krpan in druščina postani član

Naslov teme: prerazporeditev delavca v kriznih razmerah

897  01.02.2021 - 09:46h / Ostalo / Avtor: z / 314 / 3

Smo manjše podjetje z 10 zaposlenimi. Imamo zaposlenega, ki opravlja pisarniško delo od doma. Trenutno nam je tega dela zmanjkalo. Imamo delo v delavnici in bi tega zaposlenega potrebovali na sedežu podjetja v delavnici. Ko smo v decembru potrebovali pomoč v delavnici, je on koristil dopust in ni bil priprabvljen priskočiti na pomoč. Ali ga lahko razporedimo na to delovno mesto začasno? Nam se ne zdi korektno in smiselno, da nekateri delajo v nadurah ali delo ni opravljeno, drug zaposlen pa bi šel rajši na čakanje na delo. prosim za vaša mnenja.

Opa Zovalec - 01.02.2021 - 10:16

33. člen ZDR-1 (mogoče ni najnovejša verzija):

(1)   Delavec mora vestno opravljati delo na delovnem mestu oziroma v okviru vrste dela, za katerega je sklenil pogodbo o zaposlitvi, v času in na kraju, ki sta določena za izvajanje dela, upoštevaje organizacijo dela in poslovanja pri delodajalcu.
(2)   V primerih, določenih z zakonom ali kolektivno pogodbo, mora delavec opravljati tudi drugo delo.
(3)   V kolikor z zakonom ali kolektivno pogodbo ni določeno drugače, lahko delodajalec z namenom ohranitve zaposlitve ali zagotovitve nemotenega poteka delovnega procesa delavcu pisno odredi začasno opravljanje drugega ustreznega dela v primerih začasno povečanega obsega dela na drugem delovnem mestu oziroma vrsti dela pri delodajalcu, začasno zmanjšanega obsega dela na delovnem mestu oziroma v okviru vrste dela, ki ga opravlja, in nadomeščanja začasno odsotnega delavca. Pisna odreditev se lahko pošlje delavcu tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec.
(4)   Ustrezno delo iz prejšnjega odstavka je delo, za katerega delavec izpolnjuje pogoje in za katerega se zahteva enaka vrsta in raven izobrazbe, kot se zahteva za opravljanje dela, za katerega ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, in za delovni čas, kot je dogovorjen za delo, za katerega ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, ter kraj opravljanja dela ni oddaljen več kot tri ure vožnje v obe smeri z javnim prevoznim sredstvom ali z organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja delavca.
(5)   Manjši delodajalec lahko v primerih iz tretjega odstavka tega člena delavcu pisno odredi tudi začasno opravljanje drugega primernega dela. Primerno delo je delo, za katerega se zahteva enaka vrsta in največ ena raven nižja izobrazba kot se zahteva za opravljanje dela, za katerega ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, in za delovni čas, kot je dogovorjen za delo, za katerega ima delavec sklenjeno pogodbo o zaposlitvi, ter kraj opravljanja dela ni oddaljen več kot tri ure vožnje v obe smeri z javnim prevoznim sredstvom ali z organiziranim prevozom delodajalca od kraja bivanja delavca.
(6)   Odreditev drugega ustreznega oziroma primernega dela v skladu s tretjim in petim odstavkom tega člena lahko traja največ tri mesece v koledarskem letu.
(7)   Delavec, ki začasno opravlja drugo ustrezno oziroma primerno delo, ima pravico do plače, kot da bi opravljal svoje delo, če je to zanj ugodnejše.

Pa še komentar glede dopusta - dopust se pravilo koristi v skladu z dogovorom med delavcem in delodajalcem. Enostransko si delavec ne more "odrediti" dopusta. In če to zahteva delovni proces, lahko delodajalec od delavca tudi zahteva, da dopust prekine (ni popularno, takim navadno zelo "zrase greben").
 

z - 01.02.2021 - 19:16

Smo delavca poklicali na sestanek in mu povedali sicer ustno za prerazporeditev na drugo delovno mesto. On jo ne sprejme in se zaveda kaj to pomeni, da zanj dela ni več pri nas. Kakšen je naprej postopek? Mu damo pisno in on odkloni in potem sledi odpoved iz kakšnih razlogov oz. sem mislila naj kar sam napiše odpoved. A to smem predlagat?

B - 02.02.2021 - 10:17

Prvo je odreba za začasno razporeditev na drugo delovno mesto. V kolikor ne sprejme izvedite postopek za odpoved pogodbe iz krivdnih razlogov. Vabilo na zagovor, zapisnik, in zatem izredna odpoved pogodbe po 2. alineji 110. čl. ZDR. Z vročitvijo odpovedi sledi odjava iz zavarovanja. Vse je lahko izvedeno v roku 14 dni.