Naslov teme: računi na FURS
2744 17.09.2024 - 13:50h / DDV / Avtor: mihela / 1602 / 23
Hmm - 17.09.2024 - 17:32
To je neumnost.
anelija - 18.09.2024 - 07:16
Kje ste to prebrali?
zdenka - 18.09.2024 - 07:23
jaz sem razumela predlog zakona, da se hkrati z oddajo ddv obrazca odda tudi davčne knjige izdanih in prejetih faktur kot v primeru kontrole. Verjetno bo potrebno dodati v ddv-o še aplikacijo priponke, kako ste razumeli vi?
Andreja - 18.09.2024 - 07:44
Jaz sem tudi razumela, da bo vedno potrebno oddati tudi knjige zraven obrazca DDV-O.
S-orhidejca - 18.09.2024 - 07:50
Knjige IZDANIH in PREJETIH računov bo potrebno pošiljati mesečno (četudi bodo 3mesečni zavezanci za oddajo DDV-O). Tako sem jaz razumela.
Beti - 18.09.2024 - 08:28
Škoda našega časa, dokler je zgolj predlog na mizi
če že - 18.09.2024 - 08:45
Škoda našega časa, dokler je to le predlog. Ga pa ni škoda, če se oglasijo strokovna združenja glede smisla takih potez. Zlasti, ker e-davki že zdaj težko "prežvećijo" naval uporabnikov in so tolikokrat neaktivni. Ko pa se bodo valile tja čez še knjige...
Simbi - 18.09.2024 - 17:27
Strokovna združenja so na vlado že v času prvega razkritja predvidenih sprememb pošiljala pripombe, pa v tem delu v zvezi s predlaganjem DDV knjig, pripomb niso upoštevali. To naj bi bila administrativna razbremenitev. Halo??? Kakšna razbremenitev? Enaka neumnost kot s pošiljanjem DDV knjig je, da bo kupec lahko uveljavjal odbitek vstopnega DDV šele ob plačilu, če bo račun izdal zavezanec po plačani realizaciji. Kaj pa, ko bo tak dobavitelj pozabil napisati, da gre za posebno ureditev?
Predlog zakona je zdaj v parlamentarni proceduri, upam, da poskusijo še z amandmaji in da bodo amandmaji sprejeti.
Sabina V - 19.09.2024 - 12:44
Se strinjam. Kakšen je smisel, da se na enem serverju zbirajo določeni podatki, ki vprašanje ali jih bo kdaj kdo pogledal. Pač če je v oblaku še ne pomeni, da za to ne potrebuješ prostor.
Naj tako kot do sedaj, če imajo vprašanja vprašajo in pošljemo kar potrebujejo. Podatke, ki jih dobijo jih dejansko uporabijo.
ST - 18.09.2024 - 08:49
Prav ste razumeli. Vendar to predlagajo od 1.1.2026 dalje. E račune naj bi pošiljali v roku 8 dni od izdaje oz. prejema. Če ne bomo prejeli e računa, ga bomo morali sami pretvoritiu v e račun. Torej en račun naj bi bil poslan 2X na FURS - dobavitelj in kupec ga bo moral poslati.
Če kdo ne verjame, pošiljam link:
https://epos.si/novice/predlog-zakona-o-izmenjavi-elektronskih-ra%C4%8Dunov-in-drugih-elektronskih-dokumentov-zierded
ST - 18.09.2024 - 08:50
Pardon predlog je od 1.6.2026 dalje.
Kati - 18.09.2024 - 09:18
Takšen sistem je, naprimer, v Srbiji. Malo težav v začetku, sedaj deluje. To velja za domače poslovne subjekte.
Jaz sem takoj za takšen način, ker to zelo zmanjša čas obdelave podatkov.
Mi pa prejemamo večji del računov iz tretjih držav. In naša država je predvidla, da bomo tudi te račune posredovali v e-slogu. No, tega pa si, za enkrat, ne predstavljam. Samo iz Kitajske in Indije dobim preko 50 računov dnevno in velika sreča je, da je gor naveden naš naslov v celoti. Skrajni čas, da začnejo veleumi, ki so si tole izmislili, pisati poslovnim subjektom v tretje države in jih prosijo, da naj sedaj pošiljajo račune, ki bodo v obliki, ki ustreza Evropi...
Barca - 18.09.2024 - 11:09
To oz.zelo podobo so predlagali že 3 leta nazaj, še prejšnja vlada
https://www.gzs.si/zbornica_za_poslovanje_z_nepremicninami/vsebina/Gradiva-v-obravnavi-2021
Kopiram (ker povezava ne bo delovala)
Ministrstvo za finance je v torek, 2. junija 2021 na spletni strani E-demokracija v javno razpravo ter v strokovno in medresorsko usklajevanje posredovalo predlog Zakona o izmenjavi elektronskih računov in drugih elektronskih dokumentov (ZIERDED). S predlogom zakona se v pravni red Republike Slovenije prenaša Direktiva 2014/55/EU tako, da se bo zakon uporabljal za e-račune, ki so izdani v skladu z obstoječim slovenskim standardom e-SLOG, in hkrati tudi za druge oblike e-računov, če so skladne z evropskim standardom za izdajanje e-računov in katero koli od sintaks s seznama, ki sta določeni v vsakokratnem izvedbenem sklepu Evropske komisije, objavljenem v Uradnem listu Evropske unije v skladu z Direktivo 2014/55/EU.
Gre za e-račune, ki jih na podlagi pogodb in naročilnic za izvedbo javnega naročila ali drugih aktov, sklenjenih na podlagi oddanih javnih naročil ali koncesijskih pogodb ali pogodb o javno-zasebnem partnerstvu, prejmejo proračunski uporabniki in osrednji nabavni organi ter subjekti, ki izpolnjujejo pogoje za status naročnika, določenih v Zakonu o javnem naročanju (Uradni list RS, št. 91/15 in 14/18; v nadaljevanju: ZJN-3) in v področnih zakonih, ki urejajo podeljevanje koncesij in javno-zasebno partnerstvo.
Vzpostavlja se Register e-poslovanja (v nadaljevanju: Register), voden s strani Gospodarske zbornice Slovenije, ki predstavlja enotni register prejemkov in izdajateljev e-računov in e-dokumentov ter ponudnikov e-poti. Poslovni ponudniki, naročniki in proračunski uporabniki morajo biti v Register vpisani. Način izvajanja nalog, vodenja in upravljanja Registra ter pogoje uporabe in nabor podatkov podrobneje predpiše minister, pristojen za finance v roku 6. mesecev po uveljavitvi zakona.
Obveznost izmenjave e-računov se z ZIERDED širi na vse osebe, ki imajo status poslovnega subjekta, proračunskega uporabnika ali naročnika in njihova medsebojna obligacijska razmerja. Poslovni subjekti drugim poslovnim subjektom izdajati izključno e-račune. Namen je, da se v javnem sektorju in pri gospodarskih subjektih, ki poslujejo z javnim sektorjem, kot tudi pri medsebojnem poslovanju med gospodarskimi subjekti, odpravijo administrativna bremena in zmanjšajo materialni stroški, povezani z ročno obdelavo računov. Izmenjava e-računov poteka v standardu e-SLOG, sintaksah ali drugih mednarodno uveljavljenih standardih. Izdani e-račun se potrdi pri davčnem organu, izdaja e-računov pa se opravlja prek elektronske naprave za izdajo računov. Pri postopku potrjevanja e-računa se uporablja namensko digitalno potrdilo. Gre za potrdilo v elektronski obliki, ki ga zavezanec uporablja za namene identifikacije v postopku elektronske izmenjave podatkov z davčnim organom. Vsebino in obliko sporočil z obveznimi podatki o e-računu, protokole in varnostne mehanizme za izmenjavo podatkov z davčnim organom in standardna sporočila o napakah predpiše minister, pristojen za finance.
ZIERDED ureja tudi postopek nezmožnosti izdaje e-računa, njegovo preverjanje, ki znaša 60 dni od dneva izdaje e-računa pri davčnem organu kot tudi obveznosti naročnikov, proizvajalcev, dobaviteljev in vzdrževalcev programske opreme. Izmenjava e-računov in e-dokumentov poteka neposredno ali po e-poti v skladu z dogovorom med izdajateljem in prejemnikom. Za proračunske uporabnike velja izmenjava le prek Uprave Republike Slovenije za javna plačila (v nadaljnjem besedilu: UJP). Izmenjava e-računov in e-dokumentov proračunskih uporabnikov se izvaja na način, določen v zakonu, ki ureja plačilne in spremljajoče javnofinančne storitve UJP.
Določbe o obveznosti izmenjave e-računov za poslovne subjekte, proračunske uporabnike in naročnike, potrjevanje e-računa za dobavo blaga in storitev davčnemu organu, določbe o postopku nezmožnosti izdaje e-računa za dobavo blaga ali storitev z enkratno identifikacijsko oznako e-računa, o preveritvi e-računa in obveznostih proizvajalca, dobavitelja in vzdrževalca programske opreme se začnejo uporabljati dvanajst mesecev po uveljavitvi ZIERDED.
Povzetek poglavitnih rešitev/sprememb:
• Vzpostavitev in vodenje Registra e-poslovanja kot enotnega nacionalnega registra prejemnikov in izdajateljev e-računov in e-dokumentov ter ponudnikov e-poti, vodenega s strani GZS. Določen je obvezen vpis vseh poslovnih subjektov, naročnikov in proračunskih uporabnikov, kot prejemnikov ali izdajateljev e-računov in e-dokumentov ter ponudnikov e-poti v omenjeni register. Način izvajanja nalog vodenja in upravljanja predpiše minister, pristojen za finance v roku 6. mesecev od uveljavitve ZIERDED. Izmenjava poteka v standardu e-SLOG, sintaksah ali drugih mednarodno uveljavljenih standardih.
• Širi se obveznosti izmenjave e-računov na vse gospodarske subjekte in njihova medsebojna obligacijska razmerja. Namen je odprava administrativnih bremen in zmanjšanje materialnih stroškov, povezanih z ročno obdelavo računov. Izmenjava poteka prek ponudnikov e-poti ali neposredno, medtem ko za proračunske uporabnike velja izmenjava izključno prek UJP. Vsebino in obliko sporočil z obveznimi podatki o e-računu, protokole in varnostne mehanizme za izmenjavo podatkov z davčnim organom in standardna sporočila o napakah predpiše minister, pristojen za finance. Del določb o izmenjavi e-računov se začne uporabljati dvanajst mesecev po uveljavitvi ZIERDED.
• Obveznost prejemanja in obdelave e-računov velja za vse kategorije naročnikov, ki morajo izvajati javna naročila po predpisih EU in slovenskih poročnih zakonih, če so izdani v skladu z evropskih standardom za izdajanje e-računov;
• Izraz »naročnik« pomeni skupni izraz za naročnika, kot ga opredeljujejo zakoni, ki urejajo javno naročanje, ali koncedenta, kot ga opredeljuje zakon, ki ureja podeljevanje koncesij, ali javnega partnerja, kot ga opredeljuje zakon, ki ureja javnozasebno partnerstvo;
• Pojma »e-račun« in »e-dokument« ne zajemata odločb, sklepov ali drugih listin, ki jih izdajajo in pošiljajo sodni, upravni, prekrškovni, nadzorni in drugi organi pri vodenju postopkov iz svoje pristojnosti;
• Ureditev obveznosti ponudnikov e-poti ter preglednost njihovega poslovanja in zaračunavanja stroškov zaradi zagotavljanja varnejše in zanesljivejše izmenjave e-računov in e-dokumentov;
• Implementacija sistema davčnega potrjevanja e-računov pri pošiljanju podatkov o izdanih e-računih pri FURS-u, ki je enakovreden sistemu davčnega potrjevanja gotovinskih računov;
• Pri verifikaciji e-računa ob njegovi izdaji se po novem generira elektronsko sporočilo v xlm ali json datoteki, ki se pošlje na FURS, kjer se preverijo poslani podatki in vrnejo v obliki enkratne identifikacijske številke;
• Ustreznost enkratne identifikacijske številke se preverja na spletni strani FURS ali pred mobilnih aplikacij.
Morebitne obrazložene komentarje oz. predloge pošljite do srede, 16. junij 2021 do konca dne na naslov: pravnasluzba@gzs.si. Po prejemu komentarjev oz. predlogov bomo v Pravni službi pripravili enoten dokument in ga naslovili na Ministrstvo za finance.
Polona5 - 18.09.2024 - 13:43
Jaz sem tudi mislila, da bomo morali prilagati knjige PF in knjige IF k DDV-O na mesečni ravni.
Domnevam / upam, da bodo programerji naredili tako, da se bodo računi potrjevali avtomatsko. Sigurno pa bodo problemi pri kakšnih iz tujine. Ne bo nam dolgčas...
S-orhidejca - 18.09.2024 - 14:15
saj to bo treba (od 01.01.2025)
Barca - 19.09.2024 - 09:14
Berem predlog zakona
13. člen (posredovanje e-računov za davčne namene)
(1) Vsi e-računi morajo biti posredovani davčnemu organu v standardu iz prve alineje prvega odstavka 5. člena tega zakona, in sicer v 8 dneh od posredovanja oziroma prejema e-računa. Ne glede na določbe zakona, ki ureja davčno potrjevanje računov, za e-račune, posredovane davčnemu organu v skladu s tem členom, ne velja obveznost davčnega potrjevanja računov.
(2) Če se e-račun izmenja prek ponudnikov e-poti, sta e-račun davčnemu organu dolžna posredovati ponudnik e-poti izdajatelja in ponudnik e-poti prejemnika, in sicer v 8 dneh od trenutka prejema eračuna.
(3) Če se e-račun med izdajateljem in prejemnikom izmenja neposredno, sta e-račun davčnemu organu dolžna posredovati izdajatelj in prejemnik, in sicer v 8 dneh od trenutka izdaje oziroma prejema eračuna.
(4) E-račun, izdan potrošniku v skladu z 9. členom tega zakona, mora davčnemu organu posredovati izdajatelj ali ponudnik e-poti izdajatelja v rokih iz drugega oziroma tretjega odstavka tega člena.
(5) Minister, pristojen za finance, predpiše način posredovanja e-računov davčnemu organu.
Predložitev KIR in KPR ni omenjena.
Sabina V - 19.09.2024 - 12:49
ok super ampak ali je tu kakšna dodana vrednost za državo. ali je samo za naše delo in IT podjetja? Sam tako vprašam.
Ker človek marsikaj naredi samo da je od te porabe energije tudi kak plus in tukaj ga jaz ne vidim
Simbi - 19.09.2024 - 18:06
Citat je iz predloga zakona, ki je še v medresorskem usklajevanju.
Preberite še predlog, ki je že v parlamentu, t.j. predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah ZDDV-1:
- stran 4, zadnji odstavek
- stran 11 in 12
- stran 31 (novi 85.b člen zakona).
Najdete ga na spletni drani Državnega zbora, povezava:
https://imss.dz-rs.si/IMiS/ImisAdmin.nsf/ImisnetAgent?OpenAgent&2&DZ-MSS-01/64eebf5437b53d7fbf318cf6b0af12ca6aa2691ccddf159268aa50b021b58ef4
Pia - 19.09.2024 - 11:56
Ma kaki e-računi, gremo nazaj na papir. 8 dni???? Ni dopusta, ni bolniške. Pa kaj bi radi s tem dosegli? Jeb*** male, da lahko veliki kradejo
Magda - 20.09.2024 - 09:27
Se kar strinjam!
Kaj pa naša pravica do dopusta in odklopa? Tile naši birokratski zakoni eden drugemu v zelje skačejo.
Da niti ne omenjam, kot ste že navedli drugi, čemu sploh vse to, kdo bo to pregledoval in spremljal. Potem naj GURS sam sproducira še DDV-Oje, saj bodo imeli vse dokumente tam.
Magda - 20.09.2024 - 09:27
Pardon, FURS sem mislila seveda
:) - 21.09.2024 - 23:49
Predlog določa obveznost, da bodo morali poslovni subjekti pri medsebojnih obligacijskih razmerjih izmenjavati izključno e-račune (7. člen predloga zakona).
Torej odpade papir....
Lenča - 06.11.2024 - 10:32
Meni je Martin Krpan odgovoril, da pošiljanje KIR in PR bo od 01.07.2025 .