Naslov teme: kontrola bolniške s strani delodajalca
3192 06.11.2024 - 08:35h / Ostalo / Avtor: Nova / 759 / 3
kakšne imate izkušnje s strani kontrole bolniških s strani delodajalca (kadar je bolniška še v breme delodajalca)? kako to izvedete v praksi, imate kakšne pravilnike, kako dokumentirate? Vsak nasvet mi pride prav :), hvala.
Martin Krpan - 06.11.2024 - 13:42
Na www.SuperDavki.com testiramo/implementiramo umetno inteligenco na našo interno bazo podatkov. Ko smo vnesli vaše vprašanje, je "ta blontni Krpan" :)) odgovoril naslednje:
Pozdravljeni,
izkušnje s kontrolo bolniških odsotnosti s strani delodajalca se lahko razlikujejo, vendar je pomembno, da se upoštevajo določene smernice in zakonodaja. Tukaj je nekaj nasvetov in praks, ki jih lahko upoštevate:
Pravilniki in postopki: Priporočljivo je, da imate jasno opredeljene pravilnike o bolniških odsotnostih, ki vključujejo postopke za obveščanje delodajalca, trajanje bolniške, ter obveznosti zaposlenih med bolniško odsotnostjo.
Dokumentacija: Vse bolniške odsotnosti je treba dokumentirati. To vključuje:
Obvestila zaposlenih o bolniški odsotnosti.
Zdravniška potrdila, ki potrjujejo bolniško odsotnost.
Evidenco o trajanju bolniške in morebitnih podaljšanjih.
Komunikacija z zaposlenimi: Redno komunicirajte z zaposlenimi, ki so na bolniški, da se prepričate o njihovem stanju in morebitnih potrebah. Vendar pa je pomembno, da spoštujete njihovo zasebnost.
Svetovanje z zdravnikom: V primeru dolgotrajnih bolniških odsotnosti lahko razmislite o posvetovanju z zdravnikom, ki lahko oceni delovno sposobnost zaposlenega in predlaga morebitne prilagoditve.
Skladnost z zakonodajo: Upoštevajte zakonodajo, ki ureja delovna razmerja in bolniške odsotnosti. Zakon o delovnih razmerjih (ZDR-1) določa pravice in obveznosti delodajalcev in delavcev v zvezi z bolniškimi odsotnostmi.
Inšpekcijski nadzor: V primeru dvomov o pravilnosti bolniških odsotnosti se lahko obrnete na Inšpektorat Republike Slovenije za delo, ki lahko izvede nadzor.
Vsak delodajalec bi moral imeti prilagojene prakse, ki ustrezajo njegovemu poslovanju in zaposlenim. Pomembno je, da se postopki izvajajo pošteno in v skladu z zakonodajo.
Upam, da so ti nasveti koristni!
Viri (iz naše baze na superdavkih) ...
DOLGOTRAJNA BOLNIŠKA IN LETNI DOPUST TER REGRES ZA LETNI DOPUSTLETNI DOPUST IN BOLNIŠKA ODSOTNOST – Krajšanje rednega letnega dopusta LETNI DOPUST IN REGRES ZA LETNI DOPUST (najpogostejša vprašanja in odgovori) Odločba Ustavnega sodišča - 1. poved tretjega odstavka 126. člena ZPIZ-2 (21.06.2024) PRAVICA DO ODKLOPA – Pravni okvir in usmeritve glede možnih načinov oblikovanja ukrepov
B - 07.11.2024 - 07:58
Prav je, da imate kontrolo navedeno ža v pogodbi o zaposlitvi. Kontrolo oz. obisk naj opravita dva,tako da je tudi piča dogajanju. Glede na ugotovitev stavnja pridobite mnenje osebnega zdravnika glede navodil za zdravljenje. V kolikor se to ne ujema glede na ravnanje delavca, sledi postopek izredne odpovedi pogodbe. V času ko kontrole ne smete fotografirati, to lahko izvajajo samo dedektivi.
hellma - 11.11.2024 - 07:31
Pri nas imamo pogodbo z detektivom in on opravi kontrolo bolniške pri zaposlenemu in po potrebi pri splošnem zdravniku. Detektiv ima licenco za to . Se mi zdi, da bi bila potrebna tudi kontrola zdravnikov za izdajane bolniških. Delavec sodelavcu recimo že v petek napove, da bo v ponedelejk na bolniški, ali reče, da ima tako hud ishias, da ne more stopiti na noge ( potem pa ga detektiv zaloti kako doma čisti bazenin se pripravlja na poknik), da ima korono,...itd zdravniki jim pišejo bolniške ampak samo do 30 dni, klasika. V našem kraju je doktor odpiral bolniške, čeprav ga sploh ni bilo v zdravstvenem domu,...