krpan in druščina postani član

Naslov teme: stečaj s.p. + davčni dolg

1077  10.02.2004 - 23:20h / Ostalo / Avtor: Niko / 344 / 7

Zanima me kaj se zgodi z davčnim dolgom ko gre samostojni podjetnik v stečaj, lastnega premoženja pa ni za poplačilo vseh upnikov?

V enem drugem forumu sem prebral, da sta v zvezi s stečajem podjetnika dve teoriji: "po prvi (ljubljanski), se na dan začetka stečajnega postopka ugotovi premoženje in se nato iz tega premoženja poplačajo obveznosti (sorazmerno), preostanek, ki ni plačan, pa se "odpiše". Nasprotno mariborska sodišča zastopajo in udejanjajo stališče, da se obveznost za dolgove prenese tudi v obdobje po zaključku stečajnega postopka. To pomeni, da podjetnik, katerega dolgov ni bilo mogoče poplačati z njegovim premoženjem (tako premoženjem s.p.-ja, kot tudi njegovim osebnim premoženjem), odgovarja za svoje dolgove tudi s kasneje pridobljenim premoženjem. Isto pa velja tudi za davčni dolg. V kolikor greste v stečaj v MB, boste davčni dolg odplačevali tudi kasneje."


Mene zanima MB-verzija, torej, zanima me kakšna je praksa v MB-ju - kdaj zastara, odpise oz. kako se znebiti teh dolgov da bi se lahko začelo na novo?

Še to: davek je predvsem DDV.

Najlepša hvala za odgovor.

Matjaž K - 11.02.2004 - 07:19

Ne vem kakšna je praksa, ker mi še noben s.p. ni šel v stečaj,.

Sicer pa, teoreija LJ je prav - dolg, ki ni poplačan v okviru stečaja se po zaključku stečaja odpiše(drugače stečaj ne bi imel smisla in ta je: "osvoboditi" dolžnika dolgov).

- 11.02.2004 - 07:55

čakajte malo: pri s.p. jaz ne poznam stečaja kot takega. s.p. običajno v obupu (zaradi slabega poslovanja) zapre dejavnost; običajno dobi potem "zadnji" obisk "prijaznega" inšpektorja, ki mu nabije zadnjo odločbo, ki mogoče njegov običajni davčni dolg še poveča, potem pa dacarske administratorke pač tega nič več s.p., ampak fizično osebo terjajo naprej, njegov davčni dolg pa se povečuje vsak dan za zamudne obresti. ko administratorke niso uspešne v določenem času, to predajo v izvršbo, kjer najprej poberejo njegovo stanje na trr (če je), potem pa se vsedejo na njegovo novo plačo (če ima srečo in se zaposli), nato pa mu domov pošljejo rubežnike, ki pregledajo njegovo premoženje, pridejo po potrebi na dom in tam "nakupijo" za državo. če pa je ta revež pameten, si izgovori,da bo dacarjem pač plačeval s položnico mesečno kolikor bo mogel, da bo pri tem lahko tudi preživel.
torej: kakšen stečaj, umiranje na obroke, kadar si obubožani s.p.
samo velikim se odpisuje davčne dolgove.

STARI POŠTAR - 11.02.2004 - 09:43

STARI POŠTAR ne vem kdo si, vem pa, da boš sam kriv, če boš dovolil, da bodo davkarji ravnali po vzorcu, ki si ga zapisal. Matjaž K ima namreč prav.
Stečaj je možen tudi nad s.p.-jem. ZPPSL ureja pogoje za izvedbo in postopek PP in stečaja nad dolžnikom, določenim s tem zakonom (1. odstavek 1. člena ZPPSL). Dolžnik po tem zakonu je samostojni podjetnik, gospodarska družba, zadruga ter druga pravna ali fizična oseba, za katero poseben zakon določa, da se nad njo opravi stečajni postopek (1. odstavek 4. člena ZPPSL). Pa še napoved: Prej ali slej bo prišel čas, ko bo tudi v Sloveniji veljalo, da gre v stečaj lahko tudi fizična oseba, ki ne zmore poravnati svojih zasebnih dolgov.

Matjaž K - 11.02.2004 - 14:33

Se strinjam.

Glede zadnjega - stečaj fizične osebe.
To je tisto kar pravi dr. Ivanjko, da v RS manjka predpis, ki bi uredil tudi stečaj "navadnih" fizičnih oseb (obačanov).

Niko - 11.02.2004 - 22:34

In kaj je torej prav?

Ko je "stečaj", zdaj ga pač moram zapisati v narekovajih, zaključen, kaj sledi?

Naj čakam na 10 letno zastaranje dolgov ali se naj vstrelim?

Ali pa celo stečaj pomeni stečaj in se dolgovi izbrišejo in se lahko začne na novo.
Jaz verjamem v to teorijo, samo dvomim da slovenski DURS.

Če pa pomislim na zamudne obresti, pa ... že skoraj spadam med velike dolžnike in bom lahko zaprosil za odpis dolgov. Na žalost.

Hvala

STARI POŠTAR - 12.02.2004 - 09:45

V stečajnem postopku velja za davčni dolg, torej za obveznosti iz naslova davkov in prispevkov, enako, kot za vse ostale obveznosti do upnikov. Pa še to. Po zaključnu stečajnega postopka upniki nič ne odpišejo dolgov. Enostavno so obveščeni, koliko dobijo iz stečajne mase, če sploh kaj dobijo. Ostalo obravnavajo kot dokončno neizterljivo. Seveda velja enako za ljubljanske pa tudi mariborske davkarje. Življenje brez panike vam želi STARI POŠTAR.

Niko - 12.02.2004 - 23:52

Torej sem prost vseh dolgov (v praksi so bili skoraj SAMO do DURSA)??

In kaj bi se zgodilo, če bi sedaj ponovno poiskusil odpreti s.p. (ali d.o.o.) - bi to šlo?

Stari poštar, če tvoje besede držijo, potem ne bi smelo biti težav ob ponovnem, ampak imam slab občutek, da ne bo šlo, če pa bi šlo, pa da bi me DURS spet močno vlekel za rokav.

Tvoje besede so iz prakse ali samo branja zakonov?

Hvala