Naslov teme: Gradbena storitev ali ne ?
1847 22.06.2026 - 14:59h / DDV / Avtor: Benjamin / 393 / 9
Kar en - 23.06.2026 - 07:40
Če boste ograjo samo izdelali in je ne boste vgradili, je to promet blaga in 22% DDV. Če pa jo boste tudi vgradili, pa je to vsekakor gradbena storitev in izdate račun po 76.a členu. Če je hiša do 250 m2 in je vaš naročnik investitor gradnje za trg, potem je to 9,5% DDV.
Mat - 23.06.2026 - 12:13
Ja ograje so ja po vašem kozmetična storitev NE ?
Zdenka - 23.06.2026 - 14:07
Mat, ne rabiš se oglašat s takimi primitivnimi. Če ni gradbena storitev, še ne pomeni da je kozmetična. Vprašanje je čisto na mestu, če bi poznal ZDDV-1.
Tako kot je že rekel Kar en, odvisno ali boste vgradili ali ne. Če da, potem je gradbena storitev - 76.a člen, 22% ddv ker drugi SI ni investitor. ograje na balkonu, stopnišču, se štejejo za del objekta.
Če ne boste vgradili, potem gre za blago in zaračunate 22%ddv.
Magda - 23.06.2026 - 12:36
Za dolocitev znizane stopnje je pomembno kdo je investitor in ne kdo je koncni uporabnik.
Pri ograjah je tudi neka posebnost, zdajle nimam tocno v glavi, da vas ne zavedem ... dajte pogledati .. pomembno je dolociti ali je ta ograja del stavbe ali ne ... je bilo eno pojasnilo na to temo.
Benjamin - 23.06.2026 - 14:29
Ja, ograjo bomo tudi zmontirali na oba objekta, gre za stanovanjski hiši do 250 m2. Sami smo mnenja, da 76. a člen in 22% DDV, ker je investitor SI zavezanec, ki hiši gradi za prodajo. 9,5% DDV bodo potem oni zaračunali tistemu, ki bo hišo kupil za bivanje ?
Zdenka - 23.06.2026 - 14:49
Tako je.
Magda - 24.06.2026 - 05:42
Ni tako.
Ce je investitor projekta SI zavezanec, potem je 76a clen 9,5.
poglejte v gradbeno dokumentacijo kdo je investitor projekta.
In ko bo on prodal koncnim kupcem je spet 9,5, ker bo koncni kupec novi investitor.
Kar en - 24.06.2026 - 07:19
Tako je, kot pravi Magda. Pomembno in glavno je to, kdo je investitor. Če boste zaračunavali investitorju, potem je 9,5% DDV in 76.a člen, ne glede na to, da bo potem on prodal končnemu kupcu.
Če pa bi vi bili podizvajalec podizvajalca (torej ne zaračunate direktno investitorju), potem pa je 22% in pa tudi 76.a člen.
Zdenka - 24.06.2026 - 08:15
Joj tako je, sem videla investitor in sem kar zaključila. Ja, tudi podjetje, ki gradi za trg, je investitor, zato se uporabi 76.a člen in 9,5% DDV. LP





