en dan prej kot mati preneha, tudi za DDV ne). Mi smo to opravili na vem-točki pri Obrtni zbornici. Mati in hči morata imeti zraven notarski zapis, ki se na VEM-točki vloži za potrebe teh registracij in  naj še posebej opozorita, da gre za UPN z isto matično številko.

 

To bosta morali opraviti v drugi polovili decembra. Ne pozabite še na najavo na Ajpes 15. dni pred predvidenim prenehanjem matere, od hčere pa si tudi že v decembru pridobite pooblastilo za e-davke, da boste čim prej v prvih dneh januarja lahko oddali vlogo na e-davkih za pridobitev SI za DDV za hčer, priložite notarski zapis in pripišite, da prosite za prioritetno  rešitev. Dobro je tudi poklicati na FURS in malo pognjaviti. Na naše presenečenje so nam rešili v teh ali štirih dneh (v enem prejšnjem primeru je trajalo tri tedne, dokler nismo urgirali).

 

Druga vaša skrb pa je pravočasna oddaja zaključne bilance za mater in istočasna priloga obrazca za davčno nevtralen prenos dejavnosti, najkasneje v 30-ih dneh od prenehanja dejavnosti. Mi smo tudi k tej bilanci priložili notarski zapis, za vsak slučaj, saj vsako zadevo rešuje svoj resor, ID za DDV npr. rešujejo v Novi Gorici, če je tam gužva, dajo dalje.

 

Toliko iz naših izkušenj. Želim, da vam uspe brez zapletov.

 

 

 

 

Danja - 27.10.2017 - 09:01

Še to, bilanco za notarski zapis napravite čim bolj natančno, saj na osnovi te iste bilance naredite tudi davčno bilanco (zadnja bilanca za mater se naredi na presečni dan in ne na dan odjave!!!). Notarski zapis je lahko do tri mesece pred prenosom dejavnosti, tako da vam predlagam presečni dan 31.10.2017, mati in hči pa naj si že v začetku novembra rezervirata termin pri notarju za konec novembra ali začetek decembra, odvisno, koliko imate dela za pripravo bilanc, saj ima notar kar nekaj dela s tem (popis sredstev, če gre npr. za službene avtomobile, je potrebno vpisati vse podatke iz registracij itd)

Danja - 27.10.2017 - 09:14

Kljub vsem nasvetom iz mojih izkušenj vam predlagam, da mati najame davčnega svetovalca, ki bo ob vaši prisotnosti najlažje svetoval, kak način prenosa je za ta primer najugodnejši, ali vsaj potrdil, da je zamišljen način edini ta pravi. Morda bo dal materi tudi kakšen namig glede finančnih transakcij (npr. da si mati še pravočasno vzame denar iz TRR, ki ga kasneje lahko da hčeri kot posojilo, kajti hči materi kasneje ne more brez davčnih posledic ničesar drugega vračati...

 

Še to sem se spomnila, ob davčno nevtralnem prenosu lahko hči na banki obdrži isti TRR, o čemer se mora na banki posebej dogovoriti.

Tinca - 28.10.2017 - 17:25

Danja najlepša hvala za izčrpen odgovor. Lep dan

BREZA - 30.10.2017 - 08:59

Danja glede na to kakšen izčrpen odgovor ste napisala Tinci vas tudi jaz prosim za pomoč. V letu 2018 bo tudi mene doletel ta prenos. Težave imam pa z vmesnim časom med tem prenosom. Če se navežem na zgoraj napisano. Kako pa poteka knjiženje za mesec november in december, če je presečni datum 31.10.2017. Ali se knjiži normalno na s.p. mame (v svojem imenu za račun podjetnika prevzemnika) in se v letu 2018 prenese te knjižbe na s.p. hčere. Kako se to izvede s temeljnico? Kaj pa obračun DDV-ja? Kdaj se odda obračun, če je zavezanec n.pr. trimesečen, normalno januarja ali novembra samo za mesec oktober?

Hvala za odgovor in lep dan želim.