Naslov teme: Štipendista ne zaposlimo-kaj sedaj?
3649 18.12.2024 - 12:40h / Ostalo / Avtor: Neja / 420 / 6
Verjetno to pomeni, da moramo v DDPO delati popravek stroškov iz tega naslova (povečanje davčne osnove).
Kaj pa to pomeni za samega štipendista? So prejete štipendije obdavčljive zanj?
Nikjer ne najdem nobenega mnenja Fursa na to temo. Ima kdo kaj prakse s tem?
Hvala že vnaprej.
Kati - 18.12.2024 - 12:43
DDPO-ja ne popravljate in štipendije do uredbe ni obdavčljiva.
Neja - 18.12.2024 - 13:16
Kljub temu da štipendista ne zaposlimo ??
Kati - 18.12.2024 - 13:46
ja.
Mi, naprimer, imamo vedno tudi v pogodbi navedeno, da zaposlitev po končanem šolanju ni obvezna. Strošek pa je vsekakor bil, saj ste učenca štipendirali.
Tea - 18.12.2024 - 17:48
Spoštovana. To ne pije vode. Seveda zaposlitev ni obvezna, nihče ne more podjetja prisiliti da zaposli nekoga, ki ga noče, a popravek štroškov oz. povečanje davčne osnove, kot je napisala ga. Neja v DDPO je potreben.
Glede na vaše tolmačenje, lahko potem vsak direktor štipendira (berite: neobdavčeno črpa denar iz podjetja) pol svoje vasi, če ne že celo...
ST - 19.12.2024 - 07:55
Povejte, v katerem členu ZDDPO je zapisano, da mora pogodba o štipendiranju obvezno vsebovati člen o obvezni zaposlitvi po koncu šolanja.
Nataša - 19.12.2024 - 13:22
Neja, mogoče to kaj pomaga - IKS št.11/2019:
"Za davčno obravnavo stroška štipendije sta merodajna 12. in 29. člen Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb13 (ZDDPO-2). Stroški oziroma odhodki štipendij morajo biti izkazani skladno z računovodskimi pravili na podlagi pogodbe, izpolnjevati pa morajo še sodila za davčno priznavanje po 29. členu ZDDPO-2. Po tej določbi so priznani stroški oziroma odhodki, ki so povezani z obdavčenimi prihodki. In obratno, če niso povezani z obdavčenimi prihodki, so nepriznani. Priznani pa niso, če niso neposreden pogoj za opravljanje dejavnosti in niso posledica opravljanja dejavnosti, če imajo značaj zasebnosti ali pa niso skladni z običajno poslovno prakso. Izjema so odhodki, ki so nastali zaradi izrednih in nepogostih dogodkov, kot so naravne nesreče pa tudi drugi izredni in redki dogodki (na primer uničenje premoženja v požaru, prometni nesreči ali tatvini).
Glede na davčno prakso so stroški štipendij davčno priznani, če štipenditor dijaku ali študentu izplačuje štipendijo za študij, ki je povezan s poslovanjem družbe. Študent oziroma dijak se bo na podlagi pogodbe o štipendiranju po koncu študija v družbi zaposlil, štipendija pa bi morala biti izplačana v velikosti, ki je skladna z običajno poslovno prakso posamezne dejavnosti. Če se štipendist po končanem študiju ne zaposli ali pa se ne zaposli za dovolj dolgo, se tudi po davčni praksi pričakuje, da bo te zneske štipendije povrnil."