Naslov teme: NEIZROČITEV DOKUMENTACIJE RAČUNOV.SERVISA
1329 18.02.2004 - 23:52h / Ostalo / Avtor: dolžnica / 164 / 12
Mene pa zanima sledeče:
stranka ima pogodbo z računovodskim servisom. Zaradi težav, katere pa niso predmet te razprave, je ostala dolžna določen znesek, katerega pa ima namen resnično poravnati, ko bo imela pogoj, da dobi kredit. Sedaj pa k stvari: ali sme računovodski servis zadržati dokumentacijo vse dokler stranka ne poravna svojih obveznosti? Pod dokumentacijo je mišljen izpis kartic GK. Ali obstaja kje kakšno pravno,mnenje oz. pravna podlaga. Mnenja sem, da se dokumentacija nikakor ne sme zadržati, saj so za neplačnike drugačni ukrepi kot so tožba, predlogi za izvršbo... Prosim za konkretne odgovore in ne razpravljanja, ker se drugače čisto strinjam z vami...
LP
stranka ima pogodbo z računovodskim servisom. Zaradi težav, katere pa niso predmet te razprave, je ostala dolžna določen znesek, katerega pa ima namen resnično poravnati, ko bo imela pogoj, da dobi kredit. Sedaj pa k stvari: ali sme računovodski servis zadržati dokumentacijo vse dokler stranka ne poravna svojih obveznosti? Pod dokumentacijo je mišljen izpis kartic GK. Ali obstaja kje kakšno pravno,mnenje oz. pravna podlaga. Mnenja sem, da se dokumentacija nikakor ne sme zadržati, saj so za neplačnike drugačni ukrepi kot so tožba, predlogi za izvršbo... Prosim za konkretne odgovore in ne razpravljanja, ker se drugače čisto strinjam z vami...
LP
- 19.02.2004 - 06:16
Iz predloga pogodbe o vodenju s strani združenja računovodskih servisov:
14. člen
V primeru odpovedi te pogodbe se pogodbeni stranki sporazumeta, da se naročnik zaveže plačati vse obveznosti za opravljene storitve izvajalca ter za izpise poslovnih knjig in prenos dokumentacije v roku 15 dni po izstavitvi računa s strani izvajalca, izvajalec pa se zaveže izročiti vso dokumentacijo in izpise poslovnih knjig v roku 5 dni od prejema plačila po zadnjem računu izvajalca.
V primeru zamude plačila iz prejšnjega odstavka pogodbeni stranki sporazumno določita pogodbeno kazen, ki znaša za vsak dan zamude plačila 10 točk.
Matjaž K - 19.02.2004 - 06:43
Jaz bi tiste poslovne listine, ki se nanaša na obdobja, za katera je urejanje in knjiženje bilo plačano, predal.
Kar ni plačano, predam eventualno nazaj kot je bilo predano (ponavadi je to "rifuzo" stanje).
Izpisov GK pa ne, dokler ni vse plačano.
Moe razmišljanje ima temelj v naslednje:
delo računovodstva je urediti, kontirati, knjižiti, ...
Dokler to delo ni plačano in če želi nekdo stvar nazaj, potem "dekontirati" (brisalec), neurediti (vse ven iz fasciklov in mešaj miško), potem pa si naj prevzame stvar.
RIBI - 19.02.2004 - 07:30
Saj ti v trgovini tudi ne dajo kruha, če ga ne plačaš - malo za hec.Ampak je dejstvo, da vas servis edino na ta način drži v šahu, čeprav, če gredo stvari naprej, lahko res nastane problem, če servis ne da izpisov. Sicer pa, za vse neplačnike - če ne moreš plačati servisa, delaj sam ali se pa vprašaj, zakaj se sploh greš privatništvo.
............ - 19.02.2004 - 07:43
moje izkušnje-stranka je prevzela vse knjigovodske listine,davčne evidence
za izpise kontokartic, glavne knjige itd pa je čas 12 mesecev - stranka je plačala v dvakrat odloženem naknadnem roku.
Informacije ki sem jih dobila iz sodne prakse pa so za zadrževanje dokumentacije za servise zelo neugodne in tudi neizročitev davne evidence sodna praksa smatra kot povzročeno škodo tretjemu- v tem primeru državi.
l.p.
redna plačnica - 19.02.2004 - 07:56
Aha.....neplačevanje pa ne povzroča škode drugemu???? Njegove papirje dobi kadar želi, če me dobro razjezi, v rinfuzi, kot pripoveduje Matjaž. Mojega dela pa ne dam, amen. Raje napišem dobropis in naj se slikajo.
Po novem pa rešujem tako, da ne sprejemam novih papirjev v delo, če ni poravnano več kot za dva meseca nazaj. Ni za verjet, ampak se kar hitro najde denar za poravnavo storitev. Razložim jim, da brez plačila ne morem delat, ker spravljam v škripce moje podjetje, saj ob tem, da delam brez plačila imam direktno obveznost za nakazilo DDVja in državo prav nič ne zanima, če imam plačane storitve ali ne, zamudne obresti pa tečejo prav na glas, ki jih moram tudi pokrivati. Pač raje ne delam in grem na sprehod.
Jaz jim pravim, naj gredo drugam..........v enem letu lahko tako nategnejo dve do tri servise in imajo leto pošlihtano zastonj, pa noben problematičen noče stran.
Pa dajte se podjetniki, ki ne plačujete vprašati, kako naj mi funkcioniramo, od kod naj jemljemo denar za plačilo delavcev, davkov, mat stroškov........?? Vaše napačne poslovne poteze se ne morejo prenašati na naše poslovanje, saj gremo vsi k vragu tako.
tadej - 19.02.2004 - 08:55
So pa tudi takšni servisi, ki kasirajo v naprej, na efektu se pa bolj malo pozna. Tudi to se zgodi, pa kaj čemo.
HB da je jutri P!!
Marjetica - 19.02.2004 - 09:13
Mi smo imeli tak primer. V takem primeru je najbolje vprašati za nasvet dobrega odvetnika.
Imeli smo podpisano pogodbo s stranko, katera na ni in ni plačevala. Vsak mesec je bil odgovor Takoj ko dobim kredit. Po šestih mesecih mi je počil film in vse skupaj odnesla odvetniku. Vprašala sem tudi kaj naj naredim z vso dokumentacijo in odgovoril je, da naj vse skupaj vljučno z izpisi vrnem stranki mi pa bomo dobili svoj denar na drug način. Moram reči, da je od tega 3 mesece in smo že skoraj pri koncu s tožbo tako da se nam naš prisluženi denar obeta že kmalu. Seveda z vsemi zamudnimi obrestmi vred. Se pa 100% strinjam z vsemi. Če nimaš za računovodjo potem se nehaj igrati privatnika!!!!
bojci - 19.02.2004 - 10:14
Moja praksa: dokler ni denar nakazan na moj račun, ne izročim ničesar. Danes je svet full pokvarjen in za moje pošteno delo hočem denar. Naj me kdorkoli toži kakorhoče. Do sedaj sem dobil do zadnjega tolarja vse brez tožb in sodišč.
frfa - 19.02.2004 - 10:29
Iz servisa predam samo dokumenta, ki niso last servisa )prejete, izdane račune...fascikle torej) .. Knjigovodske kartice in DDV evidence pa so moje delo in moja last do plačila. V preteklosti sem bila zaradi naivnosti že parkrat na škodi, če jo seštejem je je za ene 2 mio.
Naj se najde junak, ki bi me zaradi zadrževanja dal na sodišče zaradi škode tretji osebi.
Matjaž K - 19.02.2004 - 15:31
Tako je.
Vodenje poslovnih knjig ni enako izpisu GK s SaK.
Upokojenka - 19.02.2004 - 10:38
Mene je stranka neplačnica tožila za izročitev njenih dokumentov, čeprav sva imeli v pogodbi zapisano določilo, da je vsa dokumentacija na servisu do poplačila dolga.
Tožbo sem dobila jaz po šestih letih, saj sem višjemu sodišču uspela dokazati, da strankinih dokumentov ni več, ker so le-ti postali knjigovodske listine na katere sem vložila svoje delo (kontiranje ipd).
GK je absolutno last servisa dokler ni plačana. Zakaj ne vzameš kredit pri ORIONU? Mogoče te bodo tam izučili poštenega poslovanja!!!!!!
Sem pa zaradi te stranke skoraj bankrotirala - zato sem se predčasno upokojila (živčni zlom).
- 19.02.2004 - 19:38
Zaradi 4 takih strank (tri leta so me na suho nat......) sem tudi jaz bankrotirala in se preselila iz najemnih poslovnih prostorov delati domov. Nikoli in nikdar več ne oddam nič od svojega dela, pa naj tožijo kolikor hočejo...lepo vas prosim, kako pa bodo plačali odvetnika, če nimajo za ostala plačila....Denarja še danes nisem dobila in ga tudi ne bom, ker še vedno dolgujejo DURS, pa banki, pa drugim upnikom itd....kje sem šele jaz, naj grejo po domače v .....