Naslov teme: Davčna stopnja pri vgradnji lastne stavbne opreme
5558 21.08.2003 - 15:18h / DDV / Avtor: tom / 50 / 9
19.08.2003 sem v večeru oz. v financah prebrala članek "Davkarji hočejo podražiti okna"
Gre za Dursovo razlago, da je z nižjo davčno stopnjo (8,5 %) obdavčena vgradnja stavbne opreme drugih izvajalcev, če pa vgrajujejo lastne izdelke, so dolžni državi odvesti davke po višji stopnji (20%)
Zanjima me kje bi se dalo kaj več prebrati o zakonskih podlagah v zvezi z to temo oz. kakšno je vaše mnenje.
Gre za Dursovo razlago, da je z nižjo davčno stopnjo (8,5 %) obdavčena vgradnja stavbne opreme drugih izvajalcev, če pa vgrajujejo lastne izdelke, so dolžni državi odvesti davke po višji stopnji (20%)
Zanjima me kje bi se dalo kaj več prebrati o zakonskih podlagah v zvezi z to temo oz. kakšno je vaše mnenje.






Matjaž K - 21.08.2003 - 15:26
Kot sem jaz slišal, osnovni problem izhaja iz SKD, na katero se sklicuje ZDDV oz. jo uporablja P-ZDDV za določitev prometa po znižani stopnji.
sodobna ženska - 21.08.2003 - 15:39
Odpreti morate še eno podjetje, za gradbene storitve. Potem temu podjetju izstavljate račune za okna z 20% DDV (če ste proizvajalec). Drugemu podjetju je to itako vstopni DDV, ko okna vgradi v stanovanjske prostore in to zaračuna direktno investitorju, pa lahko obračuna 8,5% DDV.
Tako se boste izognili pasti, katero so sedaj nastavili dacarji. Ampak za nazaj pa obljubljajo inšpekcije in doplačila DDV (tako Gril) z zamudnimi obrestmi. Baje jih je na to nekdo spomnil in temu so (tudi baje) obljubili, da mu ne bo treba doplačat razlike v davku.
Upsi - 21.08.2003 - 16:48
O tem pišejo v novem IKS-u da je to protizakonito kar razlaga DURS.
Matjaž K - 21.08.2003 - 18:54
Vem vem , berem Večer.
Tiče - 21.08.2003 - 20:22
V TV dnevniku je bilo danes povedano, da nihče ni mogel obljubiti oprostitev plačila davka za nazaj.
klemen - 21.08.2003 - 20:46
SPET!
To se v sistemu DDV že drugič dogaja!!!
Davek ne sme biti retroaktiven (glejte ustavo!!!). Gremo na ustavno sodišče!!!!
In mi gremo v EU????
Matjaž K - 21.08.2003 - 21:06
Saj to ni primer retroaktivnosti, to je primer različnega tolmačenja zakona.
Davčni pregled pa lahko sega nazaj, si pač naj****, če imaš pregled zatem, ko je po Sloveniji zaokrožila kakšna nova "besna" okrožnica.
MARTIN KRPAN - 21.08.2003 - 21:27
O tem sva že nekaj 10 tem nazaj debatirala s Paulo. Res je, da nas ZDDV v primeru opredelitve obdavčitve dejavnosti napotuje na SKD. Vendar, v Uradnem listu je bila objavljena SKD - in tam ni nikjer zapisano, da kdorkoli (niti "zavod RS za statistiko") s podrobnejšimi pojasnili tolmači, kaj je pod posamezno SKD mišljeno. Zame v osnovi velja to, kar je zapisano v SKD. In pojasnila k SKD (tako so baje rekli tudi na "zavodu" - pisalo je v časniku Finance) so prvenstveno namenjena temu, kam se kdo razvrša glede na dejavnost, ki jo vrši. To pomeni, da proizvajalci oken, katerim je to osnovna dejavnost, se ne bodo uvrstili med gradbene storitve - kar je logično. Hkrati pa to ne pomeni, da oni ne vršijo gradbenih storitev.
Nasproten primer pa je (če ste že malo pozabili), kako si je MF privoščilo izdajo mnenja (očitno je "hotelski lobij močan"), da oddaja kongresnih dvoran v najem v hotelih ne pomeni dajanja nepremičnin v najem (???!!!), temveč hotelske storitve, ki so obdavčene z 20 % (???!!!!). Bog pomagaj, kdo vse piše nasvete in mnenja. Seveda se ve, zakaj so napisali takšno mnenje - da hotelirji ne bodo vračali vstopnega DDV ob spremembi namembnosti uporabe prostorov, kjer bi se nekaterim "zgodili" veliki zneski popravka odbitka vstopnega DDV ob novo izgrajenih kongresnih središčih.
Tako, spoštovane klepetulje in klepetalci, toliko o (ne)pravni državi, v kateri živimo.
Miška - 22.08.2003 - 10:02
Naj proizvajalci stavbnega pohištva sprožijo ustavni spor v zvezi s takim tolmačenjem.