Naslov teme: Vnovčenje menice
2922 25.04.2003 - 08:14h / Ostalo / Avtor: nina / 387 / 6
Imam (kot fizična oseba) zavarovano terjatev do druge fizične osebe z menico: "bianco" desno spodaj je samo njegov podpis. Ali kdo ve kako jo lahko vnovčim, kakšne podatke še rabim, ali se gre to na sodišče, kam?ali to delajo pravniki-kdo.Vem pa, da ima premoženje (avto).Vnaprej hvala za vsak koristen podatek.
saša - 25.04.2003 - 09:15
povprašajte na banko, kako je z vnovčenjem menice. Mislim, da ni dovolj
le menica ampak tudi menična izjava. Pazite tudi na rok vnovčitve.
am - 25.04.2003 - 09:24
Potrebujete menici in menično izjavo, potem pa na banko
nina - 25.04.2003 - 09:31
No lepa reč, zastarati mi ne more ker ni datuma na menici je samo podpis in nič drugege.Menične izjave pa nimam, je fizična oseba. ne vem naslova niti pri kateri banki ima tr. Ali ne gre to tudi preko sodišča?
Vanja - 25.04.2003 - 09:40
... in odvisno od banke: moja izkušnja je, da je NLB zahtevala nek njihov obrazec, na katerem je imenovana in podpisana oseba, ki je na menici podpisana; menična izjava je sicer obvezna priloga menici. Menica posega le na finančna sredstva dolžnika na računu, ki je na menici naveden ali pa če je bianko menica na računu, ki ga pač sami naknadno vpišete. Če na računu ni sredstev, ostanete praznih rok. Menica nima s sodiščem nič opraviti in tudi ne z zasegom dolžnikovih premičnih ali nepremičnih sredstev; tako so meni razložili.
Postopek se pa kasneje lahko nadaljuje preko izvršbe na sodišču (za družbe in za s.p.). V predlogu izvršbe upnik predlaga sodišču določene ukrepe za poplačilo dolga. Lahko je izvršba na denarna sredstva (tu še ne sodelujejo sodni izvršitelji), premična in nato tudi nepremična sredstva dolžnika (tu pa sodelujejo pooblaščeni izvršitelji, ki fizično izpeljejo zaseg sredstev). Predlog izvršbe lahko pripravite sami (skušajte dobiti kje kak vzorec). Nato izvršilni oddelek okrajnega sodišča pripravi sklep o izvršbi, seveda če so vaše zahteve v predlogu izvršbe podkrepljene z dokazi (fotokopije računov, naročil, ... tisti dokumenti, ki dokazujejo obstoj terjatve). Na ta sklep se lahko dolžnik pritoži; njegova pritožba se obravnava na sodišču in če je utemeljena gre zadeva na drugostopni organ, kjer pa ne morete več nastopati sami, ampak morate pooblastiti osebo, ki ima opravljen državni pravniški izpit (navadno so to odvetniki).
Nina, v bodoče se pa le za vsak primer posebej pozanimaj na banki. Menica, po mojih izkušnjah, nekaj velja le med poštenimi. Barabe pa tako ali tako vedno najdejo "izhod".
nina - 25.04.2003 - 10:10
Se strinjam in ostajam brez besed.
Gaja - 28.04.2003 - 12:26
Poglej Ur.l.RS št. 35/2003, stran 4085 - Navodilo o unovčevanju menic pri bankah.
Točka 11 tega navodila pravi:
"Banka menico unovči na pdolagi naloga za plačilo imetnika transakcijskega računa, ki je menični dolžnik, da dovoljuje izplačilo meničnega zneska v breme svojega transakcijskega računa. ..."
Torej, kljub podpisani bianco menici in menični izjavi ob trenutnku, ko menico predložite banki v vnovčenje, banka meničnega dolžnika prosi za pooblastilo, da na osnovi te menice izplača znesek, ki ga menični upnik vpiše na bianco menico. Sicer bi si lahko upnik znesek zmislil po mili volji.
Ta postopek v praksi velja že nekaj časa na osnovi nekega drugega navodila, le vse banke se ga ne držijo.