Naslov teme: Obračun obresti od nepravočasno plačanih računov i
133 18.01.2001 - 10:43h / DDV / Avtor: Bodeča Neža / 59 / 5
V 2.a. členu pravilnika o izvajanju davka na dodano vrednost piše, da obresti obresti od nepravočasno plačanih računov niso obdavčene in se DDV ne zaračuna. Zanimame me, kakšna klavzula in sklic na zakon morata biti na računu napisna, da obresti niso obdavčene z DDV. Je dovolj, da se napiše v skladu z zgoraj navedenem pravilniku - kaj pa zakoni?
zali - 18.01.2001 - 11:52
Mi napišemo samo takšno kalvzulo: DDV NI OBRAČUNAN PO 27.ČL.ZDDV.
Bodeča Neža - 18.01.2001 - 13:29
Zali, po mojem to ni v redu, ker v tem členu te obresti sploh niso omenjene in kakor jaz razumem zakon, se ta člen nanaša na banke in velja le za banke. Po mojem prave zakonske podlage ni, ker v zakonu o DDV odškodnine niso omenjene, ampak so omenjene samo v 2a členu pravilnika. Tudi drugi največkrat navajajo 27. člen zakona o DDV, samo se mi ne zdi da je prav in bi po mojem mnenju morali takšne račune zavrnit.
MARTIN KRPAN - 18.01.2001 - 17:43
Pri zaračunavanju pogodbenih obresti, kjer ne gre za zamudne obresti, mora vsak zavezanec sistema DDV pisati na račune, da gre za oprostitev po (misli da) 27. členu ZDDV. Pri zaračunavanju zakonskih ali drugih zamudnih obresti pa gre za odškodnino, ki ni oproščen promet, temveč NEOBDAVČEN promet. Tako na dokumente za obračun zamudnih obresti ne rabiti pisati klavzul kot za oproščene dejavnosti, ne škodi pa, če napišete, da gre za zamudne obresti, zraven pa mogoče tudi člen ZDDV oz. pravilnika. Komur pa ni za pisat in se kdaj rad (potencialno) krega z nekaterimi brdavsi, pa mu tega ni treba. Ni zakonske osnove.
Neva - 18.01.2001 - 15:12
Pri nas izstavimo bremepis za zamudne obresti z večino sestavin računa, torej brez datuma odpošiljanja blaga oz. opravljanja storitve. Sklicujemo se samo na pravilnik o izvajanju ZDDV.
Neva - 19.01.2001 - 08:05
Tole bi še dopolnila: nekako smo bili mnenja, da pri obračunavanju zakonitih zamudnih obresti ne gre za promet blaga, niti za storitev (Dodana vrednost? Zračunavamo izgubljeno vrednost!),in sploh ne gre za promet,(Pravilnik sicer določa, da je promet storitev vsak promet, ki ni promet blaga) in se zato ne podreja ZDDV.Ampak, ker ZDDV ne razlikuje pretirano teh dveh vrednosti in si v marsikaterem primeru obdavčen, ker si za izgubljeno vrednost kar kriv, maksimalna previdnost ni odveč. Zelo možno bi bilo, da bi kak brihtič zadevo razložil takole, da gre za opustitev dejanja (niste dovolj agresivno izterjevali) in ste s tem opravljali storitev kupcu, pri tej razlagi bi morali obračunati DDV.
No tega ne jemljite preveč resno... če navedete pravilnik, škode menda ne bo.
LP
Neva