krpan in druščina postani član

Naslov teme: knjiženje pravice do časovne uporabe apartmaja

8205  24.11.2003 - 18:06h / Ostalo / Avtor: želva / 73 / 3

Družba ima na osnovi pogodbe pravico do 30-letne časovne uporabe apartmaja, po preteku 30 let pa se pogodba molče obnovi do skupne dobe 99 let. Na osnovi iste pogodbe je dogovorjeno, da se poleg enkratne (dokaj visoke) kupnine mesečno plačujejo tudi stroški tekočega vzdrževanja,obratovanja in upravljanja ter amortizacije. Prihodki z oddajo tega apartmaja s strani zdravilišča pa se delijo v določenem razmerju na najemnika-uporabnika in upravljalca-zdravilišča. Zdravilišče naredi obračun na ta način, da od stroškov odbije prihodke in pošlje račun samo za razliko stroškov. Jaz mislim, da je obvezno, da se za stroške upravljanja izda ločen račun, za sorazmeren del prihodkov iz naslova oddajanja v najem pa ločen obračun.
Zanima me, kakšno je pravilno knjiženje take pravice, saj ima do sedaj družba dve različni mnenji dveh inštitucij (revizorji,Banka Slovenije).

Matjaž K - 24.11.2003 - 18:44

Če prav razumem, gre za neke vrste podoben hec, kot je komisijska prodaja.

Kupcem fakturira zdravilišče, vam pa nakazuje samo razliko med prihodki in stroški.

Hm.
Jaz bi rekel, da mora zdravilišče poslati obračun, iz katerega je razvidno:

- koliko je v svojem imenu za vaš račun opravilo prodaje kupcem
- kolik znašajo stroški
- finančno razliko med P in Str pa nakaže vam.

Vi pa knjižite ta obračun po bruto sistemu: prihodke v celoti, stroške v celoti, delno pobot, razlika pa je trejatev, ki se zapira po nakazilu.
Nekaj v tem smislu.
Skratka, mislim da je analogija s komisijko prodajo zelo blizu vsebinskega bistva.

LP

želva - 24.11.2003 - 19:55

g.Matjaž K.-hvala za odgovor na del mojega vprašanja. Mislim pa, da je nepravilno, da vodijo nakup pravice po pogodbi, kot osnovno sredstvo-zgradbo in obračunavajo amortizacijo, saj jim amortizacijo zaračunava zdravilišče. Po mojem bi se moral letno prenesti med stroške samo ustrezni del, ne bi pa se smela obračunavati amortizacija, ampak bi se morala vrednost pravice voditi na dolgoročno odloženih stroških. Postavlja se mi samo vprašanje, ali razmejevati na 30 ali 99 let. Ali je moje razmišljanje pravilno?
Naj omenim še to, da nameravajo v letošnjem letu to pravico prodati in so se odločili za varianto, da je prodajna vrednost enaka sedanji kjigovodski vrednosti. Ta vrednost pa ni realna, saj se amortizacija praviloma ne bi smela obračunavati na način, kot se je. Jaz se bolj nagibam za cenitev.

Matjaž K - 25.11.2003 - 07:29

Imate prav.

Prvica do uporabe mora biti med NDS in ne med OOS, in se iz NDS prenašati v stroške.

Pravico bi jaz prenašal med stroške največ v 30 letih (ker je odločitev o uporabi v obdobju med 30 in 99 let negotova).

Prodajana cena pravice pa je zadeva dogovora med kupcem in prodajalcem. Manj kot si bo izboril prodajalec, manj bo imel.