krpan in druščina postani član

Naslov teme: prodaja pod nakupno ceno

223  25.01.2001 - 10:32h / DDV / Avtor: bacil / 232 / 8

pozdravljeni,
po dolgem času se oglašam. Ja, imam slabo vest in se kesam.
Torej: če trgovec kupi blago po 100,00 sit, prodaja pa po 80,00 sit, od katere cene mora obračunati izstopni DDV. Nikjer ne najdem določbe zakona DDV, ki bi govorila, da omejuje davčno osnovo na ceno nabave, kadar je govora o opravljanju dejavnosti. Ta določba piše le za primere lastne porabe ali prodaje pod ceno svojim zaposlenim.
Sem kaj spustil, ali resnično pravilno ugotavljam, da določen trgovec negativno razliko v ceni delno pokriva iz slovenskega DDV proračuna? Kar ne morem verjet, da bi naši brdavsi spustili kaj takega?
pa velik zdravja vam želim.

DIREKTOR - 25.01.2001 - 13:12

Ravno to je poanta D na DODANO V. Če je dodana negativna, je tudi davek "negativen". In to se v praksi na posamičnem artiklu lahko pogosto dogaja..

STARI POŠTAR - 25.01.2001 - 16:13

Da, tako je.

solza - 25.01.2001 - 19:22

Ja, veste, če blaga ne morete prodati na način, da bi ustvarili dobiček ali vsaj pozitivno 0, potem bi res ne bilo pravično, da bi vas kaznovala še država!

Paula - 25.01.2001 - 19:59

Sploh pa na daljši rok na tak način ni mogoče preživeti, ali pač?

LP

bacil - 25.01.2001 - 20:09

predragi, hvala za vaša mnenja, vendar: naj vas natančneje seznanim s primerom: gre za tujega trgovca, ki je subvencioniran iz matične države za negativno ustvarjeno razliko v ceni na slovenskem za 3-5 let (zato lahko dela na ta način), slovenski DDV pa mu omogoča, da je njegova negativa manjša za razliko med večjim vstopnim in manjšim izstopnim DDV. In pri tem ne gre za slabo idoče blago, ampak za čisto nekaj drugega (s takim načinom dela nismo zadovoljni niti domači trgovci, katerih dejavnost je le trgovanje doma, brez raznih subvencij niti domača proizvodnja).
Kaj menite o tem? je to črna luknja ali se dogaja tisto, kar so mislili dacarji, da na daljši rok ni mogoče?
pa velik zdravja vam želim.

MARTIN KRPAN - 25.01.2001 - 21:08

Tako zapisano dejstvo pa je čisto drugačna zgodba. Konstantno prodajanje blaga pod nabavno ceno (recimo temu dumping) bo država sankcionirala z določitvijo relane tržne cene (njihova ocena) v času prodaje. Prav tako je subvencioniranje cene, če je razvidno, obdavčeno.

bacil - 26.01.2001 - 08:21

ja, problem je, da ga v tem okviru nihče ne more preganjati, saj Zakon o varstvu konkurence nikjer ne omenja, da je bistveno nižja prodajna cena nelojalna konkurenca, nedovoljena špekulacija ali dumping v klasičnem pomenu besede (določa le dumpinški in subvencionirn uvoz za uvoženo blago, v tem primeru pa gre za nakupe domače proizvodnje po višji ceni in njihovo prodajo po nižji ceni ter subvencioniranje iz njegove domače države po drugih kanalih, ki nimajo direktne zveze s prodajo posameznih artiklov).
Če vas dobro razumem, bi bilo boljše ta problem pravilno opredeliti v drugem zakonu, ne v zakonu o DDV (npr. v zakonu o varstvu konkurence točno opredeliti dejanja ogrožanja normalnih tržnih cen)?
pa velik zdravja vam želim.

MARTIN KRPAN - 26.01.2001 - 13:29

Že sedanji ZDDV določa, da je pri prodaji blaga davčna osnova za promet blaga ali storitev prodajno določena cena, ki pa se naj suče v okvirih tržne cene. Določena odstopanja so možna (akcijske prodaje, pokvarjeno blago, zaradi padca cen na tržišču ali manjšega povpraševanja se blago prodaja po nižji ceni od nabavne itd.).
Navedeni primer je po mojem okusu pripravljen, da doživi brdavsovski pogrom na zakonski osnovi (ZDDV), če ne bo "dobre" utemeljitve davčne osnove pri prodaji blaga.