krpan in druščina postani član

Naslov teme: Kredit zaposlenemu - maksimalna obremenitev plače

175  22.01.2001 - 12:47h / Ostalo / Avtor: ISKALEC / 300 / 5

Iščem odgovor na vprašanje, ki se mi porajo pri podelitvi kredita zaposlenemu, in sicer me zanima, do katere višine plače zaposlenega lahko podjetje vsak mesec trga obroke za poplačilo kredita danega s strani podjetja. Po nekaterih informacijah naj bi bilo podjetju omogočeno, da vsak mesec trga za poplačilo kredita do 2/3 plače delavca, seveda pa mora v takem primeru delavcu ostati vsaj minimalna plača. Upam, da mi bo z vašo pomočjo uspelo najti iskano.

MARTIN KRPAN - 22.01.2001 - 13:35

Zato so pa iskalniki. Zgoraj kliknite na išči, vtipkajte npr. samo 1/3 in pokazale se vam bodo teme, kjer smo to obravnavali v preteklosti (odkljukajte tudi skupino - ostalo). Mislim, da boste našli odgovor.

ISKALEC - 22.01.2001 - 14:35

Sem upošteval nasvet, vendar željenega na žalost še vedno nisem našel. Tudi z drugimi iskalnimi parametri iskanega nisem uspel najti. Problem je namreč v tem, da bi pri tem kreditu šlo za prostovoljno odplačevanje kredita in ne prisilno, bistvo vprašanja pa je v tem, če je možno vsak mesec odplačevati večji znesek kot 1/3 plače tako, da ga vsak mesec sproti od plače odtegne delodajalec. Zadaj ni nobene administratvine prepovedi ali česa podobnega. Za iskalno pomoč se pa toplo zahvaljujem.

HM - 22.01.2001 - 15:31

In ko boste iskali odgovor na vase vprasanje, morate vedeti da Zakon o izvrsbi in zavarovanju ter Zakon o davcnem postopku govorita o visini do katere se lahko opravlja (prisilna izterjava) rubez na placo. Poudarek je na besedi prisilna izvrba (z rubezem na placo).
Kreditno razmerje oziroma kreditna pogodba pa je prostovoljno, obligacijsko razmerje, kjer se na koncu koncev kreditojemalec lahko avtonomno zaveze v kaksni visini bo placeval zapadle obroke. Oziroma bolj pravilno, o pogojih razmerja se skupaj dogovorita dajalec in jemalec kredita. Torej se lahko zaveze, da bo odplaceval kredit v obrokih, ki presegajo njegovo placo. Tega mu noben zakon ne more prepovedati, ker je to njegova stvar.

Tisto, do katere visine, se lahko seze z RUBEZEM, velja sele potem, ko se preko sodisca (glede davkov pa davcni organ) zahteva prisilna izterjava nekega dolga ter nato opravlja rubez.

HM

viroza - 23.01.2001 - 07:12

Lahko, če si priskrbite pisno izjavo kreditojemalca, ki vam tako dovoljuje izplačilo preko 1/3 plače. Samo problem je takrat, ko kreditojemalec ne zmore več odplačevati obrokov. Kdo nosi odgovornost? Podpisniki?
Zato se podjetja tega ne poslužujejo rada, ravno zaradi navedenih vzrokov.

HM - 23.01.2001 - 07:38

Odgovornost za neizpolnitev dogovora - pogodbe nosi tista pogodbena stranka, ki ne more (noce) izpolniti obveznosti za katero se je zavezala. Ja, tocno tako je.

Na kaksen nacin si bo kreditojemalec zavaroval dani kredit, pa je njegova stvar - moznosti je veliko. Ce si ga ne zavaruje z nicemer, je to njegov problem. Banke vam ne bodo dale kredita kar tako.

Vsekakor mora vsaka od strank gledati na lasten interes.

HM