krpan in druščina postani član

Naslov teme: Stripe-veza 10.8.2026

2104  13.08.2026 - 16:24h / Ostalo / Avtor: Tara1 / 340 / 6

Uporabnik je 10.8.26 postavil vprašanje, normirani s.p. - stripe, prodaja samo v SLO.
Odgovor je bil, da se je potrebno registrirati kot atipični  davčni zavezanec in od njihovega
računa obračunati in plačati 22% DDV.
Zanima me, ali je to 100% res? Ker imam identičen primer.
Hvala lepa.

Tara1 - 13.08.2026 - 17:00

Nadaljevanje - sem še raziskovala, Stripe je na Irskem, ima VAT številko - torej je za moj DDV-O
obrnjena davčna obveznost, rubrika 32a in 23a v DDV-O.
Je tako vse ok?

Simbi - 13.08.2026 - 19:04

Nimam sicer izkušenj s Stripe, ampak: a ne velja, da so storitve iz EU oproščene, če bi bila nabava takšne storitve v Sloveniji oproščena? Predstavljam si, da je to provizija, ki se obravnava enako kot provizija ponudnikov plastičnega denarja (kartic).
Sem kaj spregledala?

Tara1 - 14.08.2026 - 07:34

Ja, izdani računi so brez DDV-ja. Račun od STRIPA  za provizijo pa je po moje obrnjena davčna obveznost.
In to sem spraševala, če je tako ok.

Kar se pa tiče oddaje DDV-O, če si atipični so mi razložili, da je potrebno mesečno oddajati, tudi če ni prometa, prazne obrazce, drugače dobiš opomin. Ko si enkrat registriran kot atipični - obvezna oddaja DDV-o.

HobyProgramer - 13.08.2026 - 21:24

Nism strokovnjak, sem pa to raziskoval, ker imam podobno vprašanje.
Internetni viri pravijo, da se moraš registrirati, kot atipični zavezanec za DDV, in potem za znesek provizije, ki ti jo Stripe zaračuna moraš mesečno oddajati DDV-O. Nekateri viri pravijo, da oddaš samo tiste mesece, ko imaš provizijo, drugi pravijo, da vsaak mesec oddajaš DDV-O, pa čeprav z praznimi podatki.
Zaenkrat se nisem odločil za Stripe, bom uporabil UPN/QR na spletni strani, torej uporabnik dobi UPN QR kodo na spletni strani in še na mail in lahko takoj slika s telefonom in plača, potem mu lahko takoj oz. še isti dan izdamo račun. Odkar so možna takojšna plačila je to v 5 sekundah, pa še davčno ni potrebno potrjevanje računov. Za začetek mi je taka enostavna rešitev ustreza. Je za uporabnika še manj dela s slikanjem UPN QR kode, kot bi vnašal podatke kreditne kartice.

Daša - 14.08.2026 - 09:05

Provizija stripe je oproščena (44. člen), tako kot pri naših izdajateljih kartic. Bilo je pojasnilo FURS-a, da v kolikor prejemaš račune iz EU samo od stripe za provizijo od kartic, se ne rabiš registrirati kot atipiični zavezanec, ker je tak promet tudi v Sloveniji oproščen DDV.
V kolikor pa se že registriraš za atipičnega, moraš pa vsak mesec oddati DDV-O, ne glede na to ali je kaj vpisano ali ne. pa tudi KIR in KPR.

HobyProgramer - 14.08.2026 - 18:41

To oprostitev lahko uveljavljajo ponudniki finančnih storitev, ki imajo sedež v Sloveniji (npr. slovenske banke ali procesorji). Ker je Stripe irsko podjetje, v EU veljajo posebna pravila glede prenosa davčne obveznosti (Reverse Charge).