krpan in druščina postani član

Naslov teme: obračun plače delavcu, ki ne pride v službo

2650  05.09.2024 - 10:44h / Ostalo / Avtor: DK / 1116 / 15

prosila bi za nasvet glede obračuna plače. Imamo delavca voznika, ki je na zdravniškem pregledu dobil potrdilo, da je trajno nesposoben za vožnjo. Na pregled ga je poslal delodajalec, ker je povzročil nekja škod in prometnih nesreč zaporedoma. 

Delavec je neodziven na klice, še vedno pa je zaposlen. Trenutno vodimo postopek o odpovedi zaradi nesposobnosti. 

Kako mu naj obračunamo plačo za čas, ki je doma, a še vedno zaposlen. Dopusta nima več, bolniše nima. Zaradi pravilnosti postopkov in rokov, bo še vedno ostal zaposlen sigurno do konec septembra. Ker vso pošto, ki mu pošiljamo v BIH....traja in traja. 

anelija - 05.09.2024 - 11:19

Neopravičena odsotnost z dela. 

B - 06.09.2024 - 07:07

Izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi ,sradi neodzivnosti. Ostaja brez odpravnine in pravic na zavodu. Pri obračunu plače kot če bi delal brez neto izplačila. Morate plačati prispevke.

Špela - 06.09.2024 - 08:04

Čimprej ga odjavite, ta banda lena iz bosne samo izkorišča vse možne variante, samo delat se jim ne ljubi, kje so zdaj inšpektorji, da začnejo še na delavcih kontrole in pravilnosti izvajati pri upoštevanju delovnih pogodb, samo na delodajalce se spravljajo, če kaj kršijo, na delavce pa nihče ne pogleda, če kaj kršijo, zato pa smo tam ko smo. Pa brez zamere, ne sodijo vsi v isti koš,  je pa že precej tega. 

LUNatA - 06.09.2024 - 08:50

Ne gre samo za delavce iz Bosne. V majhenm podjetju sem v pol leta naredila dve izredni odpovedi zaradi neprihoda na delo. Delavci ne dvigujejo pošte, ne pridejo na zagovor, pišem dokumente, hodim na pošto, čakam na vročilnice, regresa ne vrnejo, imajo primanjkljaj ur, preveč izkoriščenega dopusta, ničesar se ne da odšteti, osebni stečaji, pišem stečjajnim upraviteljem, izvršbe, bolniške brez bolniškega lista. To je samo pisarniško delo, organizacija dela je drug, verjetno še večji problem.

V čem je "fora", da zakonodajalec ne spremeni določil o vračilu preveč izplačanega regresa?

Kako pa drugi rešujete primanjklaj ur, za katere je kriv delavec? mislim, da v Zakonu ni ničesar o tem. Pri neenakomerno razporejem delovnem času sem do sedaj dopuščala minus ure, ker jih bodo že oddeli. Pa jih ne. Delavec je odjavljen, pri zadnji plači v treh mesecih nabranih  - 70 ur. Naredite poračun? Je sploh dovoljen brez soglasja?

Sabina V - 06.09.2024 - 08:36

Jaz bi va takem primeru imela čim več pisno kdaj ste ga pozivali, kdaj je bil na zadne v službi,... in bi si poiskala pomoč odvetnika specializiran za delovno pravo. 

B - 06.09.2024 - 09:57

Vabilo na zagovor. Izpeljati izredno odpoved po zakonitem postopku in bog ga ne reši.

Geja - 06.09.2024 - 10:12

V čem je "fora", da zakonodajalec ne spremeni določil o vračilu preveč izplačanega regresa?

to pa tud mene zanima..ker nočejo podpisati in potem jim pač ne smeš trgati.
upam, da tale ptič kmalu odleti. same piz...so odkar je na sceni.

LUNatA - 06.09.2024 - 10:31

In ne gre samo za to, da je komplicirano preko sodišča iztirjati ta znesek. V primerih ko delavec ne podpiše soglasja ali v primerih izredne odpovedi, ko delavca ni več na spregled, je znesek po vsej verjetnosti tudi preko sodišča neizterljiv (stečaji, izvršbe, tik pred upokojitvijo, ...)

anelija - 06.09.2024 - 10:34

Kolikor mi je znano, že sedaj velja, da delavcu pripada sorazmerni del regresa. Če je prekinitev zaposlitve med letom, ga je potrebno poračunati in delavca pozvati, da preveč izplačan del vrne (soglasje potrebujete samo, če to naredite pri zadnji plači). Delodajalec pa se lahko odloči tudi, da vračila regresa ne zahteva.
Manjkajoče ure pa lahko obračunate kot neplačan dopust ali pa neopravičena odsotnost.

Barca - 07.09.2024 - 14:29

Glede vračila preveč izplačanega regresa in sorazmernega dela dopusta so predpisi enaki že več kot 12 let 
Tako da zdajšnji predsednik nima.prav nič s tem!
​​​​​

Gaja - 06.09.2024 - 12:07

A bi bilo veljavno, da bi mogoče že v samo pogodbo o zaposlitvi zapisali kako določilo, da s podpisom pogodbe o zaposlitvi delavec soglaša s poračunom regresa v primeru, da ga dobi preveč, npr. ob prenehanju del. razmerja med letom...? Da vsaj pri novih zaposlitvah rešimo problem vnaprej?

VK - 07.09.2024 - 06:40

Pozdrav, 
jaz vsako leto naredim obvestilo zaposlenim koliko regresa bodo prejeli in to obvestilo morajo delavci podpisati, da imam potrdilo o tem da so seznanjeni z višino regresa. 
V to obvestilo vključim tudi stavek, da se bo v primeru prekinitve delovnega razmerja naredil poračun regresa. 

To obvestilo imam podpisano s strani delavcev in v primeru prekinitve delovnega razmerja imam jaz že takorekoč podpisano izjavo 
s strani delavca , da se s tem strinja s poračunom regresa.

Lp

DK - 09.09.2024 - 13:22

tudi mi. Že imam vse pripravljeno in ob zadnji plači naredim odtegljaj. 

Simbi - 07.09.2024 - 07:02

Gaja, VK
Poglejta 3.odstavek 136. čl. ZDR-1. Delodajalčeva terjatev nastane ob prenehanju delovnega razmerja.

Se popolnoma strinjam s predhodniki, da je v zakonu vse premalo poudarka na obveznostih zaposlenih.
Glavnina stavkov se začne "delodajalec mora", "delodajalec ne sme", na drugi strani pa "delavec ima pravico".

Špela - 09.09.2024 - 10:20

Pa je zopet vse v korist delavca, zato pa nam zagrozijo z inšpektorji še preden začne pošteno delati, banda pokvarjena, na bruhanje mi gre, sploh nimam več besed.