Naslov teme: NOJ
3939 09.06.2003 - 08:56h / Ostalo / Avtor: maja / 249 / 14
Prosim pomoč, kako pri vzreji nojev knjižiš prodajo mesa - lastni prirastek- po kateri vrednosti oceniš nabavno vrednost... Po Iksu sem gledala primer pa je obračunan tudi amortizacija teh mladičev. Ali ima kdo kaj izkušenj pri kniženju vzreje živali, prodaje mesa. Konto 70/79?
maca - 09.06.2003 - 09:28
Maja, 07.06. ste postavili isto vprašanje pod NOJI, poglejte nazaj odgovore!
maja - 09.06.2003 - 10:01
Gospa Maca, se opravičujem, ampak gospod Matjaž iz prejšnjih odgovorov, pač nima dosti izkušenj z vzrejo živali.
Jožica - 09.06.2003 - 11:28
Mogoče se g. Matjaž res ne spozna na noje, se pa zanesljivo spozna na računovodstvo in mislim, da lahko kar verjamete temu, kar je napisal.
Vsaj jaz ne bi vedela, da se lahko zadeva evidentira kako drugače kot čisto navadna proizvodnja. Imate osnovno čredo, ki je celo v kontnem planu navedena kot osnovno sredstvo, in imate prirastek, ki je v vašem primeru nedokončana proizvodnja.
S tem, da bi jaz vsakega noja iz osnovne črede vodila pod svojo inventarno številko, bo še najmanj zmešnjave. Za vsako novo serijo prirastka pa bi odprla nov delovni nalog.
Grdo se sliši, vem, ja. Sem bila zelo nesrečna, ko sem slišala trgovko, ki je po telefonu spraševala, kako se obračuna kalo na akvarijske ribice... Ampak, kaj čemo, v poslu ni prostora za čustva.
maja - 09.06.2003 - 11:59
Vse lepo in prav. Osnovna čreda je pod svojimi inv.štev. Zatakne se pri jajcij in mladičih. Kako oceniš zneskovno razliko med zvaljenim jajcem in prodanim in mladiči z različnimi starostmi in njihovo prodajo, tudi stroški za vsakega so različni. Dejansko pa živijo vsi skupaj (tako kot je rekel Matjaž). In draga moja Jožica tudi kontni plan poznam, pa še vedno ne gre. Kaj pa veterinarka knjiga itd. Moraš poznati celo problematiko. Najbolje bo, da grem po pomoč k že znanim vzrediteljem. Preksa dela mojstra. Vseeno hvala.
Matjaž K - 09.06.2003 - 12:28
OK živali res ne redim, tudi moje stranke ne.
Vendar sem vse, kar sem zapisal, mislil popolnoma resno.
Največji problem je ta, kako dodaliti posamezen proizvajalni strošek (krma, veterinsarki pregled, amortizacija lope, kjer spijo, neposredni stroški plač skrbnikov) k ustreznemu stroškovnemu nosilcu.
Da bi en noj bil stroškovni nosilec, je malce prehudo.
Zato pač predlagam kot stroškovni nosilec posamezno jato - da pa lahko lažje določite, katera jata je povzročila kateri proizvajalni strošek, pa bi bilo treba jate imeti ločene.
Če pa to ni mogoče, pa je treba stroške jatam dodeljevati po izbranem ključu delitve stroškov.
Tisto z amortizacijo osnovne črede in prenosom noja med osnovno čredo (zmanjšanje popravka vrednosti) tisto pa smrtno resno mislim.
Zdaj vidite, da stroškovno računovodstvo ni samo stroški po stroškovnih vrstah.
In tu vam nič ne pomaga, da če vam odgovor in všeč, da se zatekate k tistim, ki imajo tako dejavnost. Saj to ni garancija, da imajo zadeve poknjižene in obračunane, tako kot od njih zahtevajo SRS.
In še nekaj, razlika med prodajno ceno in lastno ceno izdelka boste izračunali v izkazu poslovnega izida kot razliko med prihodki in odhodki (poslovni , iz financiranja, izredni).
LP
Matjaž K - 09.06.2003 - 12:33
In še nekaj za razmislek:
jajce: stroškovna vrednost 0
noj x mesecev: vsi stroški v zvezi z jato / št nojev v jati = lastna cena enote v danem trenutku
prodate pol jate, to pomeni, da morate za pol jate narediti obračun prizvodnje, stroški gredo iz R4 v R6 in iz R6 v R7, ostale pol jate in stroškov v zvezi s tem pa "dodelujete" naprej. Ko npr. čez x mesecev prodate ostale pol jate, naredite obračun:
(ostanek stroškov ob prodaji prve polovice jate + stroški do dneva prodaje za vzrejo druge polovice jate) / št nojev (t.j. ostanek jate) nojev = lastna cena enote druge police jate.
Zagotovo bo lastna cena višja, saj ste enoto proizvoda (prirasta) vzrejali dalj časa.
maja - 09.06.2003 - 12:42
Hvala lepa za razlago in tudi za to da ste me vzeli resno (med drugi, katere sem spraševala osebno je bilo zelo veliko smeha).
Lep pozdrav!
Matjaž K - 09.06.2003 - 12:52
Pri meni ni resnega/neresnega vprašanja, so samo lažja ali težja.
Ne bi pa toliko napisal, če me ne bi pred cca. enim letom na tem forumu ena gospa/gospodična vprašala enako vsebinsko vprašanje (šlo je kako voditi rejo krav).
Zagotovo pa ne bo enostavno zastaviti sistema obračuna "proizvodnje", ki bi dajal "keko-teko" natančne podatke.
Svetoval bi vam, da si metodo vrednotenja "proizvodnje" nastavite čim ožje (npr. samo spremenljivi proizvajalni stroški), tako bo manj težav z dodeljevanjem stroškov po vrstah k posameznim nosilcem.
Iz fizičnih razlogov je tudi težko nekomu reči, veš kaj, ker bomo imeli lažji pregled nad storški, moraš imeti za vsako jato ločeno ogrado in hiško in ločen električni števec in in. Saj res lahko bankrotira, če bo moral vse to nabaviti.
Torej če bodo vsi noji skupaj v eni ogradi, potem bo sroškovni nosilec še vedno lahko jata, ki se je izvalila iz določene "serij" jajc, da jih boste razapoznali jih lahko označite s tevilkami npr. 1-10 (serija 1, št v seriji 10). Tako boste lahko tudi ugotavljali primankljaje.
No, če bodo vsi noji skupaj v eni ogradi,. potem bo pač treba stroške dodeljevati po ključu (npr. x mesečni noj poje 15% več kot polovico mlajši noj).
Skratka, veliko uspeha.
P.S.
Upam da iz kož ne delate tudi stranskih izdelkov, kot nekateri rejci (npr. denarnice). To je še dodana komplikacija za obračun.
neva - 09.06.2003 - 13:14
Imamo primer vzreje konj:
1. Osnovna čreda je vodena na R0- obračunava se amortizacija
2. Prirast oziroma žrebeta so vodena na nedokončani proizvodnji R6
3. Stroški se po delilnem ključu, ki predstvalja število konj delijo na:
- stroške, ki se nanašjo na osnovno čredo - ostanejo na R4
- stroške, ki se nanašjo na prirast- bremenijo nedok. proizv. R6
Stroški na nedokkončano proizvodnji se delijo proporcionalno po posameznem
konju.
4. Pogin živali: knjiženje 700/600
5. prodaja " " 630/600,700/630,120/76,26
6. Vnos letnega prirasta (mladičev) 600/768
7. Prenos odrasle živali na
- osnovno čredo 630/600, 04/630 ali na
- zalogo za prodajo 630/600
(g. Matjaž K. pravi, da se v tem primeru zmanjša popravek vrednosti na osnovni čreedi, kar pa mi ni čisto jasno. )
LP
Matjaž K - 09.06.2003 - 15:14
Maja vidite, so praktiki, ki to proizvodno obvladajo.
G.Neva, nekaj pa mi ni jasno, če me lahko podučite:
ad 7
zakaj prirast knjižite kot prihodek (76)? To je v bistvu "izdelek" osnovne črede, ki ima prvotno stroškovno ceno 0 in ki ga kasneje "nadgradite" z vzrejo (tako je vsaj moje mnenje).
Pojasnilo ad 8
Zakaj prenos žrebeta iz zaloge med OS knjižiti kot zmanjšanje popravka vrednosti?
Ker mlad konj zmanjšuje povprečno starost osnovne črede, kar hkrati pomeni, da se poveča povprečna doba koristnosti. SRS pa pravijo, če se poveča doba koristnosti, se investicija knjiži na zmanjšanje popravka vrednosti. Moram pa se dopolniti, da bi to veljalo, če imate čredo vodeno kot eno osnovno sredstvo v registru.
Če pa imate vsakega konja kot posamično OS, potem pa se strinjam, da je treba "učredenega" konja knjižiti kot povečanje nabavne vrednosti oz. kot samostojno OS.
LP
neva - 09.06.2003 - 16:22
g. Matjaž K
pod ad 7
v našem pravilniku o metodologiji ocenjevanja žrebet in osnovne črede imamo zapisano, da se letni prirast ugotavlja enkrat letno, pri čemer direktor družbe oceni vrednost posameznega žrebeta. Do tu mislim, da je vse O.K. Kar se pa tiče knjiženje prirasta ,pa sem sedaj v dilemi ali sploh ravnamo prav, ko knjižimo na prihodke. O vaših predlogih bom še razmislila.
pod ad 8
vsakega konja imamo kot posamično OS, zato menim, da je pravilno "učredenje" knjižiti kot povečanje nabavne vrednosti oz. samostojno OS.
Hvaležna sem vam za vaša razmišljanja in pomoč
Lep pozdrav
Matjaž K - 10.06.2003 - 21:35
Enako tudi z moje strani.
LP
tina - 09.06.2003 - 16:20
Seveda se kože tudi prodajajo in iz njih se delajo določeni izdelki tudi doma. Je pa še nekaj, noje se tudi kolje in prodaja kot sveže meso, izdelujejo pa se tudi mesni izdelki in se prodajajo.
Jozica - 09.06.2003 - 15:23
maja :
-------------------------------
In draga moja Jožica tudi kontni plan poznam, pa še vedno ne gre...
---------------------------------------
Nisem mislila, da VI ne bi poznali kontnega plana. Ampak na podlagi nekaterih (neresnih) odgovorov se mi je zdelo, da mogoce kdo med tukajsnjimi obiskovalci ne ve, za kaj gre, in rabi dodatno razlago. :p
Nekaj uporabnih odgovorov ste pa, vidim, ze dobili.