Naslov teme: Amotrizacijske stopnje
246 26.01.2001 - 19:11h / Ostalo / Avtor: Linda / 58 / 10
Moja računovodkinja pravi, da se amortizacijskih stopenj ne sme spreminjati. So take kot smo jih določini na začetku, ko smo dali neko osnovno sredstvo v uporabo. Zanima me ali je to res? Najlepša hvala za odgovor.
sonček - 26.01.2001 - 19:25
mislim, da ima vaša računovodkinja prav, amort. stopnje lahko povečate ampak vas udari pri davku od dobička p.o.
mp - 26.01.2001 - 19:52
Kje pa piše, da imajo problem z dobičkom?
Amort.stopnja se lahko spreminja, vendar mora biti utemljena.
D. - 26.01.2001 - 19:27
Če ugotovite, da obdobje koristnosti nekega OS odstopa od začetnih previdevanj, lahko spremenite stopnjo. Seveda naj bi bila v mejah normale (t.j. davčno priznanih).
Seveda se stopnje ne smejo spreminjati "po trenutni potrebi" ampak v razumnih mejah.
Če jih boste popravili navzdol, pa tudi dacarji najverjetneje ne bodo imeli večjih pripomb.
lp
Tiče - 26.01.2001 - 20:20
Iz dolgoletnih izkušenj vem, da se davkariji ne spotikajo v višino amortizacijskih stopenj. Lahko se zviša nad maksimalno, seveda to povišanje ni davčno priznan strošek. Lahko se zniža ali pa sploh ne obračuna. Amortizacija je strošek in strošku se podjetnik vedno lahko odreče.
STARI POŠTAR - 26.01.2001 - 21:28
Računovodkinja naj vam pokaže SRS (tam vse piše), pa vam ne bo potrebno dvomiti v njeno izjavo - pa še vedeli boste, kaj je res. predvsem pa ne vrjemite tistim , ki pravijo, da je vsak izgovor dober, tudi če ga pes na repu prinese.
Iva - 27.01.2001 - 05:57
Jaz pa pravim takole: Vaša računovodkinja ima v Vašem primeru verjetno prav. Zakaj? Ker glede na čas, v katerem postavljate vprašanje, gre verjetno za korekcijo poslovnega izida s spremembami amortizacijskih stopenj. In verjetno bi radi naslednje leto spet stopnje popravili, kajne? Kakor Vam paše.
Tudi jaz kot računovodja strankam pravim: AMORTIZACIJSKE STOPNJE SO ISTE V VSEJ DOBI UPORABE OSNOVNEGA SREDSTVA.
Če vidim, da so izpolnjeni pogoji za spremembo amortizacijskih stopenj pa sama stranki predlagam korekcijo. Nikakor pa ne zagovarjam tega, kar sem navedla prej: stopnja kakor Vam paše glede na poslovni izid.
Upam, da Vas nisem užalila.
LP
MACA - 27.01.2001 - 07:58
Kaj pa recimo, da je amortizacija prevelika, kljub zmanjšanim stopnjam in bi bila zaradi tega prikazana izguba pri s.p. (enostavno knjigovodstvo). Ali se lahko da v rezultat samo polovica obračunane amortizacije, da ne bi bilo izgube!!!!
Hvala
skitnica - 27.01.2001 - 08:26
polemika okoli amortizacijskih stopenj je pa zelo zanimiva.Naj samo dam naslednji namig.Vsaka družba seveda rabi osnovna sredstva za opravljanje registrirane dejavnosti.Ob nabavi osnovnega sredstva pa glede na rabo lahko določi vsaka družba dobo amortiziranja in glede na to se določi amortizacijska stopnja za posamezno osnovno sredstvo.Torej na računi za OS
odgovorna oseba za likvidacijo tega računa tudi pripiše rok uporabe tega osnovnega sredstva in to praviloma velja za vso dobo uporabe le tega.
Seveda se z utemeljeno razlago in sklepom organa upravljanja v družbi lahko spremeni - podaljša ali skrajša rok uporabe OS in s tem tudi amortizacijska stopnja.
l.p.
MARTIN KRPAN - 27.01.2001 - 11:20
Predlagam, da si preberete še enkrat člen v ZDDPO, ki govori o amortizaciji in njenem priznavanju v smeri davčno prizanih odhodkov. Po SRS lahko spreminjate amortizacijo, na novo vrednotite OS itd. (utemeljeni vzroki), učinki so razvidni v poslovnih bilancah, za davčno bilanco pa takšne "umetnije" zaenkrat ne veljajo.
Jet - 27.01.2001 - 14:09
Kot je bilo razumeti, ste govorili o d.o.o., z s.p. pa je vsaj pri naši Izpostavi tako:
amortizacijske stopnje ne dovolijo spreminjati, ker je v pravilniku o vodenju poslovnih knjig določena metoda enakomernega amortiziranja OS. Izjemoma, ponavljam izjemoma se stopnje lahko spremenijo zaradi bistveno drugačnih pogojev poslovanja, novega zaposlovanja, povišanja obsega..., vendar je potrebno vsako spremembo pisno obrazložiti. Tako pač je in če kdo od s.p. ravna drugače, mora napoved iz izračun popravljati (to se sprovaja od l. 1996).