krpan in druščina postani član

Naslov teme: smrt s.p.-ja

5810  31.08.2003 - 11:57h / Ostalo / Avtor: Zajc / 128 / 5

s.p., zvezanec za DDV je umrl. Kaj vse je treba naredit?:
- zaposlene odjaviti in sklep o prenehanju zaradi smrti zavezanca,
- v 30. dneh oddati napoved za odmero davka in obračun DDV tudi za neodpisano vrednost OS in zalog
Kdo podpiše napoved in obračun, ali na kak način se to odda?
Na kakšen način prav oceniti delno oz. nedokončano proizvodnjo in kako kupcu izstaviti račun?
Napovedi za dohodnino za leto 2003 ne bo, kakšne posledice pa ima davčna osnova za dediče?

Že vnaprej hvala za vse odgovore.

Matjaž K - 31.08.2003 - 12:16

Najprej: moje sožalje.

Moja trditev je, da ne bi smelo biti nobenih posledic, kajti Zakon o davčnem postopku 13. člena pravi naslednje:

"Če stranka, zoper katero je uveden postopek odmere dohodnine, med postopkom umre, se postopek ustavi.
Davčni organ postopek ustavi s sklepom in ga pošlje pravnim naslednikom umrle stranke.
Če stranka, zoper katero je uveden postopek odmere davka, ki ni dohodnina, med postopkom umre, izda davčni organ sklep o prekinitvi postopka. Ko so pravni nasledniki umrle stranke znani, se postopek nadaljuje zoper njih.
Za čas do ugotovitve pravnih naslednikov stranke, lahko davčni organ postavi začasnega zastopnika."


Če pozorno preberete ugotovite, da se davčni dolg prenese na dediče samo, če je postopek:
1. že uveden (bodisi po uradni dolžnosti - npr. prepozno oddan DDV-O ali na predlog stranke - stranka je že oddala npr. DDV-O)
IN (kumulativni pogoj)
2. in če gre za davek, ki ni dohodnina.

Ker postopek še ni bil uveden, bi moral davčni organ po obvestitvi, da je s.p. umrl, postopek ustaviti (tudi v skladu z določili Zakona o splošnem upravnem postopku).

Res je,da ljudje DURS zahteva, da se vložita DDV-O in napoved za odmero davka od dohodkov iz dejavnosti, samo:

1. napoved tako na nič ne vpliva: morebitne neizkoriščene olajšave ipd. tako ne bodo imele vpliva pri odmeri dohodnine, saj se ta umrlemu s.p.-ju ne bo odmerila , pa tudi na dediče se ne more prenesti (glej 13. člen ZDavP)
2. DDV-O ja noben ne more vložiti - davčnega zavezanca več ni "med živimi" (oprostite izrazu, ampak le on je upravičen popisati DDV-O).

Z rokom za oddajo obrazca ni zamudil, da bi DURS pričel postopek odmere davka po uradni dolžnosti, ni pa sam sprožil postopka z oddajo DDV-O. Torej niso izpolnjene predpostavke iz 13. člena ZDavP, da lahko DURS davčni postopek prekine in nadalajuje proti dedičem.

Mislim da boste s tem imeli veliko dela, jaz npr. v enaki zadevi za DDV-O že tretji mesec čakam, da se javijo pravniki z DDV oddelka-za referente je to prehud zalogaj.

Dediči bodo po dedovanju pač plačali davek v skladu z njihovimi dednimi redi.
Zna pa biti problem, če je s.p. še slučajno kaj dolžen na DURS. Potem se bo do zapzuščinske razprave vlekle zamudne obresti - dediči namreč (v kolikor se DURS prijavi s svojo terjatvijo v zauščinsko masa) dedujejo sredstva zmanjšana za morebitne obveznosti. Nikjer v ZDavP pa pa ne piše, da se zamudne obresti do trenutka zapuiščinske obravnave ne dedujejo.

Delvcem pa DR preneha že po samem Zakonu o delovnih rzamerjih.

LP

Zajc - 31.08.2003 - 18:18

Hvala za hiter in izčrpen odgovor.
Vse okrog dedovanja mi je v glavnem jasno, dedič deduje zapuščino(premoženje) in dolgove.
Zanima me ali imam prav, da je potrebno oddat napoved za odmero davka od dohodkov iz dejavnosti sestavljeno na podlagi dokumentacije s katero razpolagamo in obračun DDV in to vse v 30. dneh, kot pravijo na DURS-u.

Matjaž, če si imel podoben primer me zanima ali si oddal obračun DDV ali še vedno čakaš na pojasnitev pravnikov, pa čerpav je potekel rok.
Ja, glede podpisa pa tudi napoved za odmero davka iz dejavnosti lahko podpiše samo zavezanec.
Nič mi ni več jasno, kaj je res treba naredit, dnevi pa neusmiljeno tečejo.

Pa še to v pojasnilo, dejavnosti ne bo nihče nadaljeval.




Matjaž K - 31.08.2003 - 21:38

Kot vidim, ste doumeli dilemo.

Zakon o davčnem postopku določa, da se napoved odda 30 dni po prenehanju opravljanja dejavnosti.
Prenehanje je lahko povzročeno tudi s smrtjo zavezanca => kako naj on podpiše napoved?

V praksi izgleda to tako, da se je DURS oprl na določila Zakona o dedovanju in sicer 1. odst. 145. člena, v skladu s katerim do delitve dediči upravljajo in razpolagajo z dediščino skupno.

To pomeni, da naj bi dediči tudi uredili zapustnikove davčne zadeve.

Tu pa pride v igro ZDavP:
ker bo davčni postopek odmere davka od dohodkov iz dejavnosti sprožen po zapustnikovi smri, naj dediči skupaj (ali pa če se dogovorijo, da bo eden izmed njih upravljal dediščino do zapuščinske razprave) oddajo davčno napoved, hkrati pa ji naj priložijo kopijo mrliškega lista in dopis, katerega namen naj bo davčnega referenta opozoriti na določila 13. člena ZDavP - torej:
- da v zadevi ne bo mogla biti izdana odločba, ker je zavezanec umrl in da se oddaja napoved samo iz formalnih razlogov po ZDavP
- da obveznost po tej odločbi ne more (ne bi mogla) preiti na dediče, saj je postopek bil uveden po smrti davčnega zavezanca (in še to ne s strani davčnega zavezanca, ampak njegovih dedičev)
- da je treba v skladu z 2. odst 50. člena Zakona o splošnem upravnem postopku, postopek ustaviti.

Pri DDV pa gre zadeva malo drugače:

ZDDV res določa, da če se dejavnost preneha, da mora davčni zavezanec!!! sestaviti "zadnji" obračun (ki bi znal biti kar "masten", če pomislimo da se obračuna od vseh dosedanjih nabav OS in od zalog DDV v smislu jemanja za lastne potrebe).

Torej:
- postopek še ni bil uveden (DDV temelji na načelu samoobdavčitve, tukaj zavezanec sam obračuna in predloži obračun - postopek je sprožen, ko je obračun prejet oz. če je ta prejet prepozno, ko DURS po uradni dolžnosti uvede postopek npr. če bi DDV-O bil prepozno oddan).
- ker se ne eno ne drugo ni pripetilo (rok za oddajo ni še potekel in zato tudi DURS ni sprožil postopka po uradni dolžnosti), ni izpolnjen pogoj, da bi se kakšna obveznost iz zdanjega DDV-O prenesla na dediče.

Na dediče se lahko prenese samo obveznost v primeru če bi npr. bil oddan DDV-O za julij npr. 28.8., zavezanec pa bi 29.8. umrl in še ne bi prej plačal svoje obveznosti. V tem primeru bi dolg prešel na dedie (ker je davčnipostopek že bil uveden), DURS bi s sklepom postopek preknili in nadaljeval zpred dediče (vmes pa veselo zaračunaval zamudne obresti).

Ker "tazadnji" DDV-O še ni bil oddan (v katerem bi bilo treba poračunati zaloge in OS), postopek še ni bil uveden. Pošljite DDV referentu dopis, kot ga boste priložili davčni napovedi in opozorite na določbe 13. člena ZDavP. Dediči kot pravni nasledniki v imenu zapustnika-umrlega s.p.p. ne morejo odddajati DDV-O, saj niso registrirani za obračunavanje DDV.


Zadnjega DDV-O (v katerem bi bilo treba poračunati DDV kot jemanje za lastno rabo) pa nismo oddali. Še za predzadnji DDV-O čakamo, kako in kaj bo (npr. da s.p. umre 10.8., dediči pa 29.8. oddajo DDV-O za julij - saj ga ne morejo, niso oni DDV zavezanci, pa če so 100x dediči).


LP in če vas bo še kaj zanimalo, se javite
P.S.
Predvsem pa v razgovorih z DURS vztrajajte na določilu 13. člena ZDavP - namreč da na dediče preidejo samo tiste davčne obveznosti, ki so
1. odmerjene v postopkih odmere davka ki ni dohodnina
2. in ki so že bili začeti preden je zavezanec umrl (kumulativni pogoj)

Po zapustnikovi smrti ugotovljene oz nastale davčne obveznosti ne morejo preiti na dediče in se tudi (po moje vsaj) nemorejo kriti iz zapuščinske mase).

Zajc - 31.08.2003 - 22:35

Matjaž, najlepša hvala za nesebično pomoč, ne samo v tem primeru, tudi sicer vidim, da se trudite in da podate konkretne in strokovne odgovore.
Po današnjem napornem dnevu nimam več energije, če pa se mi pojavi še kakšna dilema se pa res še priporočam.

AZ - 01.09.2003 - 08:47

SAMO MALCE BI DODALA K VAJINEM ZARES DOBREM DVOGOVORU. IMELA SEM GRENKE IZKUŠNJE NA TEM PODROČJU IN SICER S.P., KI JE UMRL JE IMEL VELIKO DOLGA.
NAJNUJNEJŠE JE DA ČIMPREJ ODDATE MRLIŠKI LIST Z ORIGINAL PRIGLASITVENIM LISTOM NAZAJ NA DURS. NAREDILA SEM TUDI DAVČNO NAPOVED V 30 DNEH IN ODDALA NEPODPIDSANO.