krpan in druščina postani član

Naslov teme: Predplačilo in račun za predplačilo

3140  29.10.2024 - 14:44h / DDV / Avtor: Cloudy / 386 / 3

Prosim za pojasnilo:
'davčnemu zavezancu ni treba izdati računa za predplačilo, v kolikor izda račun za opravljeno storitev do zadnjega dne davčnega obdobja, v katerem je prejel predplačilo'

davčno obdobje je v tem primeru naše obračunsko DDV davčno obdobje - npr. mesečno?

Ali je to obdobje na katero se nanaša račun npr. 1.1. - 31.12.24, mesečno predplačila, davčno obdobje vsakega predplačila je mesec v katerem je predplačilo dano.

Drži?
 

Cloudy - 29.10.2024 - 15:06

Oz. vprašanje kaj narediti, če računa za predplačilo ne prejmemo?

Barca - 29.10.2024 - 16:20

DDV obdobje, ne obdobje poslovnega leta.

Če avansnega račune ne sprejmete, pač še nimate pravice do odbitka vstopnega DDV.
Lahko je dobavitelj DDV nezavezanec ali pa trimesečni DDV zavezanec.

​​​​​

Martin Krpan - 01.11.2024 - 11:26

Testiramo AI (umetno inteligenco) na www.SuperDavki.com na podlagi naše baze podatkov, kamor smo "prekopirali" vaše vprašanje in pridobili naslednji odgovor ... POZOR: AI ne predstavlja klasičnega davčnega svetovanja ali če poenostavim - kot da vam je odgovoril "Blontni Martin Krpan" :)):

Drži?

Da, vaše razumevanje je pravilno.
Davčno obdobje se v tem kontekstu nanaša na obračunsko obdobje za DDV, ki je lahko mesečno ali trimesečno, odvisno od tega, kako je davčni zavezanec registriran.
V primeru mesečnega obračuna je davčno obdobje en mesec, kar pomeni, da se predplačila obravnavajo v okviru tega mesečnega obdobja.
Če davčni zavezanec prejme predplačilo, mu ni treba izdati računa za to predplačilo, če izda račun za opravljeno storitev do zadnjega dne davčnega obdobja, v katerem je prejel predplačilo.
Torej, v vašem primeru, če je predplačilo dano v mesecu, se to predplačilo obravnava v okviru tega meseca, in račun za opravljeno storitev lahko izda do konca tega meseca.