Naslov teme: Nadure - čas na poti do stranke
5880 02.09.2003 - 15:08h / Ostalo / Avtor: Hana / 91 / 5
Pozdravljeni!
S potnim nalogom pošljemo zaposlenega k stranki, ki je oddaljena od sedeža podjetja. Zaposleni 8 ur dela pri stranki, porabi pa še 2 uri za pot do nje in nazaj.
Kolikšen delovni čas mu moram priznati za tak dan - 8 ali 10 ur?
Če 10 ur, ali lahko zahteva izplačilo nadur za ti 2 uri?
S potnim nalogom pošljemo zaposlenega k stranki, ki je oddaljena od sedeža podjetja. Zaposleni 8 ur dela pri stranki, porabi pa še 2 uri za pot do nje in nazaj.
Kolikšen delovni čas mu moram priznati za tak dan - 8 ali 10 ur?
Če 10 ur, ali lahko zahteva izplačilo nadur za ti 2 uri?






lalika - 03.09.2003 - 07:21
Meni znano stališče Združenja delodajalcev (www.zds.si) je, da se čas, prebit na vožnji, ne plača kot nadura (ja zakaj pa je potem dnevnica, ki je sicer res "kao" nadomestilo za prehrano?), niti kako drugače. Nadure se plačajo le za delo preko 8 ur. Če pa mu plačate nadure za čas na poti, pa ne vem, zakaj bi mu izplačali dnevnico!
TeVe - 03.09.2003 - 07:43
Obravnavanje zadevne tematike se lahko najde v Uredbi o povračilu stroškov na službenem potovanju, Zakona o višini povračil v zvezi z delom, Zakonom o dleovnih razmerjih in Kolektivnih pogodbah dejavnosti oz. Splošni kolektivni pogodbi.
Če delodajalec delavca napoti na službeno pot, se mu službena pot prične tisti trenutek, ko zapusti sedež podjetja. Torej, ni razloga, da bi se mu čas, prebit na vožnji, ne štel v službeno pot.
Dnevnica pa je le nadomestilo za prehrano na službeni poti - plačo za opravljene ure dobi poleg tega. Če torej analogno razmišljamo, je potrebno delavcu, ki dela več kot 8 ur na dan oz. 40 ur na teden, razliko izplačati kot nadurno delo.
Res pa je, da je potrebno preveriti, ali je delavec dejansko prebil 1 uro na vožnji k stranki, ali pa je medtem obiskal še pet kafičev...
lalika - 03.09.2003 - 08:16
Delavec lahko gre na službeno pot tudi od doma! Po tej logiki bi morali izplačati nadure tudi vsem tistim, ki v službi DELAJO 8 ur in niso doma na sedežu podjetja - praktično torej vsem zaposlenim! Tako zadrtega stališča nimajo niti sindikati.
Kaj pa takrat, ko si na službeni poti več dni? Ali ti pripada torej 16 nadur dnevno in dobiš na dan plačanih 32 ur (8+1,5x16= 32ur), čeprav vemo, da ima dan samo 24 ur?
sara - 03.09.2003 - 09:12
Imam izkušnjo:
Trije delavci se odpravimo v Nemčijo in se zaradi odklonitve reklamacije potavanje iz 2 dni zavleče še 3 dan (sobota).
Pred potovanjem delavec ni prejel dopisa (prerazporeditev delovnega časa), da bo moral biti na potovanju (beri v službi) tudi v soboto ker se je za to izvedelo šele v Nemčiji.
V soboto je potovanje nazaj v Slovenijo trajalo 10 ur.
Delavec je prejel za to soboto stimulacijo v višini, kot da bi 8 ur delal.
Delavec je čez kakšne pol leta zadevo prijavil na inšp.za delo in inšektor je naložil, da delavcu izplačati 8 ur nadur za to soboto (potovanje je trajalo 10 ur)in ob njegovi ustni razlagi dejal, da se mu stimulacija ne more vzeti.
Ni logike, ampak plačali smo zadnji možni dan, sicer bi v zelo kratkem roku prispeli k sodniku za prekrške, kot nam je navedel inš.za delo.
Tehnično je to zelo težko izpeljati, ker še danes ne vem ali se te nadure obračunavajo z dodatkom na delovno dobo ali brez (mi smo izplačali kar z dodatkom ter popravili podatke na pokojninski, ker se je nanašalo za preteklo leto). Vprašanje je tudi, katere vrednosti ur moram obračunati ali ob nastanku dogodka + obresti, ali tekočo vrednost ure.
"skratka, če delavec v pogod.o zaposlitvi nima navedeno, da ima delu tudi na terenu in če mu ne izdate vsaj 1 dan pred nastankom dogodka sklep o prerazporeditvi delovnega časa mu po mojem morate izplačati nadure (2 uri).
Tom - 03.09.2003 - 11:11
Mi ravnamo kot lalika.