krpan in druščina postani član

Naslov teme: DDV OD PREVOZA

4077  12.06.2003 - 20:02h / Ostalo / Avtor: mali / 52 / 4

Sem s.p., začel sem s prevozi tudi zunaj carinskega območja RS.
Iščem po spletu odgovore, vendar jih ne najdem, za to se obračam na Vas forumovce in bi Vas prosil za konkretne odgovore :
1. - prevoz Nemčija - Slovenija
Nemčija - Šentilj DDV = 0 - carinim v Celju.
Šentilj - Celje( carinjenje) - Velenje 20 % DDV ? Ali Celje-Velenje 20% ?
Prevoženi kilometri se razdelijo na tuji del do meje 950 km in
domači del cca 110 km.
Račun izstavim domačemu podjetju in
a) prevoz je zajet v ECL oznaka (V20), podatek smo sporočili špediterju,
in je vse O.K.
b) prevoz ni zajet , špediterju ni bil posredovan podatek o prevozu, vendar v ECL pod oznako (V20) (80000), na računu pa je zaračunan del prevoza po tujini v višni 95.000,00.
Podjetje sedaj hoče, da znižamo ceno prevoza po tujini, na tisto, ki je napisana na ECL-u.
Kaj je pravilno in kaj storiti.

2. Ista situacija, samo da carinimo na Šentilju je pot od Šentilja do Velenja obdavčena z 20% DDV.

3. Situacija ista kot pod 1., vendar podatek (V20) na ECL (95000), račun pa je izstavljen na 80.000,00 SIT, za prevoz po tujini. Podatek o obračunanem DDV po ECL-u ni pravilen.

4. Kaj bi bilo boljše, da v bodoče domačemu kupcu zaračunamo prevoz in da ga špediterju ob uvozu ne sporočimo, bi potem imeli manj problemov.
Saj bi za prevoz po tujini do državne meje bil neobdavčen, de poti od slovenske meje do naročnika pa obdavčen. Kaj se šteje za kraj od koder se prevoz naprej obdavči, prehod teritorialne meje, ali kraj kjer je blago carinjeno.
Upam, da sem bil z svojimi problemi dovolj razločen, za konkretne odgovore, za katere prosim, da jih bom dobil in se Vam toplo zahvaljujem že vnaprej.
Sem samo šofer in ne dacar, ne bi pa si jih hotel nakopati na glavo, vsaj dokler je še enostavno knjigovodstvo in lahko to vodimo še sami,

Hvala še enkrat.

mm - 12.06.2003 - 20:29

Malo "težka" zadeva za te vroče dni. Poglejte po forumu nazaj. Smo že govorili na to temo. Bodite pozorni na pariteto blaga, ali ste glavni prevoznik in ali vozite na uvozni ali izvozni relaciji. Pri uvozu in pravilnem prijavljanju prevoza na carini (v20) se praktircira, da prevoznik in uvoznik že pri dogovoru cene razdelita prevoz na tuj in domači del in se le-to razdelitev posreduje špediterju in potem zapletov ni. Enostavnega recepta ni. Durs se je na to temo razpisal v Davčnem biltenu, pred kratkim pa je Zveza izdala Priročnik o ddv, kjer je tudi nekaj primerov na temo obdavčevanja mednarodnih prevozov. Pa srečno vožnjo med 17., 28. in 31. členom ZDDV.

mali - 12.06.2003 - 22:00

Ali je drugačeče potrebno obračunati DDV tudi od prevoza po tujini, če
le-ta ni obračunan in prikazan na ECL ?

Lep pozdrav mali-m

T. - 13.06.2003 - 07:07

Da.

LP

mm - 13.06.2003 - 19:59

Ne. Vi kot prevoznik ste dolžni samo realno razdeliti prevoznino, na podlagi prevoženih km, na prevoz po tujem ozemlju (neobdavčljiv promet-17.člen) in prevoz po našem ozemlju (računate ddv, razen ko gre za oprostitve-28.,31.člen). Kaj in koliko uvoznik prijavlja carini ni stvar prevoznika.