Naslov teme: Matjažu k.
2637 11.04.2003 - 15:31h / Ostalo / Avtor: želva / 64 / 4
Pri prenosu s.p. na sina. Sredstva in viri se prenašajo v otvoritveno
bilanci sina,ki bo nadaljeval dejavnost. Ali predstavlja očetovo stanje lastniškega računa v sinovi otvoritveni izredni prihodek? Imam same
specialitete, ki mi že v glavi delajo "kurtšlus" .
bilanci sina,ki bo nadaljeval dejavnost. Ali predstavlja očetovo stanje lastniškega računa v sinovi otvoritveni izredni prihodek? Imam same
specialitete, ki mi že v glavi delajo "kurtšlus" .
Matjaž K - 11.04.2003 - 15:51
Prenosa s.p. na sina ni. To obstaja samo v pogovornem jeziku ob šanku.
Sinov s.p. in očetov s.p. sta dve čisto ločeni zadevi. Ne sredstva ne viri se ne prenesejo. S.p. ni d.o.o., kjer lahko lastnik proda svoj delež drugi osebi in ta tako postane novi "gazda".
"prenos" pa se lahko opravi na naslednje načine:
a) sin se še pred prenehanjem dejavnosti očeta registrira kot s.p. in tudi kot DDV zavezanec. Nato mu oče proda OS - iz tega vidika bo transakcija DDV nevtralna. Denar za odkup pa lahko sinu "posodi" oče. Sin si denar položi na TRR in plača očetu. V enem dnevu je zadeva "okoli". Sin lahko uveljavlja za kupljena OOS uveljavlja investicijsko olajšavo po ZDoh.
b) oče preneha opravljati dejavnost preden se sin registira kot s.p. Nato sredstva podari sinu. Ta jih da oceniti in nato vnese v svojo otvoritveno bilanco. Nima investicijkih olajšav. Oče pa mora ob prenehanju dejavnosti obračunati DDV od tistih OOS, od katerih je uveljavljal odbitek vstopnega DDV.
V obeh primerih pa pri očetu ne pozabiti na morebitni poračun uveljavljanih olajšav po ZDoh, za katere se še ni iztekel zakonsko predpisani rok.
LP
želva - 12.04.2003 - 09:20
citiram davčno(še prej je vprašala šefico):
če bo prenos podjetja, je potrebno pri obračunu DDV dostaviti tudi sklep o prenosu podjetja na sina od dneva smrti očeta.V sinovi otvoritveni bilanci
mora biti zaključno stanje sredstev in virov, če ni, moramo prijaviti na
sodišče za zapuščinsko razpravo, je še dodala, da takšnega primera še niso
imeli.
Matjaž K - 12.04.2003 - 09:48
OK, variante 3 nisem omenjal, ker je najbolj komplicirana.
Oče še opravlja dejavnost, sin pa s emisli registirati.
Oče sprejme sklep, da neodplačno prenese sredstva na sina oz. sin se zaveže prevzeti očetove obveznosti.
Pri prenosu na drugo podjetje DDV res ni treba, amapk pri sinu se ta sredstva (ker gre za podarjena sredstva) evidentirajo ne kot prihodek, ne kot lastniški kapital (začetno stanje lastniškega računa) temveč kot dologoročna rezervacija za donacije (ker je dobil sredstva podarjena - gljte SRS).
Posledično sin od teh neodplačno podarjenih sredstev ne bo imel investicijske olajšave.
Če pa gre za smrt očeta, pa nimate (ne smete!!!) kaj prenašati, dokler ni izvedena zapuščinska razprava. Mrtva fizična oseba ne more nič prenašati, sinovi pa ne morejo kot svoje poslovno premoženje prikazovati nekaj, kar ni v njihovi lasti.
lailika - 13.04.2003 - 07:00
Reče se kurcšlus (v originalu: Kurzschluss), povzroči pa lahko tudi iskrico, ki zažene možganski stroj...