Naslov teme: Ali je potrebno na dokumente pisati konte???
8704 11.12.2003 - 11:18h / Ostalo / Avtor: bab / 144 / 12
Pozdravljeni! Imam stranko, ki sama knjiži, jaz pa samo naredim bilanco. Na dokumente ne piše kontov, ker se ji zdi to nepotrebno in ker ni to nikjer napisano. Jaz sem že prebrskala različno literaturo in npr. v SRS je napisano samo za S.P.-je, da morajo biti konti napisani, za d.o.o. pa ne. Ali mi lahko kdo pomaga, kje je kakšen tak predpis, ker je kontrola zelo otežkočena, če kontov ni napisanih. Želim pa jim posredovati pismen predpis ali mnenje, karkoli, ker ustne prošnje ne zadostujejo. Hvala in lep dan še naprej
- 11.12.2003 - 14:51
bab :
-------------------------------
Pozdravljeni! Imam stranko, ki sama knjiži, jaz pa samo naredim bilanco. Na dokumente ne piše kontov, ker se ji zdi to nepotrebno in ker ni to nikjer napisano. Jaz sem že prebrskala različno literaturo in npr. v SRS je napisano samo za S.P.-je, da morajo biti konti napisani, za d.o.o. pa ne. Ali mi lahko kdo pomaga, kje je kakšen tak predpis, ker je kontrola zelo otežkočena, če kontov ni napisanih. Želim pa jim posredovati pismen predpis ali mnenje, karkoli, ker ustne prošnje ne zadostujejo. Hvala in lep dan še naprej
MaTiana - 11.12.2003 - 16:02
Enostavnega - tu piše, menim da ni.
Meni se zdi logično, da dokument opremite z vsemi konti in eventuelnimi pripombami. Le tako lahko izdelate poštene izkaze za nazaj in predračune za naprej.
V primeru davčne kontrole je vsak zapis več kot dobrodošel. Če nastopiš odločno in brez omahovanja, prepričaš tudi dacarja. Zato menim, da je nujno, da so dokumenti opremljeni s kontiranjem. Pri nas jih počičkamo z rdečim flomastrom, bolj žkečkljive informacije pa napišemo na hrbtno stran s svinčnikom. Velikokrat so dobrodošle tudi opazke z različnimi povezavami (strokovni članek, Uradni list, drug dokument, kakšna je praksa drugje).
Če ste računovodski servis - zapišite v pogodbo v kakšni obliki in obdelavi morajo biti dostavljeni dokumenti (in kdaj), če hoče stranka sodelovati z vami oz. vi z njo.
ŠPELA - 11.12.2003 - 17:49
Kar se tiče rdečega flomastra, je včasih veljajo in mislim, da velja tudi še danes, da vse kar je napisano kar se kontiranja tiče z rdečim flomastrom pomeni storno knjižba (lahko je tudi s črnim ali modrim in v okvirčku), zato jaz ne prakticiram kontiranja z rdečim flomastrom.
maca - 11.12.2003 - 19:04
Sama imam kontirko, v katero zapisujem konte, če pa je kaj posebnega, si poleg napišem še temeljnico, na dokument ne pišem nobene opazke. Si res ne predstavljam, kako lahko nekateri delajo brez kontiranja, kar zelo prav pride pri kontroli dacarjev.
Anna - 11.12.2003 - 19:08
Jaz sem tudi opustila kontiranje na račune, ker mi je jemalo dodatni čas, v času, ki ga porabim za kontiranje,že vnesem vknjižbo. Itak pa znam na pamet, kam knjižim, včasih pa le napišem kake zadeve, ki predvidevam, da se jih čez kako leto ne bom spomnila. Prav tako, ko je na računu več različnih stroškov, napišem koliko gre na katerega in označim na računu postavke.
Če pa stranka sama knjiži in jaz samo sestavljam bilance in sem zato odgovorna, me prav nič ne gane kam stranka knjiži saj računov še vidim ne.
Alania - 11.12.2003 - 19:57
Enako. Počil mi je film, ko bi morala na 100 izdanih računov napisati tri konte in to na vse račune iste. Pa sem samo spredaj vložila list, kako so računi od št.x do št.y knjiženi (konte) in sem na račune pisala samo šifro partnerja.
Če pa gre za kaj posebnega ali več kontov ali kaj takega, pa jasno da zapišeš. Zdaj smo imeli kontrolo za 2002 in že za eno leto nazaj se najbrž pol stvari ne bi spomnila, če ne bi imela napisanih kontov in opomb.
piksi - 11.12.2003 - 19:52
ČE STRANKA PREVZAME NASE ODGOVORNOST GLEDE PRAVILNOSTI KNJIŽENJA, SE NIKAR NE SEKIRAJTE, PA TUDI ČE VAM MATERIAL KNJIŽI NA RAZRED 9 MED KAPITAL, ČE PA MORATE VI RAZČIŠČEVATI NJENE UMOTVORE, JI TO NAPIŠITE PISNO, KAJ ZAHTEVATE IN ČE NE BO SPOŠTOVALA VAŠIH ZAHTEV PREKINITE SODELOVANJE Z NJO. SAJ JE VAŠE DELO TUDI NEKAJ VREDNO. BREZ DEBATE.
Matjaž K - 11.12.2003 - 21:50
Prav imate.
Samo SRS 39 določa, da morabiti na listini oznaka o knjižbi (pa še to se da razumeti na način, da je dovolj npr. zaporedna številka listine v določenem dnevniku in npr. datum knjiženja).
Temeljni SRS pa kontiranja več ne urejajo.
V praksi pa je tako, da tam kjer delajo "maso", da se tam ne kontira.
Barca - 12.12.2003 - 08:17
Sama označujem račune z zaporednimi številkami, na račune za stroške....zapisujem konte (pa čeprav se jih večina ponavlja), kjer pa gre za nabavo in za račun obstaja prevzemni list, tam je samo številka računa (in pa št.PL, ki jo zapiše tisti, ki je kontroliral prevzem).
mimica - 12.12.2003 - 09:45
Se strinjam z vsemi! Imate prav tisti, ki pišete in tisti ki ne pišete konte na računih. Če je masa enoličnih računov potem tiste ne kontirajte.Vseeno pa imejte pravila igre zapisane v nekem internem aktu, ali pa v pogodbi s stranko kako se bodo posli izvajali. Ali veste kako prav pride zapisan konto na računu ? Prihranite veliko časa in brskanja po fasciklih in programih. S časom pa jaz ne bi kalkulirala.
Kaj se pa tiče rdečega flomastra je zadeva rdeča le na originalu. Kopija je črna( razen če ne kopirate v barvi).Storno se pa v vsakem primeru da - v okvirček !
maja - 12.12.2003 - 14:24
Mi delamo z "maso" - cca. 5.000 prejetih faktur letno.
Vse označimo - ročno z zaporedno št., pravtako kontiramo - napišemo konte - IN zneske, ki gredo na konte. Če pa je posamezen račun razdeljen še na več stroškovnih mest ali pa delovnih nalogov pa še te označimo, tako da npr. za kto 400-00 na posamezni fakturi lahko uporabimo od 3-10 različnih vpisov.
Ko pa pride dacar, se pa še ti kaj naučijo od nas... :)
To je le naša praksa, menim pa, da nam pomaga, saj kaj bi bilo, ko bi morali čez leta iskati knjižbe za posamezen dokument? Po dnevnikih knjiženja? Kako dolgo bi iskali pravilen dnevnik knjiženja in potem še vse morebiti porazgubljene knjižbe? Sploh si ne znam predstavljat...
Lep pozdrav vsem
Johana - 12.12.2003 - 21:50
Tako Je Prav!!!!