krpan in druščina postani član

Naslov teme: Prelivi iz s.p. v gospodinjstvo - Za Matjaza K.

718  01.02.2003 - 11:23h / Ostalo / Avtor: Matej / 359 / 13

Pozdrav

Bral sem vse, kar si napisal in razložil na to temo. Hvala lepa za nesebično pomoč, od večine dobim ponavadi le nerganje, kako da nič ne vem...

Prebral sem torej o tem, kako voditi prelive iz gospodinjstva in nazaj na s.p., kar si podrobno obrazložil v januarju... Vendar velja za dvostavno knjigovodstvo.

Morda lahko podobno narediš še za enostavno oz. samo nakažeš, kje so razlike?

Pa še nekaj me zanima, kaj pomeni podevidenca? Je to poseben dvenik s svojimi zaporednimi številkami?

Glede na to, da mi je trenutno še bolj malo jasno, kako naj to delam v praksi (trenutno še ne delam tega in sem plačal znamke včeraj iz denarnice, ki jo pač imam za sebe in za s.p.), ampak ali ne dajo ti prelivi na koncu leta ENAK znesek, kot je moj DOBIČEK letni?

Če prav tudi razumem, gre samo za knjiženje prelivov, če bi torej lahko v izdealnih razmerah vse plačal iz POR računa, bi bila potrebna samo evidenca koliko denarja dvigam in dajem za gospodinjstvo? Sem samozaposlen, nisem DDV zavezanec, samo verjetno to ni mogoče, ker so takšni stroški, ki jih ne morem plačati iz POR (npr. kilometrina, malica itd.) To so torej po moji logiki iznosi denarja iz gospodinjstva za potrebe s.p. (čeprav v bistvu denarja za malico ni nikoli bilo oz. jaz sem si malico plačeval vsak dan iz lastnega denarja)...

Ali blagajna to rešuje? Da vse plačam iz POR, kar pa ne morem (malica, kilometrina, znamke), pa nekako iz POR dam v blagajno (torej ni za privatne namene), potem pa v blagajni to odštevam oz. jemljem denar iz blagajne in vpisujem vsak tak strošek. V tem primeru bi rabil dve "podevidenci". Ali lahko kot s.p. dobim kakšno kartico, da bi plačeval z njo direktno iz POR? To bi se verjetno splačalo, ker če plačujem kot do sedaj z bančno iz TR, potem v bistvu gospodinjstvo plačuje s.p., torej so novi vnosi...

Sprašujem tudi računovodske servise, pa nič še ne vedo kako. Pravijo, da bodo šli na seminarje. Ampak... kako pa vi ostali to delate že ves januar, ta določba že velja od 1.1.2003?

Vedno sem mislil, da me bo skrbelo kako pridobiti stranke, kar je nedvomno težko, pa da ti plačajo in vse to. Zdaj me pa računovodstvo najbolj skrbi... Ah...

Matej

laura - 01.02.2003 - 13:26

Kaj praviš, če bi šlo takole:

Zap.št. datum št.listine dejavnost gospodinjstvo opomba
-------------------------------------------------------------------
1. 3.1. 27 560 znamke
2. 12.1. bi-7 120.000 dvig
3. 31.1. t-2 24.301 malica jan.

itd...???


Kot je tolmačil Mohorič, bi to moralo zadoščati. Kaj pravite ostali?

Matjaž K - 01.02.2003 - 19:10

Za enotno evidenco je treba urediti kronološko vse!! listine (izpiske TRR, prejeti računi plačani iz zasebne denarnice, položnice in plače in prispevke plačane iz zasebne denarnice, prehrano med delom, potne naloge).

Če si podjetnik ne da dopovedati da tekoči račun in zasebna denarnica v podjetništvu nimata kaj iskati (še posebej pri določilih ZPlaP in pravilniku op plačevanju z gotovino - mislim na tisti del ki pravi, da je z gotovino možno plačevati samo po predhodnem dvigu iz TRR) to pomeni poslovna dokumentacija krat faktor 2 (100% več dela), saj temelji ta davčna evidenca na načelu denarneha toka, poslovne listine pa se odlagajo po načelu nastanka poslovnega dogodka.

P.S.
Me prav zanima, če bodo brdavsi začeli vsa taka plačila metati iz stroškov zaradi izvedenih plačil z zasebnimi kreditnimi karticami.

Matjaž K - 01.02.2003 - 19:05

Jaz zagovarjam podevidence zato, ker bi v, če bi hoteli imeti le eno evidenco, v nasprotnem primeru morali skopirati vse listine o tistih spremembah, ki se nanašajo na prelivanje sredstev (denarna in nedenarna).

Torej bi morali koronološko urediti v poseben fascikel:
- izpiske TRR, kjer se pojavi prenos med TRR in TR
- listine o gotovinskih plačilih (v enostavnem knjigovodstvu se npr. položnica odloži k stroškovni listini, tako da je iz vidika te posebne davčne evidence problem, ker dokumetacija ni kronološko urejena-račun s 1.2. je lahko plačan pred tistim iz 15.1).
- listine o takojšnjih plačilih (v gotovini ali iz TRR-npr plačilo s kartico)
- listine o obračunskih prelivanjih sredstev (malica, prevoz - tukaj ni denarnega toka amapk je transakcija "okoli riti v žep")

Zato je boljše, da se oblikujejo podevidence (a to je lahko poseben dnevnik s svojim individualnim nizom zaporednih številk) in sicer:
- evidenca prenosov iz TRR na TR in nazaj: tukaj jje še vse enostavno, saj se v knjigovodstvu izpiski TRR odlagajo kronološko. Le iti je še treba enkrat skozi in izfiltrirati tiste izpiske, ki izkazujejo prenose na TRR oz nazaj oz. gotovinske polgoe lastnih sredstev na TRR

- druga evidenca je evidenca plačil v gotovini:
v njej so po datumu plačila kronološko zloženi dokazi o plačilih prejetih računov iz "domače" denarnice: če gre za plačilo na isti dan kot je izdan račun (npr. pošta) original odložite v fascikel za knjiženje knjige prihodkov in odhodkov, kopijo pa v fascikel za posebno podevidenco. Če plačate račun kaseje kot je datiran (npr. s položnico) original odložite k računu v fascikel KPO, kopijo položnice pa v fascikel podevidence. Tako dobite kot rezultat kromnološko urejeno evidenco plačil v gotovini (tudi položnica je gotovinsko plačilo), ki ste jih izvedli s sredstevi izven poslovne sfere (iz gospodinjstva).

- tretja podevidenca je obračunski vnosi. To so stroški po potnih nalogih in prehrana med delom za zasebnika. Tukaj ni nobenega denarnega toka, ker je ta strošek pavšalni- dejsnski strošek prehrane lai prevoza je lahko večji ali manjši od tega po potnem nalogu oz. interni temeljnici za prehrano. To je v bistvu "dokapitalizacija" podjetja s stvrnim vložkov podjetnika (ker daje na razpolago podjetju zasebni avto in si sam plačuje prehrano). Ta tretja podevidenca je najtežje doumljiva, ker je posebnost knjigovodstva zasebnika.

Če si hočete olajšati delo plačujte maksimalno iz TRR, kar pa je treba z gotovino pa dvignite prej iz TRR in vodite blagajno. Iz bčlagajne si NE izplačujte prehrane in stroška potnega naloga (glejte obrazložitev zgoraj, ker je to za zasbenika nedenarna transakcija).

Tako bo treba voditi samo podevidenco TRR (kjer se bo videlo koliko ste prenesli na TRR oz. dvignili zase oz. nakazali nazaj za potrebe likvidnosti poslovanja) in podevidenca potni nalogi in prehrana med delom.

Evidenca gotovinska plačila odpade, ker boste plačevali iz poslovne blagajne (denar za to pa lahko nosite tudi v posebni denarnici-da se vam ne bo mešal z zasebnim denarjem in boste točno vedeli, koliko vam je še ostalo gotovine v blagajni).

Glede kreditne kartice, katerih plačila bo odtegovali iz TRR pa povpršaajte poslovne banke. Če gre to pri družbah, bi načeloma morali iti tudi za podjetnike.

In še nekaj:
dobiček ni enak denarnemu toku. Pimera:
1. dobiček 0 (ni P in O), začetna investicija 10 mio -> denarni tok = - 10 mio.
2. izguba = 10 mio, terjtev ali obveznosti ni, nakupov OS ni bilo, amortizacija = 10 mio, denani tok = 0 (izguba + amortizacija, za amortizacijo podjetnik namreč ne daje denarja, denar daje, ko kupi OOS).

LP
P.S.
Sicer pa ste že sami odlično doumeli, kako zmanjšati papirnato vojno v zvezi s to posebno davčno evidenco.

Matej - 01.02.2003 - 20:14

Hvala najlepša za izćrpno razlago...

Škoda je, da ne morem vsake znamke in vsakega malega stroška, kot je nakup Mobi kartice na moj Mobitel izvesti preko TRR, ampak moram kupiti z gotovino oz. TR. Če bi imel torej plačilno kartico iz POR računa, bi v bistvu, če prav razumem poslovne stvari lahko plačeval z njo in bi poleg tega imel edino podevidenco malico in kilometrino zaradi njunih narav (kot ste napisali da gre za nematerialni tok).

Tako delajo d.o.o, kajne? Imajo plačilno kartico na "firmo" :-) Če on mene vse to zahtevajo lahko jaz zahtevam od banke kartico, da lahko plačujem drobni inventar in tekoče stroške s to kartico :-)

Da vas ne bom več utrujal, raje ne sprašujem kako se vodi blagajna, ali je to kakšen poseben kovček, ali je to simboličen pomen in gre za kuverto, ki je računovodsko beležena...

Še sreča da lansko leto vsega tega ni bilo, sicer bi bilo po meni...

Pozdrav vsem

Matej

Matjaž K - 02.02.2003 - 11:43

Blagajna je lahko kovinska škatlica, lahko je kuverta, lahko je tudi poseben (ločen) oddelek v zasebni denarnici.

Za vsak izdatek (zmanjšanje gotovine v blagajni) se sestavi blagajniški izdatek, za vsak prejemek (povečanje gotovine v blagajni) blagajniški, te izdatke in prejemke pa dnevno vnesete še v blagajniški dnevnik (začtno stanje prejšnjega dneva + na levi prejemki - na desni izdatki = končno stanje). Obrazce dobite v knjigarnah.

LP

Matej - 02.02.2003 - 11:47

Kaj pa v primeru, da vsak dan ne vnašam oz. ne iznašam iz blagajne?

Kako iz TRR prenesem na blagajno? Dvignem osebno in knjižim kot prihodek blagajne? Verjetno ne morem dvigniti iz TR ker to ni denar od s.p.

Matej

Ficko - 01.02.2003 - 20:45

Matjaž K., lepo si razložil,
morda bi le dopolnil, kako delam sam, pa ne me posnemat, ker se ne bo vsem izšlo enako.
Recimo, da ste s.p. in imate cca 560.000,oo SIT mesečnih prejemkov, od tega 1/2 kot s.p. in 1/2 kot avtorsko delo. Tedaj ni problema. Račune plačate s TRR-ja s.p., avtorski honorarji pa so vam nakazani kot fizični osebi na TRR fizične osebe.
Če vam avtorska dela niso priznana, se pač znajdete kot naši bratje "stručnjaci - zidari", keš na roko in to je vaš budžet.
Tretja varianta je 100% na TRR s.p.-ja in pač plačevati račune in še dvigovati za lastne potrebe. Ja, ja, nepoznavanje prava škoduje!
Dodajam: tudi nepoznavanje davčne zakonodaje škoduje! LP, Ficko

Matjaž K - 02.02.2003 - 20:36

Tako je. Dvignete iz TRR in položite v blagajno (to ni prihodek blagajne temveč prejemek).

Da poenostavljeno povem, gre samo za premik ene oblike sredstev oz. denarja t.j. bančnega oz. knjižnega v drugo t.j. v gotovino.

Dvig iz TR pa glede na predpise o plačilnem prometu ni dovoljen (možen je, tako kot je možna vožnja v nasprotni smeri po enosmerni ulici, samo če vas dobijo vam lahko dajo kazen).

Matej - 02.02.2003 - 20:51

Torej lahko nekaj plačan iz TRR ali pa iz blagajne, če sem poprej dvignil iz TRR in dal v blagajno? Ne morem pa nekaj kupiti iz TR in potem s podevidenco povedati, da sem denar gospodinjstva uporabil za s.p.?

Matej

Matjaž K - 03.02.2003 - 08:41

Tu je ravno hec.

Ker so davkarji uvedli evidenco prelivanja sredstev med podjetjem in gospodinjstvom, iz tega po logiki izhaja, da je možno-dopustno plačevati tudi iz TR ali zasebne denarnice (zakaj evidentirati nekaj, česar se ne sme početi).

Po drugi strani pa Pavilnik o plačevanju z gotovino in blagajniškem maksimumu pravi, da zasebnik lahko plačuje z gotovino samo po predhodnem dvigu iz TRR (in posledično po logiki plačila npr. iz TRR niso dopustna).

Jaz se raje držim druge variante. Marsikdo drug pa še vedno dela tako kot prej (položnice, pa TRR, pa TR, pa kartice, pa čeki, tako da mi gredo lasje pokonci).


lp

Matej - 03.02.2003 - 10:50

Šel bom v banko in vprašal za kartico iz TRR. Na www strani NLB sem videl le Eurocard, to je brez veze, ker ne iščem posojilne kartice, ampak PLAČILNO.

Kao Bančno kartico ki jemlje iz TRR. Potem lahko ko grem po papir ali toner za tiskalnik plačam s tako kartico. Valjda obstaja, sicer ne vem...

Matej

keka - 03.02.2003 - 17:52

Ma saj tudi durs pošilja za ddv posebne položnice ?????

ANA - 04.02.2003 - 08:53

To položnico lahko enostavno spremenite v plačilni nalog, če nanjo napišete vaš TRR in ga predložite banki, seveda pa to lahko opravite tudi preko elektronskega bančništva.