krpan in druščina postani član

Naslov teme: ODVETNIŠKI STROŠKI

2671  14.04.2003 - 12:01h / Ostalo / Avtor: lola / 723 / 9

Odvetnik nam je poslal dopis v katerem nas obvešča, da moramo plačati pravdne stroške in njegove stroške zastopanja, ker smo zadevo na sodišču izgubili. Ali lahko ta dopis knjižim čeprav nima sestavin računa al moram zahtevati za plačilo račun Hvala

čiča - 14.04.2003 - 12:05

RAČUN SEVEDA

Matjaž K - 14.04.2003 - 16:07

Da vam povem eno "finto":

Stranka, ki izgubi pravdo mora drugi stranki povrniti stroške, ne strankinemu odvetniku. Torej: odvetnik svoji stranki račun, ta pa na vas naslovi zahtevek za povrnitev stroškov. Odvetnik vam ne more dati računa, ker ni za vas opravil storitve, temveč za svojo stranko.

In še nekaj: odvetnik stranki najbrž še sploh ni izdal računa, ker je pač čakal na konec sodnega postopka. In če stranki ni dal računa, potem tudi stranka ni imela stroškov. In zakaj bi stranki nekaj vrnili, če pa nima verodostojne listine, da je imela stroške. Potem pa se lahko vprašamo, kako je lahko stranka imela stroške, prisojene s sodbo x z dne 1.4. 2003, če pa je račun bil izdan komaj 15.4. 2003.

Zdaj pa namozgajte malo sive celice.

LP

Če pa odvetnik na vas naslovi račun za povrnitev stroškov je to napačno, saj ni vam opravil storitve, temveč svojemu klientu.

- 14.04.2003 - 16:58

Kot podjetje smo prejeli Sklep o izvržbi s strani sodišča za našega zaposlenega, ki je izgubil tožbo.
Ali lahko tudi delavec zahteva račun (kopijo ali kaj podobnega) od
druge stranke, ki je tožbo dobila.

Kot podjetje moramo takoj pri prvem izplačilu plač že upoštevati sklep o izvržbi, mar ne?

Matjaž K - 14.04.2003 - 19:48

To pa ja.

Moja bodica je bila usmerjena v naslednjo smer:
kdo garantira, da je druga stranka res imela toliko stroškov-sodišče ne zahteva računov odvetnika, ampak le stroškovnik - to pa za mene ni verodostojna listina.

- 14.04.2003 - 20:08

Sodišče oceni realnost takega stroškovnika, pa četudi si dam delaš, saj tudi to stane, kaj ne?

Matjaž K - 15.04.2003 - 07:39

Že, ampak če stranka ni (še) dobila računa in ni nič plačala, kako je lahko imela stroške?

pravdač - 15.04.2003 - 08:46

1. Stranka mora sama, sproti ali na koncu, plač(ev)ati svojega odvetnika na podlagi njegovega računa, prav tako tudi plačati druge stroške sodnega postopka (sodne takse, izvedence ipd.). Plačilo načeloma ni odvisno od uspeha stranke v postopku.

2. Če stranka v pravdnem ali izvršilnem postopku (v drugih postopkih to načelo praviloma ne velja) v celoti ali delno (pretežno) zmaga, ji mora nasprotna stranka povrniti njene za pravdo potrebne stroške po odmeri sodišča (odmera glede na potrebnost posameznega stroška in glede na stopnjo uspeha v pravdi). Nasprotna stranka jih povrne na podlagi pravnomočne sodne odločbe.

3. Ta odločba (sodba ali sklep)ni račun niti v njej stroški niso specificirani (sploh ne v izreku odločbe, včasih še v obrazložitvi zgolj pavšalno).

4. Sodišče v znesek prisojenih stroškov (glede na uspeh lahko tudi le sorazmeren delež) vključi odvetniški honorar, odvetnikove materialne stroške, sodne takse, stroške za izvedenska mnenja (ti so tudi sestavljeni iz honorarja, materialnih stroškov, DDV ipd.), potne stroške sodišča za oglede ter DDV na skupne stroške odvetnikovega zastopanja (honorar in materialni stroški).

5. Sodišče stroške ocenjuje in odmerja po kriteriju potrebnosti na podlagi stroškovnika stranke, ki ga odvetnik vloži na koncu obravnave, ne pa na podlagi računov in drugih dokazil o že nastalih stroških stranke. Prizna vse tiste stroške, za katere ve, da so lahko nastali in da bodo nastali. Prizna, denimo, tudi izdatek za sodno takso za sodbo, glede katere nastane taksna obveznost šele z izdajo sodbe, v kateri je ta izdatek že priznan. V nekaterih primerih, urejenih v Odvetniški tarifi, je tudi podlaga za obračun med odvetnikom in njegovo stranko drugačna kot za sodne odmero odvetnikovih stroškov v breme nasprotne stranke.

6. Po povedanem menim, da je treba brati pravnomočno sodno odločbo in sodišče kot oblast ubogati: plačati na njeni podlagi nasprotni stranki toliko in tedaj, kot v njej piše, brez nadaljnjih računov in drugih dokazov.

Matjaž K - 15.04.2003 - 13:01

1. Fakturiranje med postopkom + praksa = iluzija
2. Kako lahko sodišče v sodbi požegna drugačne stroške, kot jih je stranka imela z računi odvetnika? Na ta način lahko stranka, ki je izgubila sodbo, plača več kot je druga stranka imela stroškov. In še nekaj: če je nasprotna stranka DDV zavezanec potem znesek storškov po sodbi ne sme vljučevati DDV, saj si ga je druga stranka odbila - po tej plati je treba povrniti samo znesek davčne osnove (tako delajo tudi zavarovalnice, kadar izplačujejo odškodnine davčnim zavezancem).

lp

Bistri - 15.04.2003 - 21:00

Pravdanja se je najbolje izogniti!

Iz mojih izkušenj:
Šel sem sem pravdati za majhno vrednost, ker sem bil prepričan v uspeh. Stranka namreč ni izdala računa na naše podjetje, pa sodišče to dejstvo ne zanima, storitev je bila namreč opravljena in tožba zgubljena.
Jaz imam sedaj dobro osnovo za knjiženje: sklep sodišča gre namreč "v stroške".
Draga vknjižba, a vsaka izkušnja nekaj stane...