krpan in druščina postani član

Naslov teme: Odpis - izločitev OS in DDV

130  18.01.2001 - 09:02h / DDV / Avtor: BUMBAR / 269 / 3

Ali kdo razume 86. člen Pravilnika o DDV. Ali je izločitev neuporabnih osnovnih sredstev, še pred iztekom amortizacijske dobe zavezan obračunu DDV.Kako je z odpisom R3 in R6 (nenamenska poraba - manjko )!

Pionirček - 18.01.2001 - 10:56

Glej IKS 11/2000 stran 69- odpis ni zavezan obračunu DDV, saj ne gre za primankljaj...(osnovna sredstava).Če pa pogledaš Davčni bilten december 2000, št.10 - POPISI stran 8 pa ti v momentu ni nič več jasno, saj piše ,da se v trenutku ugotovitve POPRAVI ???? vstopni DDV in zaključi obdobje popravka .Nadaljujejo , če je oprema postala neuporabna, uničena po izteku obdobja za popravek se s trenutkom , ko postane neuporabna oz. uničena , vstopni DDV ne popravlja.
Nadaljujejo s tekstom , ki tudi meni ni jasen in prosim, če mi ga lahko kdo obrazloži :
Neuporabno oz.uničeno O.S. se, v skladu s 1 odstavkom 5 člena ZDDV,šteje za uporabo blaga za druge namene, torej se takšna uporaba oz.odtujitev šteje za promet blaga opravljen za plačilo.
Davčna osnova je vrednost tega neuporabnega oz.uničenega O.S. na trgu na dan ugotovitve neuporabnosti oz. uničenosti.
Lep pozdrav !

Zlatko Rošić - 18.01.2001 - 17:52

Na kratko:

OPREMA: DDV se obračuna, če gre za primankljaj osnovnega sredstva (npr. tatvina, elementarna škoda-višja sila); davčna osnova odpisanih osnovnih sredstev je nič (knjigovodska vrednost) in v nobenem takem primeru obračun DDV ne pride v poštev.

SUROVINE,MATERIAL,EMBALAŽA,POLPROIZVODI,TRGOVSKO BLAGO: DDV se obračuna in plača od primankljajev, ki so nad običajno stopnjo (%) v branži, ne obračuna in ne plača pa se od nekurantnega (tržno nezanimivega, ki se ga ne da vnovčiti) blaga in drugih nekurantnih zalog. Njihov odpis ni zavezan obračunu DDV. Če odpisane zaloge nimajo vrednosti in se dokončno uničijo, se ne obračuna DDV, ker je davčna osnova nič.

PRIMANKLJAJI (UNIČENJE,KALO,RAZSIP,RAZBITJE,OKVARA): če so neločljivo povezani s proizvodnim postopkom, niso zavezani obračunu DDV - če ne presegajo obsega, ki ga določi zavezanec v svojem aktu oziroma normativih (seveda ta določila morajo biti v mejah, ki so običajne v branži - npr. ne morete v svojem aktu predpisati, da je pri izdelavi žlebov iz bakrene pločevine normalni kalo 40 %);

POTEK ROKA TRAJANJA: vrednost takega blaga je nič in promet z njim je prepovedan, zato se ob uničenju ne obračuna DDV, ker ni davčne osnove.

Primankljaji pri trgovskem blagu (nad normativi) so zavezani obračunu in plačilu DDV.

Od primankljajev, ki so posledica nepravilnega evidentiranja prodaje, se obračunava DDV. Po navodilih davčne uprave pa je možno pobotati presežke in primankljaje blaga enake vrste, enake kakovosti in enake nabavne cene (na primer brezalkoholne gazirane pijače limoninega okusa z brezalkoholno pijačo pomarančnega okusa istega dobavitelja in enake nabavne cene).

Prepisano (ne povsod povsem dobesedno) iz Revije za računovodstvo in finance IKS, št. 1-2/2001.

Lep pozdrav.

Zlatko Rošić
Zlatko.Rosic@Fisto.com
www.fisto.com

STRUPEK - 18.01.2001 - 22:06

Zvečer mi pade količina strupa v telesu, zato se ti bom jutri posvetil. S pravim odgovorom.