Naslov teme: Gostinstvo - hrana-Matjaž K. prosim za pomoč
4603 08.07.2003 - 10:05h / Ostalo / Avtor: Dreychee / 246 / 12
Pri delu se srečujem z gostinci, ki hrano vodijo še po starem pravilniku iz leta 1996. Pustimo to, da tam ni govora o DDV, vendar me moti tista kartica za hrano, ki se lahko vodi samo po vrednostih. Saj nekateri delajo popise, samo potem iščejo zadnje račune, da sploh lahko vpišejo prave cene, poleg je pa še vskladitev zalog na zadnje cene. Zanima me, kako urejate te zadeve, posebej še v zvezi z novimi Standardi. Sam menim, da je potrebno mesečno vsklajevati zaloge, pa tudi dokazljivost porabe je vprašljiva. Nekateri tudi nočejo uporabljati normative za porabo, čeprav so nabavili ustrezne računalniške programe.
Alenčica - 08.07.2003 - 10:52
Vem, da nisem Matjaž K., vendar vodim računovodstvo tudi za dva gostinska
lokala.
Gostinski lokali lahko vodijo hrano samo finančno, vendar nabavna vrednost
hrane ne sme biti večja od 50 % prodajne vrednosti.
Lokala, katerih delo jaz poznam, mi naredita popis in uskladitev stanja
zaloge vsak mesec, saj jim zalogo mesečno tudi odpisujem v glavni knjigi.
Mislim, da se kaj podobnega lahko dogovorite tudi v z "vašimi gostinci".
Še posebej zato, ker je tudi v njihovem interesu, da so zaloge usklajene
in seveda točne.
Potem pa pridejo v poštev tudi "izpleni živil" - podatke dobite na
Gospodarski zbornici - gostinstvo. Zadeva je kar zajetna in zelo poučna.
Matjaž K - 08.07.2003 - 10:52
Kot ugotavljate, se kartica hrane vodi samo vrednostno.
Če hočete imeti zadevo pošlihtano tako po SRS kot po Pravilniku o poslovnih knjigah in davčnih evidencah, morate imeti dve kartoteki. Zakaj:
- po SRS razbremenjujete v skladu z dejansko porabo, to pa zahteva evidenco po vrstah, medtem ko je evidenca po Pravilniku zbirna.
- če nabavite in takoj date v porabo to po SRS 39 ne gre preko kontov zalog, v evidenco po Pravilniku pa se vnaša kot nabava.
Sicer pa novi Pravilnik ni toliko različen od starega.
Poraba pijač se še vedno mora vpisovati dnevno, hrana pa mesečno.
Sicer je v Pravilniku dvoumno napisano, da se poraba vpisuje na podlagi popisa in SRS 39 (ker SRS 39 pri dvostavcih ne poznajo več popisne meode). Jaz si to razlagam tako, da je tudi evidenco po Pravilniku treba razbremenjevati po dejanski porabi -> metode iz SRS!! FIFO, LIFO, povprečne cene (oziroma če to ni možno je priporočljiv vsaj normativ-kdo bo pri pijačah vsak večer popisoval 1000 različnih pijač, hrana je tudi problematična-meso, mleko ipd), enkrat mesečno pa uskladiti stanje s stanjem po popisu (kjer vas lahko lepo "lovijo" za DDV od primankljajev-gostinci so edini, ki jim lahko davčni inšpektor očita, da so nepravilno bračunavali DDV od proimankljajev, ker niso slučajno izvedli mesečnega popisa).
Čisto na koncu pa naslednje:
če nima gostinec računovodje v hiši se ne moralno obremenjevati s tem, kakšne so te evidence. Evidence lahko vodi samo gostinec, saj je on vsak dan v objektu.
Res pa je, da obstajajo tudi praktični problemi pri vodenju npr. pijače: kupuje se celi mesec, ob koncu meseca pa dobavitelj izda zbirni račun za (zaporedno) dobavo. Kako se naj dnevno ažurno vpisujejo nabavne cene (in po njih tudi razbremenjuje), če pa bodo nabavne cene znane komaj ob koncu meseca.
LP
P.S.
Dober "nick", Drejči.
Johana - 08.07.2003 - 19:29
:))) Men je njegov nick tud ful ušeč!
Dreychee - 09.07.2003 - 08:07
Hvala za odgovor, torej pravilno razmišljam in če ima gostinec v redu postavljene normative tudi za hrano, je to samo plus, saj ima potem dokazljivo porabo, mesečno pa samo opravi korekcijski popis, saj so recimo lahko določene surovine tudi različne kvalitete (meso). Seveda pa za pijačo ni izgovora, da ne bi imeli normative in dejansko odpisovali zaloge, edino pri pivu je problem raztok, ki pa se lahko uredi z malo povečanim normativom odpisa.
To vprašeanje sem dal zato, ker mi nekateri v mojem programu ne uporabljajo vsega ponujenega in se potem izgovarjajo na slavni zastareli pravilnik, ko pa imajo obisk brdavsom, potem pa pridi na pomoč.
Hvala za pohvalo nicka
Drago - 08.07.2003 - 11:33
Dokument za knjiženje zalog v gostinstvu je vedno dobavnica, mesečni račun pa lahko sestavlja več dobavnic in ob prejemu računa se samo prekontrolira skladnost (koločine, cene...)zaračunanih dobav po računu z dobavnicami. Zaloga mora biti vodena datumsko po dnevih prejema blaga v skladišče, če knjižite zaloge po računih tega ne zagotavljate in ob inšpekcijskem pregledu Vas obvezno čaka sankcija zaradi neažurno vodenih zalog!!!
gost - 08.07.2003 - 14:59
ker se že pogovarjamo o tej stvari me zanima, ali te kartice nabave in porabe pijač vodite še zmeraj ročno. Pri nas namreč imamo le blagajno, ki ni vodena računalniško in na blagajni vodimo le dnevni iztržek. Ali mora biti na teh karticah res dnevno vodena poraba pijač? Saj moraš potem dnevno izdelovati inventuro!
s.p. - 08.07.2003 - 15:58
ko se steklenica izprazni odpišeš pijačo.
Matjaž K - 08.07.2003 - 16:46
A, se vam je posvetilo!! Zato govorim o tem, kako je naporno, če imaš 1000 pijač v ponudbi.
Dreychee - 09.07.2003 - 08:14
Saj zato jih pa toliko kupuje računalniško vodene blagajne, normativi so plavi blagor, kajti ob zaključku dneva se vse skupaj lepo razporedi po karticah in vi lahko malo bolj kontrolirate zaposlene (z občasnimi popisi). Boste videli, kako se lahko "čudežno" poveča promet lokala ob enakaem obisku. Rekord je bil cca 25%. Za sprotno delo potrebujete samo 10 - 15 minut dnevno, da vnesete nabave in poženete zaključke in imate vse podatke tudi za raćunovodstvo, in točno stanje zalog.
Matjaž K - 08.07.2003 - 16:46
Že, samo vsi ne dajejo dobavnic, pa na končnem računu je včasih tudi popust, ki ga na (morebitni) dobavnici ni.
Dreychee - 09.07.2003 - 08:25
No, to imam rešeno tako, da konec meseca gostinec še enkrat pregleda dobavnice, doda ev. popuste in zadevo še enkrat ažurira, ob tem pa se izvrši preračun zalog na zadnje cene, drugače zadeva ne špila, tako je pa čisto v redu, tudi brdavsi na ta način še niso imeli pripomb.
- 09.07.2003 - 15:41
Drejko