Naslov teme: kaj lahko podpiše računovodja
8726 12.12.2003 - 08:07h / Ostalo / Avtor: yuka / 117 / 8
Prosim če mi pomagate s prevnim nasvetom. Sem računovdja v gos.družbi , direktor se je odločil spremenit pogodbe o zaposlitvi in tem shodno izdal sklep o prenehanju veljavnosti pogodb, od mene zahteva da sklep napišem in ga podbpišem . Glede na to da sama nisem dovolj podkovana s zanjem na področju Delovno pravne zakonodaje utegnem ta sklep napisati zakonsko napačno , sploh se mi ne zdi prav da ga podpišem jaz kot računovdja , menim da vsaki sklep oz. pravni akt mora podpisati direktor družbe . On tega noče in dobesedno sili mene da to speljem . Kaj menite Vi ali lahko podpis odklonim oz. ali je moja dolžnost da ga podpišem? Iskreno se zahvaljujem za odgovore .
jasna - 12.12.2003 - 08:27
Na spletnih straneh gospodarske zbornice ponujajo svetovanje iz delovno-pravne zakonodaje.
snežka - 12.12.2003 - 15:12
Jaz tega ne bi podpisala, saj je v končni fazi odločitev za spremembe njegova. Naj stoji za tem.
Kot računovodja podpišem samo takšne dokumenti, ki jih sama sestavim in vem da so pravilne recimo DDV in končno bilanco. Saj je moja dolžnost, kot računovodje, da skrbim, da je vse to narejeno prev.
Za odločitve drugih in katere nimam vliva pa NE ŽELIM ODGOVARJATI.
ja-da - 12.12.2003 - 18:21
Bi rekla da nakaj smrdi. Očitno se hoče direktor skriti za računovodjo da se ne bi plaz usul nanj. Očitno nima "jajc", brez zamere temu izrazu.Jaz vsekakor ne bi nič pisla še manj pa se pod tem podpisla.Eno je delovna zakonodja, za katero naj poskrbi sam. Prav je da stojiš za svojim delom-torej računovodstvom.
Tiče - 12.12.2003 - 20:55
Najprej je treba ugotoviti zakaj so potrebne nove pogodbe o zaposlitvi.Pogodba je dvostranski pravni posel in morata obe strani soglašati.
Johana - 12.12.2003 - 21:45
V internih aktih, zadje čase t.im. pravilnik, vam mora pisati, kdo kaj podpiseje oz. je odgovoren. A ga še nimate?
Matjaž K - 12.12.2003 - 22:15
Vašemu frajerju rečite, da mora če misli da je direktor, da se mora zavedati tudi pravno-finančnih posledic za podjetje (vidika ZDR in odpravnin - kaj če delavec ne sprejme nove pogodbe => mastne odpravnine).
Skratka, povejte mu, da direktorovanje niso samo šnicli pa ukrajinke, temveč tudi poznavanje vzročno-posledičnih povezav posameznih dogodkov in njihov vpliv na poslovni in finančni položaj podjetja, predvsem pa jajca prevzeti nase odgovornost, ne pa samo kasirati premije za uspešno psolovanje samo zato, ker je delavcem samovoljno brez pravne podlage zmanjšal plače.
Skratka:
ne poznam vaših pristojnosti vendar dvomom, da bi vi kot računovodja lahko na kadrovskem področju kaj podpisovali.
piksi - 13.12.2003 - 16:12
Direktorju svetujte naj se obrne na podjetje, ki se ukvarja z delovno pravno zakonodajo in mu bodo oni speljali cel postopek, tudi komuniciranje z delavci. S tem se boste izognili lastni odgovornosti, pa še pameten nasvet mu boste dali.
ŠPELA - 14.12.2003 - 21:04
Na vsak način praviloma mora take dokumente podpisati direktor, saj je on odgovorna oseba, ki tudi odgovarja za poslovanje firme in se praviloma mora tudi on zagovarjati, če pride do kakšnih neljubih pravnih problemov v takem primeru - tožb. Delavci niso dolžni podpisati novih pogodb o zaposlitvi, če imajo sklenjene pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, saj bi imeli v primeru podpisa novih pogodb tudi kratene določene pravice po novem zakonu o delovnih razmerjih, zato tudi delavce opozorite, da nikakršnih novih pogodb niso dolžni podpisati po zakonu, razen, če imajo sklenjeno pogodbo za določen čas in jim je ta potekla. V primeru odpovedi pogodbe o zaposlitvi s strani uprave firme pa seveda velja, da je treba izplačati odpravnino delavcu. Mogoče direktor od vas sploh hoče, da pripravite nove pogodbe o zaposlitvi za določen čas, kar pa delavcu absolutno niso dolžni podpisati, če so imeli prvotno sklenjeno pogodbo za nedoločen čas.