krpan in druščina postani član

Naslov teme: INŠPICIRANJE

2747  16.04.2003 - 20:03h / Ostalo / Avtor: Ir1 / 103 / 12

Davčni organ je v fazi kontrole poslovnih knjig za leto 2002, zavezancu izplačane dnevnice in kolimetrino za tri zaposlene črtal z utemeljitvijo, da navedeni prejemki imajo za delavce značaj osebnih prejemkov in sicer lastnost drugih prejemkov iz delovnega razmerja, ki se glede na prvo alinejo prvega odstavka 16. člena ZDoh vštevajo v osnovo za davek od osebnih prejemkov. Nato je navedena izplačila obrutil in izračunal prispevke iz in na bruto osnovo, kot tudi akontacijo dohodnine. Davek na plače, ker vsa plačila presegajo 130.000,00 SIT bruto pa ne.
Zanima me ali je to za delodajalca za poslovno leto 2002, davčno priznani strošek, ali ne ?
Kam uvrstiti ta izplačila, med stimulacije in bonitete ali kam drugam ?
Ali se navedena izplačila delavcem upoštevajo pri izpolnjevanju obrazca M4/M8 - pod bruto plače.
Ali morajo delavci sedaj narediti popravek dohodninske napovedi za leto 2002, saj je to zanje prejemek po Zdoh.
Inšpektor v popravljeni davčni napovedi namreč ni zajel ta izplačila kot strošek plač, ampak je ta enak kot po napovedi zavezanca pred inšiciranjem.
Prosim za pomoč, forumovci!!!!!!!!!


LP-Ir1

Matjaž K - 16.04.2003 - 20:59

Je zadeva še v fazi zapisnika ali je že izdana odločba?

Prvo kot prvo: najpozneje v odločbi mora v obrazložitvi biti utemeljitev, zakaj so se dnevnice in kilometrina "prekvalificirale" v plače.

Povečani stroški dela in davčno priznavanje:
Napovedi se po mojem ne more popravljati,
ampak: inšpektor mora upoštevati vsa dejstva, tako tista v breme kot v prid davčnega zavezanca (ZUP: načelo materialne resnice) -
ampak2: če ti stroški dela niso bili dogovorjen s pogodbo o zaposlitvi, potem ima pravico priznati samo tisto,kar je dogovorjeno s pogodbo (ZDDPO odklicuje na KP, KP pa na pog. o zaposlitvi).

Ali bo to stimulacija ali boniteta, bo (bi) moralo biti razvidno iz obrazložitve odločbe.

Delavci:
če še postopek poteka, potem naj delavci takoj podajo vlogo za sodelovanje v postopku kot stranka. Če bo organ to zavrnil (z razlago da delavec nne more biti stranka v tem postopku) bo sam sebe zašil, ker bo s tem rekel, da se ta zadeva delavca ne tiče. Ampak ko bo "šel" v fazo sprememb dohodninskih napovedi delavcev, mu to pomolite pod nos in ne morejo nič, ker ne morejo enkrat v isti zadevi reči, da se zadeva delavcev ne tiče, potem pa čez nekaj časa, da se. Če pa bo delavca sprejel kot stranko, pa tako ali tako ti ne bodo nič na zgubi, ker jim bodo slej-ko-prej "spremenili" dohodninsko napoved (pazite da to ne bo šlo pa avtomatizmu, ampak da bo razpisan poseben ugotovitveni postopek - ta mora biti, ker se bodo podatki organa in iz doh. napovedi razhajali).

M4-M8 jaz za 2002 za zdaj ne bi nič spreminjal, dokler odločba ne bo pravnomočna. Če se bo zadeva zaključila tako, da bo premek opredeljen kot stimulacija in boniteta, potem se to v bruto ne zajema, edino znesek plačanih prispevkov je treba popraviti (s popravkom M4-M8).

Upam da napisano kaj pomaga.

LP

Bistri - 16.04.2003 - 21:14

Podvprašanje!
Kako naj se podjetje zavaruje pred tovrstnimi posegi?
Pri nas poskušamo namreč za vsako pot imeti kakšen "materialen" dokaz (cestnina, račun za mat. strošek, izdan račun s kilometrino,...) ipd.
Ali obstaja kljub temu možnost izločitev teh dnevnic?

Ir1 - 16.04.2003 - 21:59

Mislim da, saj v tem je problem v konkretnem primeru. ( Bistri )

g. Matjaž K hvala Vam za odgovor. Zavezanec je sedaj prejel Zapisnik
na katerega lahko poda pripombe v roku 15-dni, kar tudi namerava storiti.
Ne vem zakaj se stimulacije in bonitete ne bi vpisale v M4/M8, kateri Zakona to predpisuju ? Zakon o PIZ v 42. členu ne nevaja, da se ne vštevajo.

Citiram iz Zapisnika:
Davčni organ je opravil vpogled v plačilne liste zaposlenih delavcev, iz katerih je razvidno, da so bile vse knjižene dnevnice in kilometrina, obravnavane v Zapisniku pod Poglavjem ( ne konto 414 o.p.) Stroški kilometrine in stroški dnevnic za zaposlene delavce, delavcem tudi izplačane ne njihove tekoče račune. To je obrazložitev oz. utemeljitev davčnega organa.
Isto je bilo z dnevnicami in kilometrina zavezanca, z utemeljitvijo, da davčni organ iz predloženih listin ni mogel nedvoumno ugotoviti ali je bila službena pot resnočno opravljena, zato listinam ni moč v celoti pripisati značaja verodostojnosti, upoštevajoč določila SRS.
........glede na navedene nepravilnosti zavezancu niso bile priznane knjižene dnevnice in kilometrina v tujini, ker ne izkazuje uvoza blaga, za dotični mesec. Narava poslovanja pri tem zavezancu je zelo specifična, saj se nakup oz. dogovor o nakupu blaga vrši tudi za nakej mesec vnaprej, neupoštevajoč reklamacij, prevzema naročil za sukcesivne dobave v naslednjih obdobjih itd.........,
V tem primeru sem dojel kaj pomeni prosta presoja v davčnem postopku.
Inšpektor je pokazal zelo malo znanja iz materialnega poslovanja, knjigovodstva, računovodstva ( kot podatek naj navedem, da sem mu moral Davčno napoved zavezanca analitično razčleniti na analitične konte, da je lahko opravil pregled. )

LP-Ir1

Marija - 17.04.2003 - 00:27



Groza!!!!!!!!!!!!


Marija - 17.04.2003 - 00:29

Še dobro, da niso spisali kazensko ovadbo za davčno utajo?

Še sreča!

Matjaž K - 17.04.2003 - 09:31

Se opravičujem za trditev v zvezi z M4-M8 - nekako mi je to od prejšnjih let cingljalo po glavi, da je to prejemek, ki se ne všteva v pokojnisko osnovo, pa se (sem pogledal v 42. člen ZPIZ-1).

Inšpektorju pa povejte še naslednje:
potni nalogi niso knjigovodska listina. So samo instrumetn za sprožanje poslovnega dogodka. Obračun stroškov je knjigovodska listina. V primeru odsotnosti neposrednih dokazov o poti (ECL, cestninski listki) se mora (tudi) inšpektor potruditi, da pride do materialne resnice.

Skratka:
- podajte čim več pripomb na zapisnik in jih tudi utemeljite
- delavci naj se priglasijo kot stranka v postopku - če bo vloga za priznanje statusa stranke zavrnjena jim bo to rešilo "kožo" pri dohodniski napovedi
- predlagajte izvedbo novih dokazov (zaslišanje delavcev - inšpektor lahko edino odloči, da z izjavo dejstvo ni bilo dokazano, izvedbe novih dokazov pa ne sme zavrniti->ZUP)
- izpodbijati obrazložitev, zakaj se kilometrina šteje kot osebni prejemek (odstonost "prave" obrazložitve)

mm - 17.04.2003 - 12:09

Ja, lahko gremo tudi "na nož", vendar je to dolgoročna slaba naložba. Inšpektor je maščevalno in ljubosumno bitje in ga je enostavno treba "prebrati" koliko bi rad zaslužil na naš račun in potem samo lobirati z njim, da ne preseže neke meje, ko bi ogrozil naše poslovanje. Iluzorno je pričakovati, da bo odšel praznih rok kljub dejstvu, da imamo mi prav.

saša - 17.04.2003 - 08:03

Pri nas so dacarji rekli, da lahko če hoče vrže celo blagajno ven (cca
3 mio),ter da bomo od dnevnic in kilometrin plačali vse prispevke in davke (verjetno ker bi to bilo nad uredbo), delavci pa bi to imeli kot boniteto od katere bi morali plačati davke-dohodnino.

Do tega ni prišlo, ker so druje našli (po njihovem) dovolj.
Po pogovoru sem jih zastopila, da je upravičena dnevnica in kilometrina tedaj, če je na potnem nalogu napisano, da je oddal material (podpisana
dobavnica), kilometrina je upravičena npr.če je cestninski listek, upravičen obisk pri stranki je npr.če ima to stanka zabeleženo kot prihod
npr. v recepciji, kilometrino gre lahko tudi fizično preveriti če se ji zdi prevelika, kilometrina se šteje tisto kar imamo zapisano v aktih, če ne se šteje od doma do službe pot na delo, od službe do sejma (namembna pot) kilometrino in nazaj do službe, in do doma spet pot iz dela.
Na moje vprašanje kje to piše mi je sledil odgovor: nikjer - to se ve.

Skratka - po zapisniku sledi 15. dnevni pritožbeni rok, nato sledi popravek (pri nas je) zapisnika zaradi dodatnih dokazov (na papirju 1 fascikel dokumentov - kar po tvojem je tebi v prid)in istočasno odločba
za plačilo tega in tega in obresti.

Mislim da je 30 dnevni rok za pritožbo in istočasno tudi vlogo za odlog
plačila (da se ti ne vsedejo na ŽR 31. dan). Mi smo dali pritožbo na glavni davčni urad v Lj. preko odvetnika. Če ne odgovorijo v roku 30 dni, se lahko greš pravdat na sodišče (mi se za to nismo odločili - zaradi stroško sodišča), sicer pa čakaš v vrsti (pred nami jih je bilo 3 tisoč) na rešitev v roku 5 let (sicer baje zastara)

Hvala in ne zamuditi nobenega roka in na koncu dopisa ne napisati LEP POZDRAV (ZA DACARJE)

tt - 17.04.2003 - 08:09

Kar je napisano, mi je povsem znano iz lastnih izkušenj. Pri nas so prekvalificirali avtorske honorarje v druge prejemke. Napotke, ki so nam jih dajali so pa tudi takšni, da se z njimi ne moreš nič pomagati.
Torej postopek je sledeč:
- stroški so davčno priznani;
- potrebno je popraviti podatke za dohodnino (tiste ki jih oddamo 31.1.), ampak v letu, ko so bila vsa doplačila;
- potem DURS zahteva popravke napovedi dohodnine fi., osebam, ki so bile vključene pri tej prekvalifikaciji (sem sodi tudi "tolmačenje" vsakemu posamezniku, ker nikomur ni nič jasno);
- nato pa sledi še popravek obr.M4 (če so bile dnevnice in km. prekvalificirane v plače).
Pa srečno.

reneja - 17.04.2003 - 14:37

Kaj pa knjiženja v glavno knjigo. Popravki in obresti so davčno nepriznan strošek.Plačila so izvedena preko trans.računa!Razlika med davčno in poslovno bilanco za naslednje leto bo potemtakem gromozanska!!??

mika - 17.04.2003 - 11:00

Moje mnenje:

Če so delavci dobili neupravičeno izplačane dnevnice in kilometrino (po mnenju inšpektorja), zakaj bi jim podjetje plačevalo še prispevke. Če so jih res dobili neupravičeno, pa naj jih vnejo podjetju.

Matjaž K - 17.04.2003 - 15:35

To je tudi možnost-če vse propade celo zelo zanimiva. Se bodo dnevnice in kilometrina že enkrat v bodočnosti "dodatno obračunale".