krpan in druščina postani član

Naslov teme: plača

278  23.01.2026 - 12:49h / Ostalo / Avtor: tg / 69 / 1

Imam vprašanje glede določitve plače v pogodbi o zaposlitvi.
V podjetju bomo zaposlili novo osebo, ki bo opravljala enako delo kot že obstoječi zaposleni. Plača teh zaposlenih je v pogodbah že od let nazaj določena v bruto znesku, ki je nižji od zakonsko določene minimalne plače, pri obračunu plače pa se jim nato doda dodatek do minimalne plače, tako da je zakonski minimum dosežen.
Ker bomo zdaj sklepali pogodbo z novo zaposleno osebo, me zanima, ali je pravno dopustno, da ji v pogodbi določimo enak bruto znesek plače, kot ga imajo ostali zaposleni na istem delovnem mestu, in se tudi pri njej pri obračunu doda dodatek do minimalne plače, ali pa moramo v pogodbi že v izhodišču določiti plačo v višini minimalne plače.
Naš namen je imeti enotno ureditev za vse zaposlene na istem delovnem mestu, zato bi prosila za pojasnilo, ali je takšna praksa pravilna in skladna z zakonodajo.
Hvala za odgovor in pomoč.

mm - 23.01.2026 - 13:00

V pogodbi lahko napište osnovno bruto plačo takšno kot želite (oz. po kolektivni pogodbi).
Zato pa imamo Zakon o minimalni plači......

Če bi morali vsi delavci imeti osnovno bruto plačo vsaj višini mininalne plače, ne bi rabili tega zakona.