krpan in druščina postani član

Naslov teme: odpiranje SP-koliko to stane

5851  02.09.2003 - 08:18h / Ostalo / Avtor: Urša / 120 / 2

ali ima kdo že izkušnje z lastnim odpiranjem SP za storitveno dejavnost (knjigovodstvo)?
koliko časa traja da pridobiš vsa ustrezna dovoljenja in soglasja in približno koliko to stane na območju LJ?
hvala lepa za vaše mnenje in izkušnje:-)

Matjaž K - 02.09.2003 - 08:40

Jutrnji "šmorn":

Vpisnik s.p.p. pri izpostavi DURS
Obrazec Priglasitveni list
Obrazec PRS-1
Obrazec DR03

Stane: taksa za vpis + obrazci (nekaj jih dobite gratis na DURS) + overitev podpisa osebe pooblaščene za zastopanje pri notarju = cca. 10.000-15.000 SIT

Poslovni prostor mora imeti uporabno dovoljenje. Drugih soglasij (od Upravne enote ali "storkovnih" organizacij) za knjigovodsko dejavnost ne potrebujete.
Ne pa pozabiti na druge predpise (zakon o varstvu pri delu -> izjava o vranosti pri delu, ZDR-1 -> če boste imeli delavce).

Eh, grem na zajtrk.

DJDpc-i (dobro jutro davkoplačevalci)

P.S.1
Glede na to da si želite opravljati knjigovodsko dejavnost, bi mogoče vaše vprašanje o regitraciji s.p.p. bilo prva domača naloga, ki bi jo morali samostojno rešiti.

P.S.2
Nekaj s strani DURS a.k.a. brdavsov (http://www.sigov.si/durs/):

Vpis v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov
Pravne podlage
Zakon o gospodarskih družbah (Ur. l. RS, št. 30/93, 29/94, 45-I/94, 82/94, 20/98, 32/98, 37/98, 84/98, 6/99, 54/99, 36/00, 45/01 in 59/01 - popr. - v nadaljevanju: ZGD)

Pravilnik o načinu in postopku vodenja vpisnika samostojnih podjetnikov posameznikov (Ur. l. RS, št. 64/01 - v nadaljevanju: Pravilnik)

Vpis v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov
Davčna uprava Republike Slovenije vodi vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov (75. člen ZGD).

Subjekti vpisa v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov (v nadaljevanju: vpisnik podjetnikov) so samostojni podjetniki posamezniki oziroma samostojne podjetnice posameznice (v nadaljevanju: podjetniki), razen podjetnikov, ki ustrezajo merilom za srednje oziroma velike družbe, za katere se v skladu z drugim odstavkom 72. člena ZGD smiselno uporabljajo določbe ZGD (o registru od 43. do 49. člena) in se ne uporabljajo določbe o priglasitvi (75. člen in prvi odstavek 76. člena ZGD).

Priglasitev se opravi pri izpostavi davčnega urada Davčne uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: davčni organ), na območju katerega ima podjetnik svoj sedež (2. člen Pravilnika).

Priglasitev je pisna in vsebuje (3. člen Pravilnika):
1. priglasitveni list (obrazec PL),
2. overjen podpis oseb, pooblaščenih za zastopanje, z navedbo prebivališča in davčne številke (obrazec OPP),
3. prijava za poslovne subjekte v poslovni register Slovenije (obrazec PRS-1 oziroma PRS-2).

Obrazec PL je obrazec formata A4 in je dvostranski (7. člen Pravilnika).
Podjetnik lahko začne opravljati dejavnost, ko Davčni upravi Republike Slovenije priglasi začetek opravljanja dejavnosti (prvi odstavek 75. člena ZGD).

Če drug zakon za začetek opravljanja določene dejavnosti poleg pogoja iz prvega odstavka 75. člena ZGD določa še posebne pogoje za opravljanje te dejavnosti (v nadaljnjem besedilu: posebni pogoji), lahko podjetnik začne opravljati to dejavnost, ko izpolni posebne pogoje, določene z drugim zakonom. Če v primeru iz prejšnjega stavka drug zakon določa, da sme podjetnik začeti z opravljanjem dejavnosti, ko pristojni državni organ oziroma organizacija z javnimi pooblastili izda odločbo, s katero ugotovi, da podjetnik izpolnjuje pogoje za opravljanje te dejavnosti, lahko podjetnik začne opravljati to dejavnost, ko pristojni organ izda tako odločbo.

Davčni organ pri priglasitvi v vpisnik podjetnikov ne zahteva dokazil o izpolnjevanju posebnih pogojev za opravljanje katerekoli dejavnosti.

Vse spremembe in dopolnitve podatkov v vpisniku podjetnikov mora podjetnik priglasiti pri davčnemu organu, pri katerem je vpisan v vpisnik podjetnikov. V kolikor gre zaradi spremembe sedeža za spremembo krajevne pristojnosti davčnega organa, davčni organ takoj oziroma najkasneje v roku petih dni po prejemu popolne vloge odstopi priglasitev davčnemu organu, ki je krajevno pristojen po spremembi sedeža. Hkrati mu odstopi vso dokumentacijo iz vpisnega vložka (9. člen Pravilnika).

K priglasitvi sprememb in dopolnitev je podjetnik dolžan navesti podatke iz 1. točke prvega odstavka 3. člena, druge listine iz 3. člena pa le, če se spremembe in dopolnitve nanašajo na zadeve, za katere so listine potrebne.

Prenehanje poslovanja
Podjetnik priglasi prenehanje poslovanja Davčni upravi Republike Slovenije. Podjetnik mora vsaj tri mesece pred priglasitvijo prenehanja poslovanja na primeren način (s pismi upnikom, v sredstvih javnega obveščanja, v poslovnih prostorih) objaviti, da bo prenehal poslovati ter ob tem navesti tudi dan prenehanja poslovanja (76. člen ZGD).

Prenehanje poslovanja mora podjetnik priglasiti davčnemu organu s pisno vlogo za izbris iz vpisnika podjetnikov najkasneje 15 dni pred datumom, s katerim njegovo poslovanje preneha (10. člen Pravilnika).

Davčne posledice vpisa v vpisnik samostojnih podjetnikov posameznikov
Z dnem vpisa v vpisnik podjetnikov postane podjetnik zavezanec za davek od dohodkov iz dejavnosti in prispevkov za socialno varnost.

Podjetnik, kateremu je bilo z odločbo pristojnega organa prepovedano opravljanje dejavnosti oziroma je prenehal opravljati dejavnost, mora pristojnemu davčnemu organu, kjer je vpisan v vpisnik podjetnikov, priglasiti prenehanje opravljanja dejavnosti, v nasprotnem primeru ostane zavezanec za davek od dohodkov iz dejavnosti in prispevkov za socialno varnost.

Obrazci
Obrazec PL in obrazec OPP je mogoče dobiti v vseh knjigarnah.
Obrazec PL in OPP sta objavljena v Ur. l. RS, št. 64/01.
Obrazec PL je obrazec formata A4 in je dvostranski (7. člen Pravilnika).
Obrazec OPP je velikosti formata A4 in je enostranski (7. člen Pravilnika).

Urša - 02.09.2003 - 09:53

u... tole je bilo pa res izčrpno,
se strinjm z vami tudi glede moje domače naloge, ni kej, včasih tudi kakšna pikra zaleže bolj kot vse lepe besede - vzamem na znanje -vse kar je dobronamerno:-)
hvala vam in lep pozdrav