krpan in druščina postani član

Naslov teme: očetovski dopust

5398  14.08.2003 - 09:13h / Ostalo / Avtor: pikolina / 787 / 2

Otrok je bil rojen 4.10.2000. Mož je zaposlen v d.o.o. Delodajalec mu je letni dopust na račun otroka povečal za 1 dan. Kako pa je z očetovskim dopustom? Ali ima kako pravico do tega?

TeVe - 14.08.2003 - 10:47

Seveda ima pravico. Preberi si naslednji tekst.

OČETOVSKI DOPUST
Očetovski dopust je dopust, namenjen očetom, da bi že v najnežnejši dobi otroka skupaj z mamico sodeloval pri njegovi negi in varstvu. 15 dni naj bi ga oče koristili v času porodniškega dopusta matere, 75 dni pa do osmega leta starosti otroka.


Kdaj in kako ga očetje lahko uveljavijo?
Pravica začne veljati postopno, in sicer s 1.1.2003 - 15 dni, s 1.1.2004 - 45 dni in s 1.1.2005 - 90 dni. Za 15 dni očetovskega dopusta, če jih izrabi v času porodniškega dopusta matere, mu država zagotavlja 100% nadomestilo plače, za ostale dni do otrokovega osmega leta starosti pa mu država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače.

Koliko časa traja očetovski dopust?
Oče ima pravico do očetovskega dopusta v trajanju 90 koledarskih dni. Pravica je samo njegova in je ne more prenesti na drugo osebo.

Na kakšne načine se lahko izrabi očetovski dopust?
15 dni očetovskega dopusta je potrebno izrabiti v času porodniškega dopusta matere, sicer pravice ne bo možno izkoristiti. Preostalih 75 dni lahko oče koristi v času porodniškega dopusta matere, v času dopusta za nego in varstvo otroka ali do otrokovega 8. leta starosti.
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/ocetovskiDopust.html



STARŠEVSKO NADOMESTILO
Starševsko nadomestilo je nadomestilo plače oziroma osebni prejemek, ki izhaja iz zavarovanja za starševsko varstvo.

Vrste starševskega nadomestila so:
1. PORODNIŠKO NADOMESTILO,
2. OČETOVSKO NADOMESTILO,
3. NADOMESTILO ZA NEGO IN VARSTVO OTROKA,
4. POSVOJITELJSKO NADOMESTILO.

Kdo ima pravico do starševskega nadomestila?

Tiste osebe, ki imajo pravico do starševskega dopusta in so bile zavarovane po tem zakonu pred dnevom nastopa posamezne vrste starševskega dopusta;

osebe, ki nimajo pravice do starševskega dopusta, če so bile zavarovane po tem zakonu najmanj 12 mesecev v zadnjih treh letih pred nastopom posamezne vrste starševskega dopusta;
Pravica do starševskega nadomestila izključuje prejemanje drugih nadomestil po predpisih, ki urejajo zdravstveno zavarovanje in zavarovanje za primer brezposelnosti. V tem času pravica do prejemanja drugih nadomestil miruje.

Koliko časa traja pravica do starševskega nadomestila?

Če zavarovanec izpolnjuje zgoraj naštete pogoje, mu pripada:

v času porodniškega dopusta - pravica do porodniškega nadomestila;

v času očetovskega dopusta - pravica do očetovskega nadomestila, in sicer za prvih 15 dni, ki jih mora izkoristiti v času porodniškega dopusta matere, za ostalih 75 dni pa očetu država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače;

v času dopusta za nego in varstvo otroka - pravica do nadomestila za nego in varstvo otroka;

v času posvojiteljskega dopusta - pravica do posvojiteljskega nadomestila.
Če se posamezna vrsta starševskega dopusta izrabi v obliki delne odsotnosti z dela, zavarovancu pripada pravica do starševskega nadomestila za toliko časa, kot traja delna odsotnost z dela.

Starševsko nadomestilo pripada za delovne dneve oz. delovne ure, ko je zavarovanec na starševskem dopustu, kot tudi za praznične in druge proste dni, določene z zakonom.

Kakšna je osnova za izračun starševskega nadomestila?
Starševsko nadomestilo se obračunava enotno za vse vrste nadomestil, razen za porodniško nadomestilo, pri katerem višina navzgor ni omejena. Višina nadomestila je 100% povprečna osnova v zadnjih 12-ih mesecih, če je bil/a upravičenec/ka v zadnjem letu za celotno obdobje zavarovana, vendar najmanj 55% minimalne plače v Republiki Sloveniji in največ 2,5-kratnik povprečne mesečne plače v Republiki Sloveniji v času odmere. Če upravičenec, upravičenka ni bila zavarovana za zadnjih dvanajst mesecev, se opravi izračun po posebnem ključu na podlagi zakona.
DOBROIMETJE
Če starša ali druga oseba ne izrabi/ta dopusta za nego in varstvo otroka v obsegu, kot ji/mu pripada, lahko pripadajoči del nadomestila za dopust za nego in varstvo otroka izrabi/jo v obliki dobroimetja, ki ga lahko namenijo za:
1. plačilo varstva otroka,
2. plačilo najemnine za stanovanje,
3. reševanje stanovanjskega vprašanja (nakup stanovanja ali hiše, adaptacija stanovanja ali hiše, gradnja hiše).

Višina dobroimetja je enaka višini neizplačanega nadomestila za nego in varstvo otrok, vendar največ 5-kratnik pripadajočega mesečnega nadomestila za dopust za nego in varstvo otroka.

Jožica - 14.08.2003 - 12:14

To je vse lepo in prav. Ampak zadeva velja šele od letos, in ne za nazaj.
Nam, ki že imamo večje otroke, pač ostaneta dve možnosti:
- ali ponovno pristopiti k delanju otrok, da bo oče lahko koristil dopust
- ali počakati na vnuke, ki bojo lahko imeli par dni oba starša ob sebi