krpan in druščina postani član

Naslov teme: Odpis?

3157  31.10.2024 - 13:15h / DDPO / Avtor: Lastovka / 579 / 6

Sprejeli smo novo stranko, ki v knjigah izjazuje  obveznosti do dobaviteljev. Pri preverjanju stanj (IOP) smo ugotovili, da so bile obveznosti poravnane z gotovino. Popis gotovine nikoli ni bil narejen ( zapisano v primopredajnem zapisniku). Niti blagajne niso vodili. Glede na to, da so bila plačila pred leti, se odločamo o odpisu obveznosti. Vodja družbe zahteva, da za ta plačila zapremo gotovino in ne naredimo odpisa. Kako rešujete podobne primere? 

Hmm - 31.10.2024 - 15:16

Ni važno kaj zahteva naročnik  ampak kakšne so verodostojne podlage za knjiženje. Če dokazil ni potem ne naredite nič.

Martin Krpan - 01.11.2024 - 12:30

Trenutno delamo implementacijo AI (umetne inteligence) na www.SuperDavki.com na podlagi naše baze podatkov. Vaše vprašanje smo "dobesedno" prekopirali in ta "blotni Krpan" :)) je odgovoril naslednje (pozor - to ni računovodsko itd. svetovanje, je le neka osnovna usmeritev ...):

V primeru, ko se obveznosti do dobaviteljev poravnajo z gotovino, vendar popis gotovine ni bil opravljen in blagajne niso bile vodene, je potrebno upoštevati naslednje korake:
Preverjanje dokumentacije: Preverite, ali obstajajo ustrezni dokumenti, ki potrjujejo plačila (npr. računi, potrdila o plačilu).
Ugotovitev stanja: Ugotovite, ali so obveznosti dejansko poravnane in ali so bila plačila pravilno evidentirana v računovodskih knjigah.
Odpisi obveznosti: Če so obveznosti poravnane, vendar ni ustrezne dokumentacije, je smiselno razmisliti o odpisa obveznosti. Odpisi obveznosti se običajno evidentirajo kot strošek v poslovnih knjigah.
Zaprti gotovinski tok: Če vodja družbe zahteva, da se gotovina zapre, je potrebno to ustrezno dokumentirati. Vendar pa je pomembno, da se to ne izvede na način, ki bi lahko zavajal ali kršil računovodske standarde.
Svetovanje: Priporočljivo je, da se posvetujete z računovodskim strokovnjakom ali revizorjem, da se zagotovi skladnost z zakonodajo in računovodskimi standardi.
Uskladitev z zakonodajo: Upoštevajte, da je treba vse transakcije ustrezno evidentirati in dokumentirati, da se izognete morebitnim težavam z davčnimi organi.
Na splošno je priporočljivo, da se v takšnih primerih ravna transparentno in v skladu z računovodskimi standardi, da se preprečijo morebitne pravne in finančne posledice.

Tako - "blontni Krpan" je svoje povedal :)).

Hmm - 02.11.2024 - 07:10

Če trdi da naj se zapira obveznost do dobavitelja zbgotovino naj vam predloži dokailo o plačilu z gotovino.. naj pridobi dokazilo o plačilu z gotovino od dobavitelja ....

frfa - 04.11.2024 - 08:33

Jaz bi kontaktirala dobavitelje in jih prosila za knjigovodske kartice za tisto obdobje. Če ni ravno blagajniški račun, ki se morda ne evidentira preko saldakontov, bi bila ta kartica zame podlaga za denarni tok. Če pa gre za tak blagajniški račun, je pa iz računa običajno razvidno, da je bil plačan ob izstavitvi računa. 
Zelo verjetno je bil plačan, sicer bi dobavitelj že sprožil postopek izterjave. 

Pia - 04.11.2024 - 10:31


>Zelo verjetno je bil plačan, sicer bi dobavitelj že sprožil postopek izterjave.<  Kaj pa, če so to 'fake' računi? lahko, da je od zadaj še dobropis, ki ni bil knjižen... Naj vodja družbe pridobi dokazila oz. kontaktirajte dobavitelja.

MP - 05.11.2024 - 09:11

Jaz v takih primerih preverim pri dobaviteljih, če je res bilo plačilo. Potem pa naredim knjižbe le za denarni tok (sp na 9190, na doo pa preknjižim na obveznost do delavca (direktorja))- ne odpisujem obveznosti.