krpan in druščina postani član

Naslov teme: delovni invalid

2686  10.08.2025 - 12:27h / Ostalo / Avtor: lili / 462 / 6

Za 4 ure dnevno oz. za polovični delovni čas imamo na podlagi odločbe zaposlenega invalida III. kategorije.
Za preostale ure dobiva nakazovano invalidnino, drugo polovico torej obračunamo mi. Ali za to našo polovico prejmemo kakšno nadomestilo ? Ali je to v celoti naš strošek ?

Mimi - 11.08.2025 - 05:52

Ni tako enostavno? Kdaj je postal delovni invalid? In ali prejema invalidnino ali invalidsko nadomestilo? Je pri vas zaposlen za 40 ur tedensko po M1 (ja, dela že po 4 ure, a če je invalid mora biti pri vas še vedno zaposlen za 8 ur in pravilno mora biti označen M1 da je invalid).
Če je invalid že pred se mi zdi 2013 letom, potem zahtevek na ZPIZ in povrnejo na podjetje, vi izplačujete redno plačo. Če pa je postal kasneje, pa najbrž dobiva invalidsko nadomestilo (poleg invalidnine če je več kot 50% invalid) za polovični čas? Potem bremeni podjetje polovična plača, polni regres,... vse ostalo v polnem znesku. 
 

Moni - 11.08.2025 - 08:24

 in pa če je invalid nad kvoto, preko Javnega invalidskega sklada lahko prejemate nagrado za preseganje kvote.

B - 11.08.2025 - 08:55

In olajšave pri dobičku družbe ali s. p


 

Mi - 11.08.2025 - 10:35

In oproščene prispevke za ZPIZ

Evita - 11.08.2025 - 20:02

Ne vem ali vem prav ampak delovni invalid nima oproščeni prispevkov

Mi - 19.08.2025 - 09:56

Odvisno kje je invalidnost nastala:

Splošno in pogoji 
Kot oblika spodbujanja zaposlovanja invalidov je za delodajalce, ki presegajo kvoto (razen za proračunske uporabnike), ob izpolnitvi zakonskih pogojev, predvidena oprostitev plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov. 
Pravica se prizna največ za en mesec pred vložitvijo vloge. Delodajalci, ki presegajo kvoto, torej zaposlujejo več invalidov, kot je določeno s kvoto, in delodajalci, ki zaposlujejo manj kot 20 delavcev in imajo zaposlene invalide, ter samozaposleni invalidi, pod pogojem, da njihova invalidnost ni nastala kot posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni pri tem delodajalcu ali njegovem pravnem predhodniku, so upravičeni do oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje zaposlenih invalidov (v nadaljevanju: oprostitev plačila PIZ prispevkov).
Če je invalidnost posledica poškodbe pri delu ali poklicne bolezni, nastale pri istem delodajalcu, delodajalec za takšnega invalida ni upravičen do oprostitve plačila PIZ prispevkov, lahko pa ga všteva v kvoto.
Oprostitev plačila PIZ prispevkov se prizna za vsakega zaposlenega invalida nad kvoto.
Oprostitev plačila PIZ prispevkov velja za ves čas preseganja kvote.
Vloge za obdobje, ko je delodajalcu pravica že priznana, ni mogoče ponovno oddati.