Naslov teme: POMOČ ZAČETNIKU - NE SE JEZIT
6016 08.09.2003 - 09:35h / Ostalo / Avtor: niko / 75 / 12
Pozdravljeni! Najprej naj pohvalim forum, ki sem ga odkril in moram priznati, da se tukaj izvejo zanimive stvari. Tudi jaz imam za vas, prekaljene mačke, eno vprašanje, in sicer: odprl sem s.p. in stvar mi kar nekako gre, tako da nameravam v kratkem kupiti avto, da bom opravljal svojo dejavnost na terenu (zdaj si pišem potne naloge, sem popoldanec, s svojo redno službo drugje). Zanima me, kako je z leasingom. Namesto potnih nalogov bi si dal v stroške mesečni obrok+verjetno amortizacijo + stroške bencina. Še kaj? Zdaj si vodim knjige sam, iščem pa še nekoga, ki mi bo to urejal, da mi ne boste takoj na začetku očitali, zakaj se ne pozanimam pri svojem računovodji. Kako pa uredim s tem, da dam v račun svoj stari avto? Izkušnje, lepo prosim in vas vse skupaj prav lepo pozdravljam.
Jožica - 08.09.2003 - 10:29
Čisto za začetek: mesečni obrok ne gre v stroške. To je samo "razvlečena" kupnina, ki ni strošek. So pa odhodek obresti, pa amortizacija...
Mislim, da lahko svoj (zasebni) avto vnesete v firmo, tako kot npr. orodje, potem ga pa menjate staro za novo. Se mi pa zdi, da je treba za to zadevo vzeti cenilca...
Pa si res ne bi vi NAJPREJ poiskali računovodje? Je kar dosti haklcev; cene rač. servisov pa tudi niso tako morilske, da bi se vam bilo smiselno vse od A do Ž učit in delat.
lalika - 08.09.2003 - 10:33
Če imaš svoj avto in "čiste" ter predvsem redno pisane naloge je najbolje, da pri tem ostaneš. Avto v lasti s.p. (pa tudi d.o.o.) se sicer lepo sliši, ampak je "davčno zahtevna tema". Prvo kar svetujem je - kalkulacija. Najprej oceni, koliko se boš vozil v službene in koliko v privatne namene. Delež, namenjen službenim zadevam uporabi pri "davčnem priznavanju" ostalih stroškov, ampak to je lahko tudi zgolj teorija... Če pa imaš vestno izpolnjene in s spremno dokumentacijo opremljene potne naloge, pa imajo brdavsi veliko manj maneverskega prostora.
Vrednost kilometrine je znana, od tod oceni, koliko ti lahko "navrže" in primerjaj razliko z "rizikom".
No pri d.o.o.-jih se pojavi še problem "bonitete", če avto v lasti pravne osebe uporabljaš še v zasebne namene, ampak to je že druga tema...
Novinka - 08.09.2003 - 11:05
Mislim, da je v vašem primeru boljše voditi evidenco prevoženih relacij za namene dejavnosti in obračunavati kilometrino. Vsekakor pa je smiselno narediti kalkulacijo - mislim, da se boste morali "obrniti" na kakšen knjigovodski sevis.
stane - 08.09.2003 - 11:58
Mene pa zanima, če kot s.p. lahko kupim osebni avto in ga vodim v osnovnih sredstvih s.p., (seveda brez odbitka DDV), za privatne vožnje pa obračunavam boniteto, tako kot to delajo v d.o.o.? Evidenco km je najbrž vseeno potrebno voditi, vsaj tako sem zasledil v tem forumu. Hvala za odgovor.
Matjaž K - 08.09.2003 - 12:03
Pri s.p.p. ni bonitete za "zasebne" kilometre.
Da pa se dokaže upravičenost "poslovnih" kilometrov, je treba voditi evidenco, ki obsega:
stanje števca na dan 1.1. oz. prvi dan uporabe (če aktivirate avto med letom)
stanje 31.12
kilometri v poslovne namene
kilometri v poslovne namene / vsi kilometri = % voženj v poslovne namene
S tem % je treba pomnožiti stroške, ki se nanašajo na osebni avtomobil (amortizacija, gorivo, zavarovanje, popravila, registracija ipd. ne pa "šitregerji" in podobne zadeve) in toliko je potem (načeloma) davčno priznan odhodek.
LP
Novinka - 08.09.2003 - 12:34
Mislim, da je tu treba dodati, da mora v tem primeru biti na koncu leta prevoženih km za službene namene 70%, drugače ne more biti osebni avto osnovno sredstvo.
- 08.09.2003 - 12:52
Ferdo piš" (km)
- 08.09.2003 - 14:07
kaj misliš s tem? naj kupi avto ali naj si obračunava kilometrino. kaj pa, če ima toliko dobička, da ga nima kam drugam dat, sploh če je popoldanec. a ni bolje, da kupi avto? no, ne vem. :
-------------------------------
Ferdo piš" (km)
Matjaž K - 08.09.2003 - 15:42
Teh 70% nima pravne osnove in temelji na enem izmed pojasnil MF.
S Pravilnikom o davčno nepriznanih odhodkih pa je uvedeno načelo, da zasebna uporaba poslovnih sredstev ni priznan odhodek - kar pomeni da poslovna je (ne glede na %). To velja tudi za avto - torej če 1% prevozite v poslovne namene, mora biti priznano.
niko - 08.09.2003 - 14:11
fora je v tem, da bi težko dobil kredit preko svojega os. dohodka, ki mi žal nudi samo socialno varnost, na s.p. imam pa malo več maneverskega prostora.
Novinka - 08.09.2003 - 14:35
Kot že rečeno: osebni avtomobil si lahko nabavite preko s.p., vendar morate nabavo upravičiti s tem, da bo vsaj 70% prevoženih km za namene dejavnosti. Vse relacije prevožene za namene dejavnosti morate vpisovati v posebno evidenco. Na koncu leta se ugotovi točen % prevoženih km za namene dejavnosti in s tem % se potem pomnožijo skupni stroški bencina, pranje avta, najem garaže, zavarovanje, registracija avta,... Vprašanje pa je, kaj bo prineslo na koncu leta večji strošek - ta varianta ali pa varianta s kilometrino.
Pa ugoden nakup vam želim!
lalika - 08.09.2003 - 15:10
No ja, o tem pa se malo pogovorite s svojim skrbnikom na banki. Sicer so cene avtomobilov zelo različne, ampak tako, na pamet ocenjujem, da to pri "resnem" poslu in "resni" banki ne more biti težava. Morda lahko nastopi problemček pri pojasnjevanju oz. predstavitvi podjetniške ideje - ampak to je pač podjetniško tveganje. Ob vsesplošnem nerganju čez banke velja, da dosti raje "odvežejo mošnjo", če vedo za kaj gre.
Seveda pa je zgodba povsem drugačna, če poslujete "na roko" in ne preko računa. Ne vprašajte, ali gre tudi tako, ker po predpisih ne gre, jih je pa veliko, ki tako počno...