krpan in druščina postani član

Naslov teme: DOPUST - NOVI ZDR

3883  05.06.2003 - 10:45h / Ostalo / Avtor: lana / 183 / 7

V lanskem letu sem imela 25 dni dopusta - osnova, otrok, del.doba, pogoji dela. Sedaj sem dobila list za vpisovanje LD za leto 2003 kjer imam samo 21 dni - osnova 20 + 1 otrok brez nove pogodbeo zaposlitvi, kolikor vem pa se aneksi tako ne smejo več sklepati, zanima me če se to lahko naredi kar tako in če mi lahko nekdo razloži kaj je potrebno upoštevat glede LD, ker nekateri pravijo, da če je kolektivna pogodba ugodnejša glede LD , da se potem upošteva le ta. Hvala

tatjana - 05.06.2003 - 11:45

zakon določa minimalno število dni. potem je treba gledat še kolektivno pogodbo.

po novem zakonu ni potrebno sklepati nove pogodbe, veljajo stare. če pa že dobite nove pogodbe, in imate v starih ugodnejše pogoje, veljajo stare.

v glavnem, dejansko so se spremenil samo minimalni dopust in ne razumem, kako, da imate sedaj manj dni dopusta, če bi ga pa po logiki morali imeti vsaj dva dni več.

upoštevati morate dopust po zakonu, potem pa še vse dodatke po kolektivni pogodbi. npr. letni dopust po zakonu je 20 dni, potem imate še na otroka do 15 let 1 dan. potem je pa potrebno še pogledati kolektivno pogodbo, pod katero spadate, kaj ona določa glede dodatkov.

tko, po domače.

saša - 05.06.2003 - 12:14

Po mojem se lahko to zgodi, kot se je vam, kajti zakon določa minimum, firme pa navadno vsako leto dajejo nove sklepe, koliko dopusta ti pripada, za katere pa se osnova lahko spremeni (znotraj podjetja)-npr. sprememba pravilnika o delovnih razmerjih, kjer to določa.

Pri nas je že dr-mr naznanil, da se v jeseni znižajo dopusti za vse delavce cca 2 dni, vendar jih pri nas najbrž ne bomo jemali v minus že odobrenih.

Pregledati je treba ZDR, kolektivno pog.-splošno, panožno, akti podjetja...

Teja - 05.06.2003 - 12:47

Menim, da se delavcem določi dolžina LD po prvotni kolektivni pogodbi.
Če sklenete novo kolektivno pogodbo, v primeru nove zaposlitve pa se določi dopust po novem ZDR. Mi jim ga upoštevamo po starem, čeprav je to za nas bolj neugodno.

tatjana - 05.06.2003 - 13:16

pravilnik o del.razmerjih neha veljati 30.9.03.

res je, da zakon določa minimum, vendar obstaja še kolektivna pog., ki pa mislim, da se glede št. dni dopusta ni spremenila, zato ne moreš imeti mmanj dni odpusta kot prej.

tudi če je nova pogodba, še vedno veljajo tiste določbe stare pogodbe, ki so za delavca ugodnejše.

lana - 05.06.2003 - 14:29

Imam pomanjšano izvedbo ZDR kjer piše, da se daljše trajanje letnega dopusta LAHKO določi s kolektivno pogodbo a to pomeni, da ni nujno in da lahko velja le 20 dni + za otroka oz. zanima me kje piše, da se je treba držati kolektivne pogodbe če je le ta za delavca ugodnejša. Slišala sem tudi, da se izhaja iz 18 dni vendar če delavec nima dodatkov potem mu je potrebno dati najmanj 20, drugače pa 18 + vsi dodatki po kolektivni pogodbi. kaj mislite vi

tatjana - 05.06.2003 - 15:36

Glavni namen opredelitve delovnega razmerja je preprečiti izključitev delovnopravne zaščite delavcev v tistih primerih, ko bi delodajalec kot močnejša pogodbena stranka lahko izsilil sklenitev kakšne druge pogodbe civilnega prava kot podlage za opravljanje dela, čeprav bi dejansko šlo za opravljanje odvisnega dela z značilnostmi delovnega razmerja in bi s tako pogodbo stranki le obšli zakonsko ureditev posebnega pravnega varstva delavcev v delovnem razmerju. S tem v zvezi je treba izpostaviti tudi določbo 7. člena zakona o omejitvi avtonomije pogodbenih strank, saj sta stranki delovnega razmerja pri sklepanju in prenehanju delovnega razmerja in v času trajanja delovnega razmerja, dolžni upoštevati določbe tega in drugih zakonov, ratificiranih in objavljenih mednarodnih pogodb, drugih predpisov, kolektivnih pogodb in splošnih aktov delodajalca. S pogodbo o zaposlitvi se lahko določijo pravice, ki so za delavca ugodnejše, kot jih določajo heteronomni in avtonomni delovnopravni viri, ne pa drugače.

Razlaga zakona o delovnih razmerjih

zali - 06.06.2003 - 07:12

LD je isti primer kot odpravnina ob upokojitvi, zakon določa izplačilo dveh povprečnih plač, kolektivna tri. Pokličem inšpektorja za delo in mi reče če zakon in kol.pogodba nista usklajena velja tisto kar je za delavca ugodnejše in to je kolektivna pogodba, zato isto velja pri dopustu.
LP