krpan in druščina postani član

Naslov teme: plača lastnika d.o.o. - še enkrat

901  08.02.2003 - 23:12h / Ostalo / Avtor: Matjaž K / 99 / 3

Ker so odgovori na temo, kakšna je lahko oz. mora biti najmanjša osnova za PIZ zaposlene osebe (poudarjam: osebe v delovnem razmerju), ki je hkrati tudi lastnik družbe (npr. d.o.o.) - minimalna plača ali najnižja pokojninska osnova - sem malce podeskal po medmrežju.

ZPIZ-1C (Ur. l. RS 109/28.12. 2001), nov 2. odst 15. člena ZPIZ-1:

"(2) Obvezno se zavarujejo družbeniki zasebnih družb in zavodov v Republiki Sloveniji, ki so poslovodne osebe in niso zavarovane na drugi podlagi."

Na podlagi istega zakona je 208. člen dobil nov četrti odstavek, ki se glasi:

"(4) Ne glede na določbo prve alinee prvega odstavka 209. člena tega zakona, je najnižja osnova za obračun prispevkov, za zavarovance iz drugega odstavka 15. člena tega zakona, najnižja pokojninska osnova."

Razmišljanja:
Najnižja pokojniska osnova se res uporablja za zavezance iz 2. odst. 15. člena, vendar je to razumeti, da velja za tiste družbeniki zasebnih družb, ki:
- so poslovodne osebe IN
- niso zavarovane na drugi podlagi.


Spremembe ZPIZ-1C jaz razumem na naslednji način:

pred spremembo je veljalo, da se morajo družbeniki, ki niso zavarovani na nobeni drugi osnovi ali pa so poslovnodne osebe, PIZ zavarovati če osnova za obračun dohodnine ni dosegla najmanj zneske minimalne plače.
Izjema: če so zavarovani na drugi osnovi.

Ker je tako ugotavljanje bilo prekoplicirano (na dohodnino lahko vpliva marsikaj), je po mojem ZPIZ-1 celo zadevo poenostavil.

Iz 2. odstavka 15. člena so bila črtana merila o osnovi za dohodnino v višini minimalne plače, hkrati je bil postavljen kumulativni pogoj -> nekdo mora biti poslovodna oseba in družbenik (prej je veljalo da se zavarujejo poslovodne osebe in družbeniki, to pomeni da če je bil nekdo ali eno ali drugi in ni bil drugače zavarovan in osnovo za dohodnino nad minimalcem, da se je moral zavarovati).

Pred ZPI-1C je 1. alineja 1. odst. 209. člena določala, da je najnižja osnova za samozaposlene in druge zavarovance, ki ne prejemajo plače (primer: poslovodje-lastnika, ki ni zaposlen v družbi) najmanj minimalna plača.
Z ZPIZ-1C pa je bila s 4. odst. 208. člena postavljena izjema, da ne glede, da je za samozaposlene in druge, ki nimajo plače, postavljena najnižja osnova minimalna plača, za poslovodne osebe-družbenike (tiste ki niso zavarovani na drugih osnovah) osnova najmanj najnižja pokojniska osnova.

Moj zaključek (kot že predhodno izvedeno):
najnižja pokojninska osnova velja samo če:
je nekdo poslovodna oseba IN družbenik IN ni zavarovan na nobeni drugi osnovi (3xkumulativni pogoj).

LP LN
(lep pozdrav, lahko noč)

Matjaž K - 09.02.2003 - 14:47

In še en dokaz, da je temu tako:

v Glasu gospodarstva se objavlja najmanjša osnova, od katere morajo biti zavarovani lastniki družb-poslovodni delavci, ki niso zavarovani na drugi podlagi.

Do decembra 2001 je vedno bila navedena minimalna plača, od januarja 2002 pa je navedena najnižja pokojninska osnova. V GG jan/2002 ob podatku tudi bila objavljena razlaga, zakaj je to tako (vsebinsko je razlaga enkaka mojemu razmišljanju).

LP

LP

Petra - 09.02.2003 - 15:57

Hvala, ker si se tako potrudil in pojasnil zadevo. Misliš tale tekst?
OBRAČUN PRISPEVKOV ZA LASTNIKE DRUŽB
Podatki veljajo za obračun prispevkov za januar 2002.
Pojasnilo: Lastniki družb, ki niso obvezno zavarovani iz nobenega drugega naslova in katerih osnova za
obračun dohodnine dosega najmanj znesek minimalne plače, od 1. 1. 2002 obračunavajo prispevke za
socialno varnost od najnižje pokojninske osnove in ne več od minimalne plače. (Zakon o spremembah
in dopolnitvah zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, Ur. l. RS 109/01)
Bruto zavarovalna osnova Najnižja pokojninska osnova
Znesek 135.561,53

-----------
Škoda, ker tega pojasnila nisi objavil že lansko leto. Jaz sem vsem mojim klientom (okoli 60 d.o.o.- jev imam v servisu), ki so lastniki in direktorji obračunala plačo kar od najnižje pokojninske osnove.

Kaj pa sedaj?

Kaj pa pravijo uradniki na drugi strani? Torej na ZPIZ-u?

Matjaž K - 10.02.2003 - 09:00

Kaj je za narediti? Nič.

Plača je bila obračunana v višini enaki kot najnižja pokojninska osnova. Kaj boste obnovili postopek za obračun vseh davkov in prispevkov iz in od?
Nima smisla.

V bodoče pa se je pri izračunu prispevkov treba ravnati po plači, dogovorjeni v pogodbi o zaposlitivi oz. v individualni pogodbi.
Samo če nekdo ni v delovnem razmerju z družbo in ni zavarovan na drugi podlagi, potem uporabiti najnižjo osnovo.

LP