Naslov teme: letno dopust
6262 16.09.2003 - 12:14h / Ostalo / Avtor: zali / 76 / 4
Se vam je že zgodilo, da ste v službi že npr.15 let imeli ste 25 dni letnega dopusta, sedaj se pa na začetku septembra delodajalec odloči, da nam vsem, ki smo zaposleni pripada samo 20 dni letnega dopusta, z razlago, da to določa nov zakon o del.razmerjih. Se pravi si začetnik ali delavec z 30 let del.dobe ne pripada ti več kot 20 dni dopusta, saj nisi invalid, nimaš otrok do 15 let ipd.Cel zakon sem že prelistala, nikjer ni nič točno določenega razen izrecnih 20 ali 24 dni dopusta,ali se ni potrebno v skladu z zakonom držati tudi kolektivne pogodbe.Prosim, še za vaša razmišljanja, kaj sploh storiti.
LP
LP
Novinka - 16.09.2003 - 12:30
Vaš delodajalec si vsekakor ZDR razlaga zelo po svoje. 20 dni oz. 4 tedne je osnovni dopust, ki pripada delavcem po novem. Nato pa pripadajo še dodatki po ZDR oz. po kolektivni pogodbi, kateri pripadate. Vzame se tisti kriterij, ki je za delavca ugodnejši. Torej vam na osnovni dopust pripadajo še dodatek za delovno dobo, dodatek za izobrazbo, dodatek za otroka starega do 15 let itd.
Nikita - 16.09.2003 - 14:50
Se strinjam z Novinko
Sonček - 17.09.2003 - 07:52
Bistvo je v tem, da je s tem, da imate konkretno vi samo 20 dni LDja, v prekršku. Sicer še vedno nimam uradnega pisnega zagotovila, ali se dodajajo dodatki na 20 dni ali je 20 dni samo minimum, kar lahko skupaj z vsemi dodatki pride LDja.
Kastor - 17.09.2003 - 07:50
Načeloma ima ta Vaš delodajalec prav, kajti:
- ZDR lepo pravi v 1. odstavku 160. člena, da se daljše trajanje letnega
dopusta, kot je določeno v zakonu, lahko določi s kolektivno pogodbo;
- s strani zakonodajalca je bilo obljubljeno, da bo v prvi polovici leta
2003 sprejeta zakonodaja o kolektivnem dogovarjanju in posledično nove
kolektivne pogodbe;
- določila SKPg v zvezi z letnimi dopusti so bila razveljavljena oziroma
ne veljaljo, kar je glede na prej povedano logično;
- določbe vseh pravnih aktov delodajalca, ki urejajo vprašanja, ki so
predmet kolektivnega dogovarjanja, prenehajo veljati konec devetega
meseca 2003(232. člen ZDR).
- določilo o letnem dopustu in način določanja letnega dopusta je obvezna
sestavina pogodbe o zaposlitvi oziroma sklicevanje na ustrezen veljaven
akt (10. alinea 29. člena ZDR).
Da boste tudi za vnaprej vsi prav razumeli:
1. ZDR določa minimume, kar pa seveda ne pomeni, da je to osnova na katero se nadgrajuje dopust. Do sedaj je večino panožnih KP imelo 19 dni, kot minimalni dopust, v to število so pravilno nekateri vključili že kriterije. Po logiki nekaterih je sedaj večina delojemalcev pridobilo avtomatično 1 dan. Tako razmišljanje kaže na nerazumevanje zakonskega minimuma, ki pomeni le to, da manj dopusta ne sme imeti nihče. Kdaj ga bo pa imel več, je pa stvar dogovora med delodajalcem in delojemalcem.
2. Več kot določa zakon lahko delodajalec določi na osnovi kolektivnega dogovarjanja ali celo s pogodbo o zaposlitvi (ni ovire, da posamezniku ne da recimo 50 dni dopusta), žal pa ti dogovori verjetno niso veljavni oziroma jih celo zakon razveljavlja.
V Vašem primeru je delodajalec pogrešil pri tem, ker Vam je že določen dopust za leto 2003 zmanjšal med letom. Po veljavni zakonodaji Vam je dolžan pismeno povedati koliko dopusta imate (v začetku leta) ali pa se sklicevati na veljaven akt (ki je takrat veljal). Število dni dopusta, ki ste ga imeli določenega za leto 2003, Vam med letom ne more zmanjšati (razen, če tega sploh ni naredil in je s tem sam kršil pravila). Po mojem osebnem prepričanju je bil delodajalec dolžan urediti letne dopuste že v skladu z novim ZDR, ne glede na to, da kolektivni dogovori tega niso uredili. Dolžan je bil spoštovati vsebino 29. člena ZDR, kar konkretno pomeni, da bi moral to urediti v dogovoru s posameznim delavcem s pogodbo o zaposlitvi.